Na Slovensku nie je dopyt po registrovaných partnerstvách, tvrdí Pellegrini
- Peter Pellegrini sa v rozhovore s Gabikou Kajtárovou vyjadril, že registrované partnerstvá nie je potrebné prijať
- Dôvodom je podľa bývalého premiéra fakt, že po nich nie je húfny dopyt
- Peter Pellegrini sa v rozhovore s Gabikou Kajtárovou vyjadril, že registrované partnerstvá nie je potrebné prijať
- Dôvodom je podľa bývalého premiéra fakt, že po nich nie je húfny dopyt
Pellegrini je v otázke LGBT práv len za jemné úpravy, vie si maximálne predstaviť možnosť informovať sa o zdraví toho druhého či vysporiadať si majetok.
„Paradoxne by táto možnosť viac poslúžila obrovskému množstvu párov muž a žena, ktoré v dnešnej dobe na Slovensku žijú bez sobáša. Takže ono by to pomohlo väčšine týchto párov a menej tým párom rovnakého pohlavia. Momentálne nie je na Slovensku ani atmosféra a ani dopyt. Ja nevidím húfne, že by tu ľudia žiadali – my sa chceme registrovať brať alebo niečo. To momentálne nie je téma na Slovensku,“ povedal v rozhovore Peter Pellegrini.
Keďže tento argument sa z času na času objavuje v spoločenskej diskusii, Lucia Plaváková z Progresívne Slovensko sa rozhodla bývalému premiérovi pripomenúť výsledky celoslovenského prieskumu medzi LGBT ľuďmi, z ktorého vyplýva hneď niekoľko zásadných zistení.
Napríklad aj to, že zákonnú možnosť, aby páry rovnakého pohlavia uzavreli životné (registrované) partnerstvo, podporuje 96,8 % respondentov a respondentiek.
Navyše podľa 61,4 % respondentov a respondentiek by zlepšilo život LGBT ľudí na Slovensku možnosť vziať sa alebo uzavrieť životné partnerstvo. 54,1 % ľudí vyjadrilo presvedčenie, že by tomu pomohli verejné autority, napríklad politici a mienkotvorné osobnosti, ktoré by vyjadrili podporu uznaniu práv LGBT ľudí. 48,2 % respondentov a respondentiek by uvítalo uznanie rovnakopohlavných partnerstiev v rámci celej Európskej únie.
„Myslím si, že úlohou politikov a političiek je v prvom rade počúvať ľudí a reagovať na problémy, ktoré ich reálne trápia. Výsledky citovaného prieskumu hovoria jasne. Chápem, že Peter Pellegrini si potrebuje nejako odôvodniť svoj postoj proti registrovaným alebo životným partnerstvám, ale bolo by fajn, keby pritom aspoň nezavádzal a nepomáhal vytvárať skreslený obraz o realite. Lebo tak viac škodí, ako keby iba mlčal,“ konštatuje Lucia Plaváková.
Podľa autorky správy Jany Jablonickej Zezulovej z prieskumu vyplýva aj to, na čo by sa mali zamerať LGBT organizácie, ale aj verejné inštitúcie pri riešení záležitostí, ktoré sa týkajú LGBT ľudí:
„Je to hlavne oblasť životných partnerstiev, právne uznanie párov rovnakého pohlavia, ktoré majú problémy s usporiadaním svojich právnych a životných vzťahov z dôvodu, že ich štát nerozoznáva ako pár. Zaujímavou je dôležitosť vnímania rovnakých práv v zamestnaní pre LGBT ľudí. Zastavenie nútených kastrácií v prípade transrodových ľudí považuje za významné (top priorita a veľmi dôležité) riešiť 83 % z tých, ktorí sa identifikovali v dotazníku ako transrodoví ľudia.“