SpaceX v sobotu pošle do vesmíru vlastných „superhrdinov“. S Avengermi majú spoločné viac, než si myslíš
- Ide o prvý komerčný let do vesmíru
- NASA pošle svojich astronautov prvýkrat do vesmíru od roku 2011
- Skafandre navrhoval hollywoodsky kostymér
- Crew Dragon dokáže prepraviť až 7 ľudí
- Ide o prvý komerčný let do vesmíru
- NASA pošle svojich astronautov prvýkrat do vesmíru od roku 2011
- Skafandre navrhoval hollywoodsky kostymér
- Crew Dragon dokáže prepraviť až 7 ľudí
„Toto je nová generácia, nová éra vesmírnych letov. Potrebujeme mať prístup do vesmíru: nielen pre NASA, ale aj pre celé ľudstvo,“ povedal NASA administrátor Jim Bridenstine pre CNBC.
Aj keď sa let astronautov NASA na medzinárodnú vesmírnu stanicu presunul zo stredy na sobotu (kvôli počasiu), stále ide o veľkú vec. Misa Demo-2 by mala znamenať prvý komerčný let ľudí na obežnú dráhu Zeme. Spoločnosť Elona Muska bude tak prvá, ktorá sa o niečo také pokúsi.
https://www.instagram.com/p/CAsSfwsFHv_/
Skafandre ako z Hollywoodu
Musk si pri tvorbe kombinéz zavolal na pomoc kostyméra z Hollywoodu Joseho Fernandeza. Tomu podľa Forbes trvalo niekoľko rokov, kým navrhol nové obleky pre NASA. Sú dokonca ohňuvzdorné! A v čom sú ešte špeciálne?
Prilby sú vytlačené na 3D tlačiarni a rukavice sú citlivé na dotykové obrazovky. „Ich primárny účel zostáva rovnaký – chrániť členov posádky pred znížením tlaku, keď sa z kapsule stráca vzduch,“ píše BBC.
Obleky takisto zaisťujú, že astronauti majú dostatok kyslíka a regulujú ich teplotu. Komunikačné spojenie a priedušný vzduch sú zabezpečené prostredníctvom „pupočného“, kábla, ktorý je v sedadle a pripája sa k obleku.
https://www.instagram.com/p/CAtAjw9l3z9/
Takzvané „Starman obleky“ navrhol spomínaný Jose Fernandez. Ten pracoval na kostýmoch pre filmy ako Batman vs. Superman, Fantastická štvorka, či Avengers. Sú v jednom kuse, ale sú dizajnované len na použitie vo vnútri kapsuly SpaceX.
Skafandre na pohybovanie vo vesmíre sa nazývajú Extravehicular Mobility Units (EMU), sú ťažšie ako obleky pri štarte. Pre ľudí je nutné mať vo vesmíre svoje prostredie, pretože vo vesmíre je atmosférický tlak a žiadny kyslík.
„Skafandre EMU sa teda nosia pri činnostiach vykonávaných v priestore satelitov, staníc či raketoplánu. Poskytujú astronautom prísun kyslíka, chránia ich pred extrémnymi teplotami či žiarením a prachom z vesmíru,“ uvádza Indiane Express.
Dvere pre nové spolupráce
USA nevyslali svojich astronautov od skončenia programu Space Shuttle v roku 2011. Odvtedy astronauti NASA museli cestovať do Ruska a trénovať na vesmírnej stanici Soyuz. Tieto miesta do vesmíru stáli NASA až 86 miliónov dolárov (na jedného astronauta).
Namiesto vytvorenia vlastného raketoplánu sa rozhodli požiadať súkromný sektor, aby vyvinul raketoplán schopný bezpečne transportovať astronautov do a z Medzinárodnej vesmírnej stanice.
https://www.instagram.com/p/CAd0877Jsfy/
CNN ďalej píše aj o pôvodnom zámere. Tým bolo, že komerčné spoločnosti dokážu znížiť náklady a podnietiť inovácie, zatiaľ čo NASA by malo viac času a zdrojov na to, aby sa zamerala na hlbší výskum slnečnej sústavy.
Ak SpaceX uspeje, bude to výhra pre NASA, otvoria sa dvere pre nové obchodné partnerstvá s komerčnými investormi. NASA tak už nebude musieť žiadať Rusko o cestovanie do vesmíru.
NASA odchovanci
Kto sú astronauti? Ľuďom ich viac priblížilo ABC NEWS. Doug Hurley (53) bol pilotom Námorníctva USA predtým, ako bol vybraný v roku 2000 ako astronaut pre NASA. Vo vesmíre strávil 683 hodín. Jeho ženou je tiež astronautka pre NASA, Karen Nyberg.
Bob Behnken (49), bol testovací pilot pre Air Force. Prvýkrát bol vybraný ako astronaut v roku 2000. Vo vesmíre strávil viac ako 708 hodín. Taktiež si zobral astronautku pre NASA, K. Megan McArthur.
Ide tak o skúsených pilotov, pre ktorých nie je vesmír žiadnou novinkou.
Prepraví až sedem ľudí
„V marci 2019 absolvoval SpaceX úspešnú nepilotovanú misiu kapsuly Crew Dragon a v novembri a v decembri ich čakali ďalšie testovacie lety, čím boli vytvorené podmienky pre spustenie Demo-2,“ uvádza Guardian.
https://www.instagram.com/p/CAdp9H1gf08/
Crew Dragon má vlastný systém malých raketových motorov na riadenie smeru vo vesmíre a systém prerušenia štartu v prípade núdze. Môže tiež prepracovať náklad. Táto „vesmírna loď“ bola navrhnutá na prepravu siedmych ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: forbes.com, bbc.com, indianeexpress.com, cnbc.com, edition.cnn.com, abcnews.go.com, theguardian.com