Od zajtra platia 2 metrové bezpečnostné rozostupy. Ich porušenie môže napáchať ešte väčšie škody

  • Bezpečné sociálne rozostupy sa z 5 metrov posúvajú na 2
  • Keď však podcením povestné dva metre, hrozí riziko nákazy
opatrenia
SITA/Branislav Bibel
  • Bezpečné sociálne rozostupy sa z 5 metrov posúvajú na 2
  • Keď však podcením povestné dva metre, hrozí riziko nákazy

Od zajtra platia nové nariadenia vlády. Medzi nimi sa znižuje povinný dištančný rozostup medzi ľuďmi vo verejnom priestore z 5 na 2 metre. Nová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise The Lancet, na ktorej spolupracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), však ukazuje, že zmenšovať ich by bolo rizikom.

V niektorých krajinách šli pod hranicu

Blízky kontakt dvoch a viacerých osôb, ktoré nežijú v jednej domácnosti a majú v tele prítomný COVID-19, môže spôsobiť jeho prenos na inú osobu. Nezáleží na tom, či dotyčný preukazuje príznaky ochorenia. Netreba zabúdať na fakt, že existujú prenášači, ktorí vírusu nevyhnutne podľahnúť nemusia. 

Optimálna bezpečná vzdialenosť by sa tak nemala pohybovať pod hranicou dvoch metrov. 

Štúdiu financovanú WHO vykonali odborníci naprieč 6 kontinentami, 16 krajinami a preskúmali ďalších 172 štúdií. Výsledky ukázali, že vírus má menšiu tendenciu prenosu na vzdialenosť väčšiu ako 1 meter. Vďaka nej by si mal vedieť, že používanie ochranných rúšok je na blízky kontakt s neznámou osobou nevyhnutné nielen v predpísaných zariadeniach či vnútorných priestoroch, ale aj na verejnosti. 

zdroj: Dištančné rozostupy v Klientskom centre, Tomášikova, Bratislava. FOTO: SITA/Branislav Bibel

Výraznejšie zníženie dištančných rozostupov, ktoré budú platiť od zajtra, by teda mohlo zvýšiť riziko prenosu ochorenia a nie uľahčiť život ľuďom, ako niektorí tvrdia. Je preto dôležité, aby sa zachovali tieto rozostupy aj medzi zamestnancami v práci, medzi jednotlivcami v radoch na zmrzlinu, či neznámymi skupinkami osôb sediacimi na trávniku v parku.

Francúzsko, Nemecko či Austrália majú pravidlá o niečo voľnejšie. Povinné rozostupy medzi obyvateľmi vo verejnom priestore sú 1,5 metra, čo podľa novej štúdie nie je dostatočné. Na druhej strane, Nemci sú mnohokrát v rámci dodržiavaní pravidiel striktnejší než my, Stredoeurópania. 1,5 metra pre nich znamená 1,5 metra. U nás vidno nedôsledné státie v radoch, bez rúšok a v družných debatách.

Prevencia má konkrétne čísla

Štúdia preukázala znížené riziko nákazy pri dodržiavaní týchto odstupov na 3 %, v porovnaní s 13 % a vzdialenosťou menej ako meter. Modelové situácie ďalej preukázali, že ak sa rozostupy zväčšia na 3 metre, dokáže sa riziko znížiť na polovicu.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dodržiavanie týchto vzdialeností nielen v čase trvania pandémie, ale aj do budúcna.

Ak je to možné, túto vzdialenosť by maloobchodníci a zamestnávatelia mali využívať v budúcnosti pri otváraní ďalších priestorov a pracovísk. V niektorých prípadoch to bude veľmi ťažké. Je to však dôležité a všetci si v nasledujúcich mesiacoch musíme zvyknúť na udržiavanie bezpečných rozostupov,“ hovoria autori pre The Guardian.  

Ak máš pocit, že rozostup medzi tebou a inou, predovšetkým neznámou osobou na ulici je príliš malý, použi ochranné rúško. Mnoho ľudí ho stále nosí, aj keď už v podstate nemusia. Zdravie a bezpečnosť by však aj napriek uvoľňovaniam mali byť na prvom mieste.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: theguardian.com, thelancet.com

Najnovšie videá

Trendové videá