KVÍZ: Internet je plný hoaxov. Over si v krátkom teste, či vieš rozoznať dezinformácie a klamstvá

  • Vieš určiť, ktorá informácia je pravdivá a ktorá nie?
  • Pripravili sme pre teba zaujímavý kvíz
ufo gates
Unsplash/JESHOOTS.COM, Unsplash/Markus Winkler
  • Vieš určiť, ktorá informácia je pravdivá a ktorá nie?
  • Pripravili sme pre teba zaujímavý kvíz

V dobe sociálnych sietí sa hoaxy a dezinformácie šíria rýchlejšie, ako kedysi. Ľudia neoverujú informácie a uveria každej hlúposti.

Pomocou nášho kvízu si môžeš overiť svoj všeobecný rozhľad a zistiť, či sám veríš nejakému hoaxu. Ide o aktuálne ale aj dlhodobé témy, ktoré stále hýbu svetom. 

5G siete sa síce zdajú ako nevinný pokrok technológie, no zároveň urýchľujú šírenie koronavírusu do celého sveta.

kvz_hoaxy Unsplash/Ehimetalor Akhere Unuabona
Správne! Nesprávne!

5G predstavuje ďalšiu generáciu mobilného pripojenia. Ponúka väčšiu rýchlosť ako 4G či 3G a v súčasnosti sa zavádza v niektorých krajinách. Telefón funguje na základe rádiových vĺn, ktoré sú na dolnom konci elektromagnetického spektra. Ako také produkujú neionizujúce žiarenie. Znamená to, že nepoškodzujú DNA a nešíria vírusy. Tento hoax vyvrátila aj Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizačným žiarením (ICNIRP).

Bill Gates na prednáške v roku 2015 predpokladal nástup pandémie.

gates_kviz TASR
Správne! Nesprávne!

V roku 2015 Bill Gates na TED prednáške varoval pred potenciálne ohromujúcim počtom úmrtí, ktoré by mohla spôsobiť svetová pandémia. tento faktor bol jeden z kľúčových pre vytvorenie konšpiračných teórií o tom, ako chce čipovať ľudí a znížiť svetovú populáciu. Ako sa koronavírus rozšíril do celého sveta, Gates prispel 250 miliónov dolárov na boj proti tejto chorobe a na vytvorenie vakcíny.

Očkovania rozdelili svet na dva tábory. Odporcovia tvrdia, že spôsobujú autizmus a duševné choroby.

ockovanie_kviz Unsplash/CDC
Správne! Nesprávne!

Za tento hoax môže štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 1998 a neskôr stiahnutá, pretože falošne a mylne spájala vakcínu proti osýpkam a príušniciam s autizmom u detí.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že ľuďom proti COVID-19 pomôže, ak si vstreknú dezinfekciu do tela. Tvrdil to?

trump_kviz TASR
Správne! Nesprávne!

Donald Trump na jednej zo svojich tlačových konferencií bohužiaľ odporučil ľuďom, aby si vstrekli dezinfekciu do tela v rámci liečby proti koronavírusu. Vedci promptne reagovali, že sa jedná o hlúposť a vyzývali ľudí, aby nič podobné nerobili.

Pri COVID-19 je dôležité jesť chilli a pikantné jedlá. Ďalej je potrebné neustále piť vodu. Tieto rady zaručia ochranu voči vírusu.

chilli_kviz Unsplash/Thomas Evans
Správne! Nesprávne!

Hoax o liečbe či prevencii voči koronavírusu pomocou chilli a pikantných jedál sa šíril virálne cez sociálne siete. Podobne to aj bolo s pitím vody. Faktom zostáva, že pred vírusom sa ľudia majú podľa odborníkov chrániť rúškami, odstupom, umývaním rúk.

Počas druhej svetovej vojny zomierali ľudia v koncetračných táboroch najmä kvôli zlej hygienie a chorobám. Plynové komory ako také, sú výmysel.

tabor_kviz Pixabay/DzidekLasek
Správne! Nesprávne!

Hoaxy o jednej z najtragickejších udalostí v našej histórií sa začali šíriť posledné roky s rastúcim extrémizmom. Konšpirátori tvrdia, že pravda je taká, že ľudia v koncentračných táboroch umierali na týfus, čo sa podľa nich všade zamlčiava. Nikdy sa to však nezamlčiavalo, že škvrnitý týfus bol počas druhej svetovej vojny veľkým problémom a dôvodom úmrtí. Šlo však o dôsledok hrozných hygienických podmienok, za ktoré mohlo vedenie táborov: nacisti. Tí sa snažili s príchodom Červenej armády zničiť všetky dôkazy o ich neľudských činoch a podarilo sa im zničiť aj väčšinu plynových komôr. Niektoré z nich sa však zachovali a dnes už vieme, že plynové komory slúžili ako nástroj hromadného zabíjania v koncentračných táboroch.

