Z vesmíru až na dno, doslova. Bývalá astronautka navštívila „temné miesto“, čím sa zapísala do histórie

  • Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne
  • Stala sa tiež prvým človekom, ktorý bol vo vesmíre a zároveň aj navštívil najhlbší bod v oceáne
pjimage (47)
NASA, EYO EXPEDITIONS
  • Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne
  • Stala sa tiež prvým človekom, ktorý bol vo vesmíre a zároveň aj navštívil najhlbší bod v oceáne

Bývala astronautka NASA Kathy Sullivan sa stala prvou ženou, ktorá navštívila najhlbší bod v oceáne. Podľa CBS šlo o 5-hodinovú expedíciu a hĺbku 10 925 metrov pod hladinou Tichého oceánu.

Sullivan je veteránom troch letov raketoplánom a bola súčasťou prvých astronautských skupín, do ktorých boli zapojené aj ženy. V roku 1984 sa stala prvou Američankou, ktorá bola vo vesmíre.

Cestovanie v bombe

Ako ôsma osoba v histórií, ktorá kedy dosiahla túto hĺbku, je Sullivan ako jediná na svete, ktorá zažila aj nekonečný vesmír, aj extrémnu hĺbku oceánu.

Ak je vaším cieľom obežná dráha Zeme, dostať sa k cieľu predstavuje cestovať prakticky v bombe. Je to veľmi intenzívna energie vo veľmi krátkom čase,“ povedala Kathy Sullivan pre IFL Science. „Dostať sa však na dno oceánu trvalo viac ako štyri hodiny, bolo to do určitej miery pokojné a vyrovnané.“

https://twitter.com/AstroKDS/status/1270346091209375744

Nachádzala sa jeden až dva metre od dna, pričom mala možnosť vidieť život v tejto hĺbke. Ten má vynikajúcu tendenciu sa prispôsobiť drsným podmienkam, aj keď nejde o veľké formy života, pretože v takej hĺbke nemajú množstvo potravy.

Pre mňa ako hybridnú oceánografku a astronautku to bol mimoriadny deň,“ povedala pre NBC. Prví dvaja ľudia, ktorí sa dostali do tejto hĺbky, ktorá sa nazýva Challenger Deep, boli Don Walsh a Jacques Picard v roku 1960.

Vesmír a oceán

Zahanbiť sa nenechal ani režisér filmov Avatar a Titanic James Cameron, ktorý  sa stal v roku 2012 prvým človekom, ktorý sám navštívil Challenger Deep.

Zaujímavá je podobnosť medzi nedávnou misiou ISS vo vesmíre a touto LF, ktorá šla do hĺbky oceánu. Obidve použili rôzne prostriedky, ktoré fungujú vo veľmi odlišných prostrediach. ISS pracuje v prostredí s nulovým tlakom vo vákuu vesmíru, zatiaľ čo LF pracuje pri tlaku približne 2 200 ton, uvádza Eyos expeditions.

https://twitter.com/AstroKDS/status/1270416946861756416?s=20

Podľa vedúceho expedície Roba McCalluma bolo zaujímavé vidieť, ako dve skupiny ľudí využívajú najmodernejšiu technológiu na objavovanie vonkajších okrajov nášho sveta. „Poukázalo to na obrovské rozpätie ľudského úsilia a zároveň nás to spája ako spoluobčanov,“ Dodal McCallum.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: cbsnews.com, iflscience.com, nbcnews.com, eyos-expeditions.com

Najnovšie videá

Trendové videá