Pre krajiny EÚ bude vakcína proti COVID-19 dostupná už tento rok. Pridať sa môže aj Slovensko
- Spoločnosť AstraZeneca podpísala kontrakt s európskou alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA) na dodávku 400 miliónov dávok vakcíny
- AstraZaneca má zabezpečiť dostatok vakcín pre členské štáty EÚ
- Spoločnosť AstraZeneca podpísala kontrakt s európskou alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA) na dodávku 400 miliónov dávok vakcíny
- AstraZaneca má zabezpečiť dostatok vakcín pre členské štáty EÚ
Švédsko-britská farmaceutická firma AstraZaneca podpísala kontrakt na 400 miliónov dávok vakcíny proti vírusu COVID-19 s alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA), ktoré by mohli byť dodané už tento rok.
IVA je založená Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a Holandskom a jej účelom je zabezpečenie dostatočného počtu vakcín na boj s COVID-19 pre EÚ. K aliancii sa bude môcť pridať každý člen EÚ.
„Táto dohoda zabezpečí, aby stovky miliónov Európanov mali prístup k vakcíne Oxfordskej univerzity po jej schválení. S našim európskym dodávateľským reťazcom očakávame spustenie produkcie čoskoro. Dúfame, že vakcína bude dostupná rýchlo,“ uviedol riaditeľ AstraZeneca Pascal Soriot v tlačovej správe.
Na potrebe zabezpečiť si vakcínu a kapacity na jej výrobu sa zhodujú politici naprieč Európou.
„Mnohé krajiny sveta si už zabezpečili vakcíny, len Európa ešte nie,“ tvrdí nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.
AstraZeneca spolupracuje s elitným tímom z Oxfordskej univerzity
Spoločnosť AstraZeneca je partnerom tímu z Oxfordskej univerzity, ktorý vyvíja experimentálnu vakcínu proti COVID-19. S vývojom začala univerzita už niekoľko dní po oznámení o prvom pacientovi s korona vírusom v Čine.
Vakcína je v súčasnosti v testovacej fáze. Oxfordská univerzita prednedávnom oznámila začiatok testov druhej a tretej fázy na 10 000 dobrovoľníkoch. Povolenie na začiatok tretej fázy už dostala od Britskej liekovej agentúry MHRA.
Vedúca vedeckého tímu Sarah Gilbertová uviedla, že by vakcína mohla byť hotová už v septemberi. 400 miliónov dodávok pre EÚ by malo byť vyrobených už tento rok.
Presvedčenie Gilbertovej zdieľa aj AstraZeneca, ktorá začína s výrobou vakcíny napriek tomu, že jej účinnosť zatiaľ nie je poriadne vedecky preukázaná. Firma sa tak vystavuje veľkému finančnému riziku, ak sa ukáže vakcína ako neúčinná.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Medical Press, TASR, AstraZeneca, Oxfordská univerzita