TOP 5 spôsobov ako si v pondelok nakopneš produktivitu v práci
- Zamestnanci, ktorí pracovali z domu, sa vracajú do práce. Ako sa vrátiť do pôvodného režimu bez straty produktivity?
- Prieskumy ukazujú, že káva vo veľkej miere ovplyvňuje efektivitu ľudí a tvorí ráno vyše dvom tretinám Európanov
- Najväčšou pascou produktivity je multitasking – na prvý pohľad zvyšuje efektivitu, v skutočnosti nás len oberá o čas
- Zamestnanci, ktorí pracovali z domu, sa vracajú do práce. Ako sa vrátiť do pôvodného režimu bez straty produktivity?
- Prieskumy ukazujú, že káva vo veľkej miere ovplyvňuje efektivitu ľudí a tvorí ráno vyše dvom tretinám Európanov
- Najväčšou pascou produktivity je multitasking – na prvý pohľad zvyšuje efektivitu, v skutočnosti nás len oberá o čas
Státisíce Slovákov, ktorí posledné mesiace pracovali z domu na home officoch, sa konečne vracajú do miest a kancelárií, kde ich čaká návrat do bežného života.
Presun do officu však prináša niekoľko výziev – tou najväčšou je udržanie si produktivity a zabehnutej rutiny. Aj keď sa ľudia doma naučili efektivite, udržanie stabilnej výkonnosti nebude jednoduché.
Existuje však niekoľko overených spôsobov, ktoré dokážu produktivitu počas dňa nakopnúť a pomôžu nám dostať sa na úroveň predkoronového pracovného nasadenia.
1) Ranné rituály sú povinnosťou
Skoré prebúdzanie poskytuje viac času na splnenie úloh a na prípravu pre najdôležitejšie časti dňa. Hneď ráno má človek dostatok energie na prácu, preto je doobedie považované za najproduktívnejšiu časť dňa.
Ranné rituály sú pre ľudí veľmi dôležité, s návratom do práce odporúčame obnoviť všetky ranné aktivity ako osviežujúcu sprchu, beh či výdatné raňajky, ktoré dodajú energiu na celý deň.
Zabudnúť by sa nemalo ani na kávu, od ktorej sa častokrát odvíja priebeh celého dňa. V prieskumoch až 68 % Európanov potvrdilo, že sa necítia prebudení, ak ráno vynechajú šálku kávy.
Práve ranné aktivity môžu pomôcť prekonať ospalosť po zobudení a ľudskému telu navyše opäť vrátia pocit rutiny, ktorý sme si starostlivo budovali pred pandémiou.
2) Produktivitu nakopne aj kvalitná káva
Klasická šálka kávy obsahuje 75 – 100 mg kofeínu, teda ideálnu dávku na zvýšenie bdelosti a pozornosti.
43 % zamestnancov považuje kávu za najlepší spôsob, ako zvýšiť svoju produktivitu v práci – prekonala tak čaj, vodu aj džús.
Čoraz viac ľudí však začína piť kávu najmä kvôli chuti – robí tak až 56 % zamestnancov v práci. Sme tak svedkami nevšedného trendu, kedy sa káva na pracovisku nestáva len povinnou injekciou kofeínu, no pôžitkárskym nápojom na odbavenie stresu a navodenie dobrej nálady.
K popularite kvalitnej kávy prispela aj slovenská pražiareň kávy Ebenica Coffee, ktorej zrnká patria medzi TOP 10 v Európe. Ebenica Coffee totiž už vyše 10 rokov dodáva prémiovú gurmánsku kávu nielen domov, ale aj do kancelárií a firiem.
Zamestnanci sa tak učia vnímať kávu aj ako voňavý a upokojujúci nástroj na relax, kde je energia pridanou hodnotou navyše.
A presne to v práci potrebujeme. Vôňa Kuby, Brazílie či Etiópie, spojená s relaxačnou dávkou kofeínu, zvyšuje produktivitu v kanceláriách, pre ktoré má modranská pražiareň pripravenú špeciálnu ponuku kávy do firiem.
