Ibuprofen ako liek proti koronavírusu môže byť realita. Angličania spustili testovanie

  • Rôzne výskumné tímy vo svete sa snažia objaviť látku účinnú proti korone
  • Londýnske vedecké tímy v tejto súvislosti momentálne testujú ibuprofen
Untitled design(146)
Unsplash/Ashkan Forouzani, Unsplash/Kate Hliznitsova
  • Rôzne výskumné tímy vo svete sa snažia objaviť látku účinnú proti korone
  • Londýnske vedecké tímy v tejto súvislosti momentálne testujú ibuprofen

Vedecké tímy z London’s Guy’s and St Thomas‘ hospital a King’s Collage spustili testovanie tohto roky známeho voľnopredajného medikamentu v súvislosti s liečbou koronavírusu. Vedci veria, že by jeho účinné látky mohli pomôcť pri liečbe respiračných problémov.

Ako pôsobí ibuprofén na ľudské telo

Ibuprofén je nesteroidné protizápalové liečivo (NSPZL), ktoré sa zvyčajne používa na zmiernenie bolesti a horúčky. WHO uvádza ibuprofén ako jedno z najdôležitejších liečiv potrebných v základnom systéme zdravotníctva, informuje portál Nurofen.

Existuje mnoho liekov rôznych značiek, ktoré ho obsahujú, a ktoré sa predávajú v lekárňach. Rovnako nájdete liekové formy určené pre dospelých a pre deti.

Ibuprofén blokuje tvorbu prostaglandínov, pôsobí na príslušnom mieste bolesti, kde pomáha zmierniť bolesť a znížiť zápal. Prostaglandíny spôsobujú zápal a opuch tkanív – sú jeden z dôvodov, prečo vám pri chorobe opuchne hrdlo a pri nádche sa vám upchá nos. Prostaglandíny sú tiež jedným z dôvodov, prečo vytknutý členok opuchne a je nepohyblivý.

Vedci testujú špeciálnu formu lieku

V testoch liečiva bude polovici pacientov trpiacich COVID-19 podaný medikament, no v inej forme, ako sme naň majoritne zvyknutí. Táto forma lipidových kapsúl na trhu figuruje hlavne ako liek proti artritíde, informuje BBC.

Výsledky testovania na zvieratách ukazujú, že ibuprofen pravdepodobne dokáže pomôcť pri Syndróme akútnej respiračnej tiesne(ARDS) a Cytokínovej búrke, ktorú si naše telo vytvorí ako odozvu imunitného systému na COVID-19, a teda je častejším dôvodom úmrtia ako vírus samotný.

Prof. Mitul Mehta, člen tímu King’s Collage, ohľadom spustenia testovania lieku dodáva: „Musíme urobiť skúšku, aby sme ukázali, že dôkazy skutočne zodpovedajú tomu, čo očakávame.“

zdroj: Unsplash/Richard Catabay

Ibuprofen priebeh ochorenia nekomplikuje

Na začiatku pandémie padli vyhlásenia, že by tento liek mohol stav komplikovať. Tie sa ešte vyostrili, keď francúzsky minister zdravotníctva Oliver Veran povedal, že užívanie nesteroidných protizápalových liekov ako je ibuprofén môže infekciu zhoršiť a odporučil pacientom, aby namiesto toho užívali paracetamol.

Problematiku preskúmala Komisia pre humánne lieky a rýchlo dospela k záveru, že rovnako ako paracetamol, aj ibuprofen je bezpečné brať v prípade koronavírusu. Obe môžu znížiť teplotu a pomôcť s príznakmi podobnými chrípke.

NHS momentálne pacientom odporúča najprv skúsiť paracetamol, až následne ibuprofén.

Rozdiel medzi ibuprofenom a paracetamolom

Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Patrí do skupiny medikamentov, ktoré sa považujú za lieky účinkujúce hlavne centrálne (v mozgu a mieche).

Ibuprofén znižuje teplotu a bolesť a pôsobí proti zápalom. Je vhodnejší všade tam, kde sa popri bolesti a teploty objaví aj zápal. Patrí medzi lieky, ktoré účinkujú hlavne v mieste bolesti.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: BBC, New Scientist, Nurofen

Najnovšie videá

Trendové videá