Zvieratá nemajú na výber a musia migrovať, uvedomujú si globálne otepľovanie. Hrozí katastrofa

  • Tisíce rôznych druhov živočíchov migruje k pólom Zeme
  • Morské živočíchy sa pohybujú rýchlosťou 6 kilometrov ročne, zatiaľ čo suchozemské len 1,8 metra za rok
  • Môže k tomu prispievať viacero faktorov
warming
Unsplash/Robyn Budlender, Unsplash/NASA
  • Tisíce rôznych druhov živočíchov migruje k pólom Zeme
  • Morské živočíchy sa pohybujú rýchlosťou 6 kilometrov ročne, zatiaľ čo suchozemské len 1,8 metra za rok
  • Môže k tomu prispievať viacero faktorov

Kvôli globálnemu otepľovaniu sú zvieratá nútené opúšťať svoje prirodzené prostredia a podmienky. Lepšie si tieto zmeny uvedomujú skôr živočíchy vo vode ako na súši.

Podľa novej štúdie, ktorá bola publikovaná na nature.com, vedci porovnávali viac ako 30 000 zmien biotopov u viac ako 12 000 druhov baktérií, húb, rastlín a zvierat.

V tejto komplexnej analýze zistili, že morské druhy vnímajú viac globálne otepľovanie ako suchozemské zvieratá. Zatiaľ čo suchozemské druhy migrujú k pólom, keď sa planéta zohrieva, ich posun je pomalší, najmä v oblastiach s teplým podnebím.

Ako interpretuje ScienceAlert, hmyz, ktorý prenáša choroby, sa ročne pohybuje rýchlosťou 18,5 km za rok. Morské druhy sa pohybovali k pólom priemerne tempom 6 km za rok, zatiaľ čo suchozemské živočíchy tempom 1,8 metra za rok.

zdroj: Unsplash/ milan degraeve

Sú nútené odísť

Tento rozdiel migrácie môže mať podľa štúdie viaceré dôvody. Napríklad vzduch, ktorý prenáša teplo o 25-krát menej účinne ako voda. Ďalším faktorom môže byť aj to, že mnoho suchozemských zvierat dokáže regulovať svoju teplotu tela podľa podmienok.

Morské živočíchy môžu vo vode migrovať jednoduchšie, ak to je potrebné. Zvieratám na súši v tom bránia napríklad ľudské činnosti.

Ak majú autori štúdie pravdu, môže to mať zlé následky. Morské živočíchy si podľa všetkého viac uvedomujú zmeny teploty, čo môže viesť k tomu, že sú zvieratá nútené opustiť svoje prirodzené prostredie a dostať sa do chladnejších vôd.  Zvieratá tým pádom nemajú na výber.

Podľa autorov je potrebné sledovať situáciu a bojovať s klimatickou krízou.

 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: nature.com, msn.com

Najnovšie videá

Trendové videá