To, čo dnes ukázal Matovič na Facebooku, je nedôstojné a môže to hraničiť s trestným činom, tvrdí politológ
- Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič sa stáva na sociálnych sieťach čoraz aktívnejším
- Na jeho oficiálnom facebookovom profile ho sleduje viac ako 154 000 ľudí
- Ničím výnimočným nie sú ani odvážne statusy, aké by od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakával len málokto
- Premiér Slovenskej republiky Igor Matovič sa stáva na sociálnych sieťach čoraz aktívnejším
- Na jeho oficiálnom facebookovom profile ho sleduje viac ako 154 000 ľudí
- Ničím výnimočným nie sú ani odvážne statusy, aké by od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakával len málokto
Aj dnes Igor Matovič zazdieľal príspevok, ktorý medzi ľuďmi vyvolal búrlivú diskusiu. Premiér zverejnil fotku, ktorú pomenoval „Pelleho inštrumenty,” a ďalej k nej napísal: „Mám v kancelárii pár skriniek a tie majú pár zásuviek … nuž a teraz som otvoril jednu dosial neotvorenú v “spálni” … a tu si pán bývalý premiér niečo zabudli,) … niečo napísané parúsky, niečo o bejbíz, nejaký gélik vo flaštičke, nejaké kábliky … tak, keď ho niekde stretnete, tak ho pošlite pre jeho “inštrumenty,” napísal na svojom facebookovom profile Igor Matovič a dodal, že sa trošku obáva otvoriť aj iné „šuflíčky”.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10219193466479963&set=a.10216351837281009&type=3&theater
Mnohí ľudia označili toto premiérove správanie za detinské, objavili sa aj názory, či človek s takýmto vystupovaním patrí na post premiéra krajiny. Na názor sme sa preto opýtali Dr. Pavla Baboša z Katedry politológie FiF Univerzity Komenského v Bratislave.
„Osobne mi nie je ani celkom zrejmé z obrázku, čo tam vlastne je, a či to naozaj patrilo p. Pellegrinimu, alebo to tam nemohlo ležať aj 10 rokov. A samozrejme, že ukazovanie osobných vecí cez sociálnu sieť je nedôstojné, a pýtal by som sa, či to nehraničí s trestným činom porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy, navyše z pozície verejného činiteľa a s úmyslom získať (politický) prospech,” vyjadril sa Pavol Baboš pre Startitup.
Odborník ohodnotil aj dlhodobú komunikáciu Igora Matoviča, ktorý podľa neho znevažuje ľudí s iným názorom, ale aj mnohé demokratické princípy.
„Napríklad komunikovať ústavné práva a povinnosti ako niečo, čo je v úvodzovkách, a prípadne kritikov označovať za detičky, či ich správanie za detinské, je argumentačný faul a navyše vykazuje znaky anti-systémového politického postoja,” hovorí.
„Argumentačne to neobstojí, pretože namiesto racionálneho dokazovania záverov tým prenáša vecné bremeno na svojich odporcov bez toho, aby konkretizoval, čo na ich názore považuje za neprijateľné. Anti-systémové je to preto, lebo v demokratickom zriadení sa majú demokratické normy dodržiavať, a ak sa vláde nepáčia, môže ich buď navrhnúť zmeniť, alebo napadnúť na ústavnom súde,” hovorí Baboš.
Ich zhadzovanie či dokonca až navádzanie na nedodržiavanie je podľa politológa proti-demokratickým a anti-systémovým prejavom. Pavol Baboš taktiež upozorňuje, že v odbornej akademickej literatúre je už roky zhoda na tom, že hnutie OĽaNO sa radí k populistickým politickým subjektom. Správanie Igora Matoviča na Facebooku to už potom len posúva až do anti-systémovej roviny.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska