Choď do mesta, zájdi do reštiky a naštartuj ekonomiku. Prestaň už sedieť doma a začni míňať peniaze

  • Ekonomika nepotrebuje len zamestnancov, ale aj zákazníkov
  • Spomalenie šírenia vírusu predstavuje prvý úspešný krok k udržaniu ekonomiky
Jedlo hostina reštika
Unsplash/Priscilla Du Preez, Pablo Merchán Montes
  • Ekonomika nepotrebuje len zamestnancov, ale aj zákazníkov
  • Spomalenie šírenia vírusu predstavuje prvý úspešný krok k udržaniu ekonomiky

Okrem pandémie koronavírusu čelíme aj iným „vírusom“. Reč nie je o hoaxoch, ale o strachu.

Slovensko, tak ako aj iné štáty, otvára svoju ekonomiku podnikateľom a podnikom. Od marca boli podniky zatvorené, fungovali v krízových režimoch, no na základe nových nariadení môžu fungovať ďalej.

Náročné to bolo predovšetkým pre malé podniky, ktoré aspoň teraz dostali zelenú. Avšak situácia s koronou zamiešala karty.

Podniky potrebujú zamestnancov. Niektorí sa ale nachádzajú vo vysokorizikovej skupine: sú starší, majú zdravotné problémy, alebo sa starajú o niekoho podobného. Netreba zabúdať na rodičov, ktorí majú doma deti a musia sa o nich starať, vzdelávať ich. Podniky potrebujú okrem zamestnancov aj zákazníkov. Chcú sa však zúčastniť?

Nervozita a nepokoj

Na situáciu v USA upozornil web Technology Review. Podľa článku môžeme zastaviť vírus a zároveň zachrániť ekonomiku. Avšak nie sme v rovnakej situácií. Na rozdiel od USA sme už v marci prijali opatrenia, ktoré boli skúškou zodpovednosti, disciplíny, trpezlivosti a aj psychického zdravia. Naše čísla nakazených sa držia na nízkych priečkach, čo nemožno tvrdiť o USA.

zdroj: Unsplash/Nik Shuliahin

Mentálne zdravie hralo veľkú úlohu v celej situácií. Stres z neznámeho vírusu prevláda doteraz, no opatrenia nám každodenne pripomínali, že pandémiu nemáme podceňovať. Panika v podobe tichého strachu nás prenasledovala všade: vykúpené kvasnice, dezinfekcie, múka či ryža.

Každý z nás si určite pamätá ako bizarne a rozpačito pôsobili prvé momenty s rúškami. No stali sa nutnosťou. Všetko to poznáme z vlastných skúseností. K tomu ešte pridajme rastúcu nervozitu, alebo nepokoj.

Aj to, že nás veci hnevajú môže byť jednou z ťažkostí prežívania tejto situácie. Môže nás trápiť nespavosť alebo problém so sústredením, môžu byť za tým emócie, ktoré sa objavujú a my si ich ani nestíhame uvedomovať,“ povedal v rozhovore pre Denník N psychiater Ján Ballx.

Dokážeme zachrániť ekonomiku?

Na pandémiu sme si však začali zvykať. Opatrne sme vychádzali zo svojich domovov, vďaka technologickému pokroku sme pracovali z domu či komunikovali so svojimi priateľmi. Disciplína sa nám vyplatila. Stále sa snažíme nájsť vhodnú cestu k jednotlivým riešeniam problémov, ktoré so sebou pandémia priniesla.

Napríklad toľko riešené fitness centrá. V komentároch na sociálnych sieťach ľudia nešetrili hanlivými výrazmi: „Ľudia si môžu predsa zacvičiť vonku. Či sa nemajú kde odfotiť?“

V tejto situácií však šlo o ekonomickú stránku problému. Fitness centrá sa nachádzajú v nejakých priestoroch, ktoré treba platiť. Vo fitness centrách sú tréneri, zamestnanci a niekto ich predovšetkým vlastní. Vláda vyhovela aj fitkám, o čom sme ťa informovali.

zdroj: Unsplash/Wiktor Karkocha

Závisí však na opatreniach, podľa ktorých sa budeme riadiť. Dokážeme zachrániť ekonomiku? Dokážeme ju minimálne udržať a naštartovať. To sa nám darí už len tým, že sme spomalili šírenie vírusu. Podľa organizácie McKinsey, ktorá pomáha  firmám a podnikom vytvárať dôležité zmeny v jednotlivých sektoroch, ide o podstatný prvý krok. 

 Práve tým, že nebudeme podliehať strachu a budeme podporovať malé aj veľké podniky, len s opatreniami, ktoré sa stali súčasťou našich životov, dokážeme fungovať ďalej.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: technologyreview.com, dennikn.sk, mckinsey.com

Najnovšie videá

Trendové videá