Sme rodina Borisa Kollára chce zaviesť, aby podvodní výrobcovia a predajcovia potravín išli do väzenia

  • Potravinový kritik Patrick Linhart zo strany Sme rodina chce zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť pre výrobcov a predajcov potravín
  • Tí, ktorí budú na obaloch výrobkov spotrebiteľov klamať o ich zložení či pôvode, pôjdu za mreže
kollar , linhart , semafor
TASR/Pavol Zachar/Jakub Kotian, Facebook/Nakupovanie s Potravinovým Kritikom
  • Potravinový kritik Patrick Linhart zo strany Sme rodina chce zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť pre výrobcov a predajcov potravín
  • Tí, ktorí budú na obaloch výrobkov spotrebiteľov klamať o ich zložení či pôvode, pôjdu za mreže

Poslanec za Sme rodina Patrick Linhart, známy aj ako potravinový kritik, chce zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť pre výrobcov a predajcov potravín. „Chcem zaviesť trestoprávnu zodpovednosť za to, keď bude výrobca alebo predajca potravinových produktov podvádzať. Počujete dobre. Keď budeš klamať zákazníka, pôjdeš do basy,“ vyjadril sa Patrick Linhart vo svojom videu.

Objasnil, že v pripravovanom potravinovom semafore má byť kategória dva – pôvod a kategória tri – testovanie potravín dobrovoľná. Takto to podľa neho vyžadovala organizácia Hodnota za peniaze spadajúca pod Ministerstvom financií a chceli to podľa Linharta aj „liberáli“.

„Necháme to dobrovoľné, môžu dobrovoľne dať pôvod ale urobíme jednu vec, dáme tam trestoprávnu zodpovednosť. Keď napíše niekto, že bezéčkové produkty a budú éčkové, tak tým pádom sa samozrejme budú vyvodzovať dôsledky a to tak, že nie, že zaplatí nejakých 1 000 eur pokutu alebo niečo. Jednoducho dostane klepetá a pôjde do basy,“ objasnil Linhart.

Patrick Linhart prisľúbil, že viac informácií o tejto novinke prezradí o týždeň alebo dva.

https://www.facebook.com/nakupovaniespotravinovymkritikom/videos/956222974836648/UzpfSTE1OTIxMjQyOTk6MTAyMjA4Nzk1MTU2MDk2Mzc/

Boris Kollár zo Sme rodina už pred časom na svojej tlačovej konferencii kritizoval potravinovú sebestačnosť na Slovensku, ktorá nedosahuje ani 40 %.  Ľudia sa podľa jeho slov nevedia rozhodnúť, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie.

Riešením a systémovým opatrením má byť práve zavedenie spomínaného potravinového semafora. Jeho hlavným cieľom je, aby všetci spotrebitelia potravín mali možnosť jednoducho si overiť zloženie a pôvod potravín.

Potravinový semafor má byť rozdelený do troch základných kategórií a spotrebitelia by vďaka nemu vedeli čo a odkiaľ nakupujú. Prvá kategória by obsahovala údaje o zdraví, druhá o pôvode potravín a posledná kategória by uvádzala výsledky testovania prídavných látok.

Nakupovanie na slovenských trhoviskách sa má od základov zmeniť, vďaka novinke z dielne strany Borisa Kollára

Zelená farba by pritom znamenala, že je všetko v poriadku, oranžová, že je potrebné uvažovať o kúpe a červená značí, že niečo nie je v poriadku, prípadne sa jedná o podvodníka, ktorý bude uvedený na čiernej listine.

Potravinový semafor má fungovať na základe personalizovanej aplikácie bez poplatkov, pričom využíva skenovanie QR, alebo EAN kódov na výrobkoch. To, ako by malo vyzerať používanie tejto novinky v praxi, si môžeš pozrieť v nasledujúcom videu:

Potravinový semafor funguje už vo viacerých krajinách, akými sú napríklad Francúzsko, Veľká Británia, Belgicko a iné a tento systém označovania zavádza stále viac krajín v Európe.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Facebook/Nakupovanie s Potravinovým Kritikom

Najnovšie videá

Trendové videá