Bratislavský dunajský park je opäť bližšie k realite. Stáť môže aj 5 miliónov eur 

  • Bratislava plánuje nový park pri Dunaji
  • Má byť podobný tým v Rakúsku či Nemecku
Nové Lido
  • Bratislava plánuje nový park pri Dunaji
  • Má byť podobný tým v Rakúsku či Nemecku

Návrh na vybudovanie takzvaného Bratislavského dunajského parku je na stole už istý čas. Autori tohto projektu už predstavili aj úvodnú štúdiu, ktorá tento projekt posúva opäť bližšie k realizácii.

Nový park sa má rozprestierať na ploche medzi rakúskymi a maďarskými hranicami na pravom brehu rieky. 2000 hektárov pôdy stojí na tomto území celkom nedotknutých, pretože je ťažké využiť ich ekonomicky.

Park by mal prechádzať cez územie Pečnianskeho lesa a cez ďalších šesť maloplošných chránených území s rôznym stupňom ochrany až po najvyšší piaty. Zahŕňať bude aj štrkové pláže popri rieke a historické parky vrátane Sadu Janka Kráľa a lesoparku v Rusovciach.

Hlavným cieľom vybudovania Bratislavského dunajského parku je vytvorenie príjemného estetického a prírodného prostredia. 

Park má zahŕňať miesta rôzneho charakteru. Od upraveného nábrežného parku cez prírodné brehy, až po nefalšovanú dunajskú džungľu v chránenom území Soví les, či pri Starohájskom ramene. 

Prezidentka hľadá človeka, čo sa jej postará o Facebook či Instagram, základ mzdy je 1 310 eur

Na niektorých miestach bude vývoj ponechaný na prírodu, ale veľká časť územia je v meste a tá bude prevádzkovaná v súlade s ľudskými aktivitami. Ambíciou autorov je územie otvoriť, kultivovať, ale aj chrániť. 

Charakter Dunaja v Bratislave totižto umožňujú aby mala Bratislava okrem pekných nábrežných promenád aj rozsiahle riečne brehy a záplavové územia prírodného charakteru, vhodné na rekreáciu, pobyt a pohyb ľudí pri rieke.

„Možnosti využitia prírodných podmienok Dunaja v Bratislave sú unikátne a revitalizačné opatrenia potrebné pre naplnenia ich potenciálu, v súlade s modernými trendmi, budú pomerne jednoduché a lacné. Existujúce vzdutie vodného diela Gabčíkovo od Starého mosta smerom po prúde umožňuje opätovné oživenie niekoľkých ramien a ich prepojenie s hlavným tokom Dunaja,“ objasňujú autori štúdie. 

Víziou je využitie jedinečného a rozsiahleho územia pri rieke s estetickými prírodnými brehmi na miestach, kde to umožňujú podmienky. 

Prístup a pohyb ľudí bude možný náučnými turistickými chodníkmi, ako aj cyklochodníkmi, po Dunaji a ramenách aj vodnými trasami pre rekreačné plavidlá. Miera úpravy a charakteru územia bude rôzna od upraveného parku, cez mestskú pláž a športové areály až po chránené územie. 

Predbežný záujem, podporu a ochotu spolupracovať na napĺňaní vízie Bratislavského dunajského parku už prejavili dôležití aktéri, Mesto Bratislava, ako aj predstavitelia vedenia Slovenského vodohospodárskeho podniku. 

Signály veľkej podpory prišli zo Štátnej ochrany prírody a od Asociácie bratislavských vodáckych klubov, ako aj od viacerých poslancov samosprávy. Väčšina pozemkov v záplavovom území patrí štátu a mestu Bratislava a spravujú ich verejné inštitúcie a podniky. Dlhodobé prenájmy pozemkov v území majú napríklad vodácke kluby a športový zväz Slovenská kanoistika. 

Žiaden háčik, cestuješ koľko chceš. Ultimátna permanentka do Viedne a Budapešti je za smiešnu sumu

„Na úvodné revitalizačné úpravy a obnovy niektorých brehov a ramien Dunaja budú stačiť stovky tisícov eur, na základné ucelené riešenie 1 až 2 milióny eur. Na dosiahnutie dlhodobého cieľa komplexného riešenia vrátane prípadných budov návštevníckych centier bude potrebných 3 až 5 mil. eur,“ hovorí pre Startitup člen autorského tímu a zároveň člen Asociácie bratislavských vodáckych klubov Martin Mišík.

Projekt pritom inšpirovali také parky ako viedenský Lobau, ktorý je súčasťou Národného parku Donau-Auen, či územie okolo Neue Donau. Zachovávajú prírodu v tej najprirodzenejšej podobe a zároveň sa dajú využiť na rekreáciu a šport. Vzorom je aj projekt revitalizácie rieky Izar v centre Mníchova.

Zdroj:  Iniciatíva Bratislavský dunajský park

Najnovšie videá

Trendové videá