Na koridore do Chorvátska pracuje aj Slovensko. Takto by mohla vyzerať tvoja tohtoročná dovolenka pri mori

  • Okrem súhlasu ministra Richarda Sulíka podporilo návrh aj Ministerstvo zahraničných vecí SR
  • Predpokladané trasy sú Dubrovník, Split a špeciálna trať na hlavnom ťahu
chorvátsko
Unsplash/Igor Starkov, Sarah Labuda
  • Okrem súhlasu ministra Richarda Sulíka podporilo návrh aj Ministerstvo zahraničných vecí SR
  • Predpokladané trasy sú Dubrovník, Split a špeciálna trať na hlavnom ťahu

„Koridor sa mi pozdáva a som za to, aby niečo také vzniklo, aby Slovensko s okolitými krajinami a Chorvátskom uzavrelo dohody. Samozrejme, za dodržania hygienických opatrení,” hovorí Sulík pre Startitup. Momentálne na ňom štát pracuje a predstavenia by sme sa mali dočkať v horizonte niekoľkých týždňov.

Podporu koridoru vyjadril aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). „Máme záujem otvoriť takýto koridor. Detaily toho, ako by mal takýto koridor vyzerať, ešte budeme riešiť s ministerstvom dopravy a s ministerstvom hospodárstva,“ informuje SITA.

Leto v zahraničí je viac než reálne

Myšlienka záchrany letných dovoleniek vznikla v Česku. Návrh vytvorenia chorvátskeho koridoru predložila českej vláde Asociácia cestovných agentúr na čele s Jánom Pápežom.

„Je pre nás dôležité, aby štát, alebo oba štáty, určili čo najlepšie kritériá, čo by znamenalo, že klient môže vycestovať do danej destinácie bez podmienky podstúpenia karantény po návrate.”

Rokovania medzi Českom a Chorvátskom začali už 17. Apríla. O sľubne sa vyvíjajúcej situácii informoval okrem iného aj chorvátsky premiér Andrej Plenkovič na svojom Twitteri.

Zachrániť leto chce viac krajín

Nad vytvorením koridoru uvažuje aj Rumunsko či Bulharsko. Všetko však závisí od ďalšieho vývoja situácie v krajinách. Mali by doň byť zaradené iba tie z nich, ktoré majú pomerne nízky počet nakazených ľudí a nezažili vážny outbreak.

Ministri cestovného ruchu Slovinska a Chorvátska sa stretli nedávno v Záhrebe, aby načrtli plán, ktorý umožní Slovincom prejsť hranice Chorvátska do konca tohto mesiaca, pričom ďalšie národnosti budú nasledovať v júni.

Split, Chorvátsko
zdroj: Pixabay/Mariamichelle

Chorvátsko rokuje o otvorení hraníc na letnú sezónu aj s Talianskom, informuje Croatiaweek. Krajina predstavuje jeden z hlavných turistických trhov Chorvátska. Či a kedy sa podarí hranice otvoriť je otázne. V momentálnej situácii hovoria opatrenia jasne proti. 

Gréci sa sústreďujú na vytvorenie stratégie pre záchranu turizmu v rámci EÚ, ak sa však tak nestane, sú pripravení na alternatívu. 

Najprv povolíme domáci cestovný ruch, potom privítame turistov zo susedných krajín, neskôr zo stredných a vzdialených krajín. Pozemné cestovanie bude spočiatku bezpečnejšie ako lietanie,” cituje BBC vyjadrenie gréckeho ministra turizmu Theocharisa.

Máme sa pripraviť na Covid-pas?

Európska komisia navrhla predĺžiť zatvorenie vonkajších hraníc do 15. júna. Cestovanie medzi členskými krajinami by však mohol zachrániť tzv. Covid-pas, ktorý by bol špeciálnym dokumentom obsahujúcim informácie o tom, že jeho držiteľ je negatívne testovaný, hovorí Schengenvisainfo.

Dospeli sme k niekoľkým záverom, najmä pokiaľ ide o organizáciu spoločného európskeho prístupu k prekonaniu krízy. Bude zahŕňať vytvorenie spoločných protokolov a opatrení v oblasti zdravia a bezpečnosti. Ministri sa zhodli na tom, že spoločný dokument s provizórnym názvom Covid-pas by sa mal vytvoriť a bude fungovať v celej EÚ,” uviedol chorvátsky minister turizmu Gari Cappelli.

Pravidlá, ktoré bude obnášať cestovanie

Ak sa uskutoční vytvorenie koridoru, nárok na vycestovanie námornou či leteckou dopravou bude mať každý človek, ktorý sa preukáže negatívnym testom na ochorenie Covid-19 vykonaným bezprostredne pred cestou.

Pohyb v rámci koridoru ťa tiež ochráni pred nechcenou dvojtýždňovou karanténou, ktorú by si inak musel podstúpiť po návrate do krajiny.

zdroj: Dubrovnik Explore

Krunoslav Capak, riaditeľ chorvátskeho Úradu verejného zdravotníctva, napriek nadšeniu z možnosti oživenia turizmu varuje: „Negatívny test neznamená veľa, pretože sa daný človek môže nakaziť o 24 hodín neskôr,” cituje Deutsche Welle.

České cestovné kancelárie majú však ešte väčšie ambície a do blízkej budúcnosti plánujú prípadné spojenie aj so vzdialenejšími krajinami ako je Vietnam, Thajsko či krajiny Strednej Ameriky a Afriky. Pandémia by sa v nich samozrejme nesmela prudko zhoršiť.

Trasy povedú najpravdepodobnejšie do Splitu a Dubrovníka, zamýšľajú sa aj nad vytvorením cesty pozostávajúcej z hlavných ťahov do mesta Rabac. Spomínané destinácie majú v obľube aj Slováci.

Airbnb ponúka prenájom aj počas koronakrízy

Ubytovanie môže byť v budúcnosti problém, keďže je budúcnosť dovoleniek momentálne nejasná. Airbnb by mohla byť záchrana.

Keďže sa jedná o platformu pôsobiacu na celom svete, aj v momentálnej situácii nájdeš množstvo ponúk s recenziami na ubytovanie. O aktuálnych obmedzeniach však platforma informujte v centre pomoci.

Chorvátsko
zdroj: Unsplash/David Hellmann

S vytvorením koridoru tak vzniká aj predpoklad uvoľnenia opatrení, ktoré budú hostitelia ponúkajúci ubytovanie prostredníctvom Airbnb schopní spĺňať.

Nezabudni však, že ak sa sa tak stane, záujem o ubytovanie bude veľký, preto si o aktuálnych ponukách môžeš spraviť prehľad už teraz.

Zdroje: croatiaweek.com, bbc.com, schengenvisainfo.com, dw.com

Najnovšie videá

Trendové videá