V práci by sme si však mali potrpieť na čo najvyššiu kvalitu – Ebenica Coffee preto do konca júna k objednávkam cez e-shop zadarmo pridáva aj degustačný balíček, ktorý kanceláriu rozvonia exotickými krajinami, ktoré sa pokojne môžu stať tvojou novou stálicou.
3) Multitasking v skutočnosti produktivitu ničí
Ľudia zamestnaní v kanceláriách sa na svoju prácu dokážu plne sústrediť v priemere len hodinu a dvanásť minút denne.
Podľa medzinárodného prieskumu, ktorého sa zúčastnilo vyše 50-tisíc ľudí, je hlavným dôvodom nesústredenia multitasking. Zdá sa to neintuitívne – ak robím viac vecí naraz, mám ich skôr hotové a môžem sa posunúť ďalej. To však nie je úplne pravda.
Psychológovia sa totiž zhodujú, že vykonávanie viacerých činností v konečnom dôsledku znamená oveľa viac stráveného času aj na jednoduchých činnostiach.
Ako dlho nám trvá, kým sa vrátime na úroveň pôvodnej pracovnej výkonnosti pred rozptýlením?
- približne 9 minút nám trvá, kým sa naplno skoncentrujeme pri priebežnom odpisovaní na maily či pri iných pracovných aktivitách
- približne 23 minút nám trvá, kým sa naplno skoncentrujeme po tom, ako nás niečo emočne zasiahne, napríklad post na sociálnej sieti
Nejakú dobu tak pracujeme neefektívnejšie, čo sa nám v konečnom dôsledku časovo vypomstí. Odpisovanie na maily popri inej činnosti trvá dohromady dlhšie než obidve činnosti separátne.
Pri riešení viacerých úloh naraz dochádza k narušeniu pozornosti a mozgu trvá oveľa dlhšie, kým začne naplno pracovať. Pokusy o multitasking tak môžu znížiť produktivitu až o 40 %.
4) Bez dobrého spánku je produktivita na bode mrazu
Viaceré výskumy dokázali, že ľudia, ktorí vstávajú skôr, majú v priebehu dňa viac energie, lepšiu náladu a sú výkonnejší. Samozrejme tomu musí predchádzať primerane dlhý spánok, ktorý by mal ideálne trvať 6 až 8 hodín, v závislosti od spánkových cyklov, ktoré má každý individuálne.
Nedostatok spánku má negatívny vplyv na náš výkon. Znižuje našu koncentráciu, pamäť a má negatívny vplyv na naše logické myslenie a kognitívne schopnosti.
Spánok je však oblasť, ktorá sa nedá zhrnúť v troch odsekoch, nejde však len o dĺžku spánku či kvalitu matraca. Hru hrá napríklad aj technologické modré svetlo, ktoré na nás žiari z obrazoviek či úsporných žiaroviek, či napríklad naposledy zjedené ťažko stráviteľné jedlo.
5) Raz za hodinu si treba dať pauzu
Ani najväčší workoholik nedokáže pracovať neustále a niekedy si skrátka potrebujeme dopriať krátku prestávku.
Pri nepretržitej práci totiž dochádza k stratám výkonnosti, keďže sa mozog jednoducho nedokáže sústrediť na jednu úlohu viac ako 1 hodinu.
Raz za 60 minút preto odporúčame dať si 5-minútovú prestávku, ktorá pomôže udržať konštantný a stabilný výkon pri plnení povinností v pracovnej džungli.
Počas prestávky je najideálnejší čas na vypnutie s šálkou kávy v ruke. Kombinácia rýchleho relaxu a dávky energie však nie je všetko – podľa pražiarne Ebenica Coffee sa treba v prvom rade zamerať na kvalitu.
Kávu predsa zvyčajne nepijeme len raz denne, vychutnáme si ju aj viackrát. Práve kvalita kávy má tiež výrazný vplyv na chuť a prináša aj dobročinné účinky pre zdravie aj samotný prísun energie a uvoľnenej nálady.
Zdroje: finweb.hnonline.sk, kancelarie.sk, biznisto.sk, www.pcexpres.sk, coffeeandhealth.org