Slováci si počas pandémie vo veľkom začali kupovať chaty. Makléri prezradili ako sa môžu vyvíjať ceny realít
- Trh realít prechádzal v posledných týždňoch kvôli neistote ľudí v skutku zaťažkávajúcou skúškou
- Celkový dopyt po nehnuteľnostiach klesol, no narástol záujem Slovákov napríklad o chaty či chalupy
- Experti na reality nám prezradili, v akom stave je trh realít momentálne, ktorým smerom sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností, ale aj to či sa ich v aktuálnej situácii oplatí skôr predať alebo kúpiť
- Trh realít prechádzal v posledných týždňoch kvôli neistote ľudí v skutku zaťažkávajúcou skúškou
- Celkový dopyt po nehnuteľnostiach klesol, no narástol záujem Slovákov napríklad o chaty či chalupy
- Experti na reality nám prezradili, v akom stave je trh realít momentálne, ktorým smerom sa budú vyvíjať ceny nehnuteľností, ale aj to či sa ich v aktuálnej situácii oplatí skôr predať alebo kúpiť
Situácia okolo pandémie koronavírusu značne zasiahla aj trh nehnuteľností na Slovensko a to v tom negatívnom zmysle slova. Šéfmaklér portálu Ponuka bývania – Stanislav Barta nám prezradil, že trh ovplyvnila najmä kombinácia strachu a neistoty u kupujúcich verzus sprísnenie podmienok k poskytovaniu úverových zdrojov z bánk.
V neposlednom rade však terba spomenúť aj spomalenie výstavby existujúcich developerských projektov a stopku v rozbiehaní nových.
Barta potvrdzuje, že najväčší pokles dopytu o nehnuteľností bol zaznamenaný v kategóriách investičných a biznis nehnuteľností. Upozorňuje pritom, že na Slovensku možno očakávať prepad cien realít a je len otázka, v akej percentuálnej výške to bude.
Expert na reality Martin Haring zase konštatuje, že pokles cien sa očakáva skôr v prípade drahších nehnuteľností.
„Nikto z nás nemá krištáľovú guľu, ale skôr si myslíme, na základe toho, že trh sa hýbe, aj keď možno pomalšie aj v dnešných dňoch, ľudia sú rozhodnutí kúpiť, ceny nehnuteľností sa skôr stabilizujú, v niektorých regiónoch môže byť prepad, skôr pri drahších nehnuteľnostiach, ale do budúcna by sme sa mali vrátiť na ceny, ktoré sme mali pred karanténou a určite ceny budú ďalej rásť. Ak všetko pôjde tak ako ide v posledných dňoch, do konca roka tento scenár môže byť reálny,“ hovorí Martin Haring z realitnej kancelárie ALL 4 LIFE.
Čo sa týka záujmu Slovákov o reality, tent us tále je, znížený bol prevažne prvé dva-tri týždne karantény, kedy sa ľudia zavreli doma a každý čakal čo bude.
„Následne sme postupne aj my začali realizovať prvé stretnutia, prvé obhliadky a teda nové obchody. V našom regióne je nedostatok bytov a veľký počet záujemcov, čiže záujem o byty je tu neustále. Zároveň, tým, že ľudia museli ostať zavretý doma, sa zvýšil záujem o chaty a chalupy, resp. menšie rodinné domy aspoň s nejakým pozemkom,“ vysvetľuje Haring.
Podľa Petra Porubského z Nehnuteľnosti.sk nárast návštevnosti realitných portálov, ako aj dopyt po samotných nehnuteľnostiach je značný od začiatku mája.
„Nehnuteľnosti.sk zaznamenali až 60% nárast návštevnosti oproti marcovým výsledkom, kedy boli na Slovensku spustené opatrenia proti koronavírusu. Samotný dopyt po nehnuteľnostiach zo strany zákazníkov vzrástol dokonca výraznejšie, a to o viac ako 100%. Záujem už takmer dosiahol úroveň spred koronakrízy,“ objasňuje.
V posledných týždňoch ľudia najviac vyhľadávali rodinné domy a to naprieč celým Slovenskom. Najviac dominoval Bratislavský kraj so 17% vyhľadávaní, nasledovaný Trnavským krajom s 10%.
Do TOP 10 vyhľadávaných nehnuteľností sa okrem rodinných domov dostali aj 2–izbové a 3–izbové byty z Bratislavského kraja, ktoré obsadili tretiu a štvrtú priečku. Tie ľudia najčastejšie hľadajú v hlavnom meste, konkrétne v mestských častiach Ružinov a Staré mesto.
Čo by však experti na reality poradili ľuďom, ktorí momentálne uvažujú nad predajom a naopak tým, ktorí si chcú nehnuteľnosť zaobstarať?
„Tým, že sa trh nezastavil, nevidím dôvod, prečo by ľudia nemali svoju nehnuteľnosť predávať, resp. Tí, ktorí sú rozhodnutí kupovať, kúpiť. Nehnuteľnosti vnímam ako komoditu, ktorá z dlhodobého hľadiska bude určite rásť. Do budúcna si myslíme, že bude menšia skupina ľudí vlastniť vyššie percento nehnuteľností a tie budú prenajímať, čím sa viac priblížime západu,“ dodáva Haring.
Odborník radí, aby si ľudia pri predaji či kúpe vybrali partnera – realitnú kanceláriu, ktorá ich celým procesom prevedie. Skúsený maklér vie podľa Haringa poradiť ako predať tak, aby človek predal nehnuteľnosť v rámci možností trhu a zároveň ak nehnuteľnosť kupuje, aby kúpil dobre.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra