V zahraničí by Blaha s Pročkom skončili. Politológ o ich „bitke“: Najviac ma vyrušila reakcia premiéra, smial sa
- Politici podľa Dolného dávajú signál spoločnosti čo je a čo nie je akceptovateľné
- Slovensko má bohatú históriu s fyzickými potýčkami v parlamente
- Rekordérom je premiér Igor Matovič, ktorý bol napadnutý 4-krát
- Politici podľa Dolného dávajú signál spoločnosti čo je a čo nie je akceptovateľné
- Slovensko má bohatú históriu s fyzickými potýčkami v parlamente
- Rekordérom je premiér Igor Matovič, ktorý bol napadnutý 4-krát
Poslanci Ľuboš Blaha za Smer a Jozef Pročko za OĽaNO sa opäť negatívne zviditeľnili. Pročko mal údajne napadnúť Blahu v parlamentnom bufete. Konfliktu mala predchádzať slovná agresia a nadávky zo strany Blahu. Pročko tvrdí, že nikoho nenapadol. Blaha šiel na lekárske vyšetrenie, ktoré malo potvrdiť napadnutie a podal tresné oznámenie.
Správanie spomínaných poslancov donútilo pýtať sa na hlas, ako sme na tom na Slovensku s politickou kultúrou a prečo k fyzickým potýčkam a verbálnej agresivite dochádza v parlamente pomerne často.
Politológ Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Branislav Dolný tvrdí, že vo väčšine prípadoch ide o relatívne slušnú a korektnú diskusiu.
„Akceptovaný je aj „tvrdší“ postup či konfrontácia politických oponentov, čo nie je vždy v súlade so slušným správaním (zosmiešňovanie, verbálna agresia a pod.). Používanie vulgarizmov alebo dokonca fyzická agresivita je ojedinelá, ale o to viac viditeľnejšia a rezonujúca,“ uviedol.
Vplyv týchto šarvátok na spoločnosť a na voliča, sa nedá podľa Dolného exaktne odmerať. „Politici a politické inštitúcie sú však isté autority a dávajú signály spoločnosti a ovplyvňujú vnímanie neformálnych spoločenských noriem (čo je a čo nie je akceptované). Čo ma v tomto prípade najviac vyrušilo bola reakcia premiéra Matoviča, ktorý ako premiér disponuje dôležitou funkciou a autoritou.“
„Tým, že sa z celej situácie smial, dáva signál, že fyzické násilie je v podstate neškodnou udalosťou a akceptovateľným spôsobom riešenia sporov a konfliktov s politickým oponentom,“ tvrdí Dolný.
V zahraničí by skončili
V zahraničí fyzické násilie môžeme vidieť len v zaostalejších krajinách, v rozvinutých demokraciách znamená násilie koniec kariéry. „V našom prípade je väčšou časťou spoločnosti tolerované. V západných krajinách je takáto tolerancia na ďaleko nižšej úrovni, podobne ako akceptácia násilia na ženách či používanie telesných trestov u detí.“
„Ak by sa takýto politik uchýlil k fyzickému násiliu, prekročil by hranicu neakceptovateľného konania a jednoducho nemôže pokračovať v politike. U nás niečo také nie je považované za niečo nepredstaviteľné, sme na takéto správanie menej citliví a neznamená to automaticky zničenie reputácie takéhoto politika,“ uviedol Dolný.
V minulosti sa najčastejšie fyzické potýčky týkali dnešného premiéra Igora Matoviča. Dvakrát mal potýčku s poslancami zo Smeru, dvakrát s poslancami z SNS.
Spor o Maketu a papierik na tlačovke
Prvýkrát mu poslanci Smeru zobrali maketu Roberta Fica vo futbalovom drese s nápisom „Usvedčený – Daroval Slovensko zbohatlíkom“. Matovič a jeho stranícky kolega Jozef Viskupič sa snažili maketu získať späť. Neskôr mali údajne piati poslanci Smeru napadnúť Viskupiča a Matoviča.
Druhý konflikt mal Matovič na tlačovej besede Smeru, kde prišiel s plagátom, na ktorom mal napísané „Fedor Flašík vybral 250 (miliónov) na stranu a 80 si dodatočne nechal.“ Plagát mu poslanec Blanár zobral. Nechýbalo pritom postrkovanie.
Matoviča prefackala Anča aj Rafaj
Matoviča mala údajne napadnúť aj poslankyňa za SNS, neskôr Národ a spravodlivosť Anna Belousovová. Matovič ju mal nazvať Ančou, začo mu ona dala facku.
Matovič sa do konfliktu dostal aj s Rafaelom Rafajom, ktorý ho mal fyzicky napadnúť a škrtiť. Bitke predchádzala slovná potýčka. Matovič nazval Rafaja „debilom“. Práve to malo Rafaja uraziť a vyprovokovať fyzický konflikt.
Hlina napadol Martvoňa
Azda najlepšie zdokumentované je napadnutie poslanca Antona Martvoňa zo Smeru poslancom Alojzom Hlinom. Martvoň tvrdil, že Hlina zarobil na predaji alkoholu maloletým a to Hlinu natoľko rozčarovalo, že napadol Martvoňa, ktorý spadol medzi lavice. Útok museli zastaviť prítomní poslanci.
Ďalší bufetový útok
Parlamentný bufet sa mal stať aj dejiskom fyzickej potýčky už v minulosti. Poslanec HZDS Peter Baco mal napadnúť poslanca SDĽ Ľubomíra Andrassyho.
Napadnutiu mali predchádzať slovné útoky. Dôvodom mala byť údajná korupcia v kauze obilie, na ktorej sa mal podieľať práve Baco. Poslanec tvrdil, že nikoho nenapadol, len „šermoval rukami“.
Poslanci vs občania
Násilnosti na občanoch sa mali dopustiť traja poslanci, Víťazoslav Moric, Štefan Kuffa a Vladimír Mečiar.
Víťazoslav Moric v parlamente napadol novinára, pretože sa mu nepáčilo, čo o ňom napísal.
Štefan Kuffa, vtedy OĽaNO, mal napadnúť 79-ročnú babku. Kuffov syn staval chatu načierno, jedna z majiteľov susedného pozemku, cez ktoré chodili autá na Kuffovu stavbu, sa rozhodla konfrontovať poslanca.
Ten sa mal správať povýšene a pýtať sa jej, či vie, kto je, následne mal napadnúť babku, ktorá mu nezostala nič dlžná a vylepila mu facku. Konflikt mal potom dohru v parlamente, údajne narušil vzťahy medzi Matovičom a Kuffom.
Bývalý premiér Vladimír Mečiar z HZDS zas napadol novinára po tom, čo ho konfrontoval s otázkou, kde vzal peniaze na jeho vilu Elektra.