Adolf Hitler je síce kontroverzná osobnosť histórie, no o tom, čo sa deje v koncentračných táboroch, nemal poňatia.

hitler_kviz Unsplash/Erika Fletcher
Správne! Nesprávne!

Aj keď Adolf Hitler nikdy nenavštívil koncentračný tábor, verejne hovoril o svojej nenavísti k židovskej časti obyvateľstva. Bol na čele vytvárania všetkých plánov nacistov a je naivné si myslieť, že nemal poňatia o tom, čo sa deje. O všetkom bol informovaný a dnes už bezpochyby vieme, že komunikoval so svojimi podriadenými a riadil vyvražďovanie ľudí v koncentračných táboroch.

Syn brazílskeho prezidenta uverejnil na sociálnej sieti fotomontáž aktivistky Grety Thunbergovej. K tomu dodal tvrdenie, že ju platí George Soros. Tvrdil to?

greta_kviz TASR
Správne! Nesprávne!

Aj keď ide o tvrdenie syna brazílskeho prezidenta, naozaj sa to stalo. Na fotomontáži Greta jedla vo vlaku, no cez okno sa na ňu dívali deti. Šlo o zjavnú fotomontáž, no s komentárom o Sorosovi to bohužiaľ šírili ďalej aj iné osobnosti.

Rozhlasová hra Orsona Wellesa Vojna svetov vyvolala celosvetovú paniku, ľudia jej uverili a mysleli si, že na svet sa chystajú mimozemšťania.

radio_kviz Unsplash/Maximilian Hofer
Správne! Nesprávne!

Ľudia v roku 1938 skutočne uverili, že dochádza k vojne svetov. Prevedenie totiž pripomínalo rozhlasové vysielanie, kvôli čomu ľudia začali podliehať panike.

Tento záber ukazuje tajnú pitvu mimozemšťana z roku 1995, ktorá šokovala svet. Dodnes je zahalená rúškom tajomostva.

pitva_mimozemnstan ORBITAL MEDIA
Správne! Nesprávne!

Ray Santilli v 90. rokoch ukázal údajne staré a tajné zábery z pitvy mimozemšťana. V roku 2006 Santilli priznal, že zábery boli podomácky vyrobeným podvrhom, o žiadneho mimozemšťana nešlo. Aj keď išlo z jeho strany o žart, uvedomil si, že UFO komunita zobrala toto video vážne a dodnes tomu niektorí ľudia stále veria.

Na tejto fotke sa nachádza hračkárska ponorka s pripevnenou drevenou hlavou.

kviz_llochness Getty Images/Keystone
Správne! Nesprávne!

Každý už počul o Lochnesskej príšere. Túto fotografiu vyhotovil Robert Kennetha Wilson v roku 1934. Mnohí naleteli, že na fotke je zachytená príšera menom Nessie z jazera Loch Ness. Ukázalo sa však, že išlo o hračkársku ponorku s pripevnenou drevenou hlavou.

Aj keď sa vyskytli tvrdenia, že zábery z pristátia na Mesiaci boli urobené v štúdiu, v roku 1969 pristáli američania skutočne na Mesiaci.

pristatie na meisaci_kviz Unsplash/History in HD
Správne! Nesprávne!

Vo svete konšpirácií je zaužívané, že NASA údajne celú misiu na Mesiac sfalšovala, aby prekonala „v súťaži kto bude prvý“ Sovietsky zväz. Na fotografiách a videu z pristátia sa mali podujať najlepší ľudia z Hollywoodu. Pravdou však zostáva, že v roku 1969 Američania naozaj pristáli na Mesiaci, či sa to už niekomu páči, alebo nie. A nebola to ich posledná cesta.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: nationalgeographic.com, guardian.com, cnbc.com, bbc.co.uk, cbsnews.com, bbc.com, mirror.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, goodreaders.com, telegraph.com, bbc.com, metro.co.uk, telegraph.co.uk, livescience.com, space.com, smithsonianmag.com

Najnovšie videá

Trendové videá