Vedci: Nedostatok vitamínu D zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia na Covid-19 až dvojnásobne

  • Štúdie poukazujú, že u pacientov s nedostatkom vitamínu D sa zvyšuje možnosť komplikácií a úmrtia na Covid-19 až dvojnásobne
  • Vedci sa snažili objaviť spojitosti medzi úmrtiami v krajinách so závažným výskytom koronavírusu
  • Prezradili, prečo môže nedostatok vitamínu D spôsobiť nezvratné pridružené ochorenia a smrť
slnko-1090×610
  • Štúdie poukazujú, že u pacientov s nedostatkom vitamínu D sa zvyšuje možnosť komplikácií a úmrtia na Covid-19 až dvojnásobne
  • Vedci sa snažili objaviť spojitosti medzi úmrtiami v krajinách so závažným výskytom koronavírusu
  • Prezradili, prečo môže nedostatok vitamínu D spôsobiť nezvratné pridružené ochorenia a smrť

Vedci z Northwestern University informujú o zistenom prepojení medzi úmrtiami na Covid-19 a nedostatok vitamínu D. Napriek tomu, že sami prehlasujú štúdiu za predbežnú a vyzývajú na detailnejšie preskúmanie problematiky, výsledkom veria aj ďalšie inštitúcie, informuje britský Daily Mail Online

To, či vitamín D skutočne pomôže zbaviť sa koronavírusu skúmajú viaceré vedecké tímy

Je obsiahnutý vo viaerých potravinách, ako sú ryby a huby, no vstrebáva sa aj pôsobením slnečných lúčov. Dávka, ktorú by malo telo denne dostať predstavuje 10 miligramov. 

Štúdia z Vrije Universiteit Amsterdam potvrdzuje, že krajiny, ktorých populácia trpí jeho nedostatkom mali najvyššiu úmrtnosť na ochorenie Covid-19.

Momentálne sa na University of Granada odohráva výskum trvajúci 10 týždňov, ktorý vedci odštartovali po alarmujúcom výsledku vedeckého tímu z Trinity Collage Dublin. Ten zaznamenal pokles infekčných ochorení hrudníka u ľudí s dostatkom vitamínu D až o 50%.

University of East Anglia sa rozhodla výsledkom predbežnej štúdie veriť: “Veríme, že môžeme vitamín D odporučiť ako doplnok prevencie pred SARS-CoV2 infekciou.”

Profesor biomedicínskeho inžinierstva Viliam Backman tvrdí, že dostatok vitamínu by mohol znížiť úmrtia na polovicu.

“Zdravotná starostlivosť v Taliansku je jedna z celosvetovo najlepších a rozdiely v úmrtiach existujú aj ak skúmate iba konkrétnu rizikovú skupinu. Namiesto toho sme však objavili významné spojenie koronavírusu s nedostatkom vitamínu D”, hovorí Viliam Backman.

zdroj: korelačný graf znázorňujúci vzťah medzi hladinami viaminu D (spodná, meraná v nmol / l) a porovnávaný s počtom infekcií koronavírusu v 20 európskych krajinách./University of East Anglia

Nakaziť sa môžeš, aj ak máš dostatok vitamínu D

Tento vitamín nezabráni koronavírusu napadnúť tvoje telo, no podporí imunitu, a vďaka tomu máš zvýšenú šancu prežiť víruové ochorenia.

V momente, keď sa telo stretne s vírusom, snaží sa agresívne brániť. Táto obrana však môže spôsobiť, tzv. cytokínovú búrku, vážne hyperzápalové ochorenie, ktoré môže viesť k poškodeniu pľúc a následnej smrti. Vitamín D dokáže imunitnú reakciu tela usmerniť a predísť z toho plynúcim problémom.

Väčšinu pacientov zabila reakcia ich tela, nie vírus samotný

Do štúdie sa v rámci postdoktorandského výskumu zapojil aj Ali Daneshkhah.

“Zdá sa, že väčšinu pacientov s ochorením Covid-19 zabila táto autoimunitná reakcia, nie poškodenia pľúc spôsobené koronavírusom samotným.” 

Tento fakt zároveň objasňuje, prečo deti zvládajú koronavírus podstatne lepšie, ako dospelí. Môže za to nedostatočne vyvinutý získaný imunitný systém, ktorý je zodpovedný za spustenie cytokínovej búrky.

Backman zároveň appeluje, aby sa ľudia zbytočne nepredávkovali

Napriek tomu, že výskum odhalil súvislosť medzi ochorením a deficitom vitamínu, nie je potrebné ho nútiť každému. Štúdia si vyžaduje omnoho detailnejšie preskúmanie.

Okrem spomínaných faktov je správna hladina D-čka zodpovedná za hustotu kostí, funkciu imunitného systém a s tým spojený výskyt srdcových a rakovinových ochorení či sklerózy multiplex.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: University of East Anglia, Daily mail, AP

Najnovšie videá

Trendové videá