Indulona je na Slovensku legenda. Vyprážali sme s ňou, zázračný krém bol pôvodne určený pre robotníkov
- Indulona vznikla už v roku 1948, spočiatku ju prezývali „zázračný krém“
- Dodnes patrí k stáliciam slovenskej kozmetiky
- Článok bol pôvodne vydaný 26. júna 2020
- Indulona vznikla už v roku 1948, spočiatku ju prezývali „zázračný krém“
- Dodnes patrí k stáliciam slovenskej kozmetiky
- Článok bol pôvodne vydaný 26. júna 2020
Indulona je na trhu viac ako sedemdesiat rokov. Zrodila sa v komunizme, podarilo sa jej prežiť privatizáciu a dodnes patrí k najpredávanejším kozmetickým prípravkom. Pozri sa ako plynuli roky s Indulonou.
Zrodená industrializáciou
Po druhej svetovej vojne sa komunistom podarilo postupne prevziať moc v Československu prostredníctvom dômyselne pripraveného plánu. Všetko sa začalo na konci vojny v Moskve na stretnutí ľavicových strán a delegácie z Londýna na čele s Benešom. Komunistickej strane Československej (KSČ) sa podarilo presadiť zákaz niektorých strán.
Začala sa tak éra zoštátňovania a budovania priemyslu, industrializácia. Z roľníkov sa stali robotníci a ruky pracujúceho ľudu dostávali zabrať. Vedenie komunistickej strany prišlo s požiadavkou, aby dermatológovia vyvinuli prípravok, ktorý by pomohol so starostlivosťou o zničenú a popukanú pokožku v dôsledku ťažkej manuálnej práce.
Vznikol Vedecký ústav pre priemyslové zdravotníctvo s prednostom MUDr. Janom Roubalom, ktorý s pomocou dermatológa MUDr. Gustava Lejhaneca vyvinul novú receptúru krému na ruky, ktorý sa neskôr nazval Indulonou.
Krém sa začal vyrábať 21. mája 1948 a spočiatku nemal názov. Ľudia ho začali nazývať „zázračný krém“. Neskôr získal meno podľa všade prítomnej industrializácie. Základ krému tvorí filtrovaná kvalitná voda a vazelína, Indulona má len minimum umelých chemických prísad. Receptúra sa nemenila od roku 1948. Výrobou bolo dočasne poverené výrobné družstvo Golgot v Prahe a Lučobné a farmaceutické závody národný podnik Likier – závod Piešťany.
Výroba v Hlohovci a sériová výroba
Výroba Indulony v Hlohovci sa datuje od roku 1950, keď ochranná známka Indulona prešla do vlastníctva Slovakofarmy Hlohovec. Od roku 1958 sa začala vyrábať Indulona v modrobielej tube ako ju poznáme dodnes. V roku 1964 sa Indulona začala vyrábať sériovo, k názvu pribudlo označenie A/64.
„Indulona je synonymom kvality. Krém s jedinečnými a s nenapodobniteľnými účinkami,“ opisuje Indulonu Riaditeľka farmaceutickej výroby Ľubomíra Gömöryová vo videu o Indulone. V roku 1979 pribudla do portfólia Indulona dezinfekčná, ktorá bola vyvinutá pre boj s baktériami a mikróbmi. Indulona sa vyrába v Hlohovci aj dnes.
Komunisti ju rozdávali pracovníkom, ľud ju používal všestranne
Komunisti Indulonu rozdávali pracujúcemu ľudu v rámci ochranných prostriedkov, spolu so Solvinou, mydlom aj uterákmi. Indulona si získala medzi ľuďmi veľkú popularitu. Vynaliezaví ľud pre Indulonu našiel všestranné použitie.
Krém sa používal na ošetrenie povrchu obuvi, ľudia krém natierali na kožené kanady namiesto prípravku na obuv. Podobne ľudia postupovali aj pri kožených bundách. Indulona sa využívala aj na natieranie nábytku. Známe sú aj historky o používaní Indulony namiesto tuku na vyprážanie v armáde.
S novým režimom nové produkty i súdny spor
S novým režimom sa spoločnosť dostala do rúk súkromníka. Indulona ako jedna z mála značiek prežila divoké privatizovanie. Spoločnosť postupne rozširovala portfólium. V roku 1992 pribudla Indulona nechtíková a rakytníková. V roku 1997 sa začala vyrábať Indulona repelentná, ktorá preukázala vysokú efektivitu ako repelent proti komárom.
V 2005 pribudla Indulona Hand Care Day a Hand Care Night. Pre deti sa vyvinula Indulona Baby, ktorá sa začala vyrábať v roku 2007. O rok neskôr pribudla Indulona olivová a kamilková. V roku 2015 sa Indulona rozhodla pre modernejší dizajn. Naposledy v roku 2016 spoločnosť vyvinula nový rád produktov starostlivosti pre celé telo. Na trh sa tak dostalo telové mlieko, telový krém aj krém na nohy.
Výrobca Indulony Saneca Trade (dnes Sarantis Slovakia) sa nevyhol ani súdnemu sporu s českou konkurenčnou firmou Cormen. Spoločnosť Cormen vyrába krém na ruky Isolda, ktorý mal mať podobný dizajn ako slovenská kozmetika. Seneca Trade vtedy tvrdila, že za podobným dizajnom je taktika, ktorá má mýliť zákazníka a prispieť ku kúpe českého výrobku.
Hospodárske noviny informovali, že za pravdu dal Indulone aj Bratislavský okresný súd, ktorý pozastavil dovoz, distribúciu aj predaj Isoldy na slovenskom trhu. Podmienkou na opätovný predaj českého krému na našom trhu bola zmena dizajnu, aby sa tak zabránilo mäteniu zákazníka. Senaca Trade podala rovnakú žalobu aj na okresný súd v Brne. Na českom súde neuspela, žaloba bola zamietnutá.
Spor sa vliekol dlhšiu dobu. Cormen síce podobu dizajnu zmenil, podľa výrobcu Indulony ale nedostatočne. Saneca Trade teda podala ďalšiu žalobu, ktorú znova vyhrala. Súd rozhodol, že zmena dizajnu nebola dostatočná a grafika sa musí zmeniť znova.
Indulonu dnes vlastnia Gréci
V roku 2018 došlo k zmene majiteľa dnes už legendárnej Indulony. Grécka skupina Sarantis odkúpila stopercentný podiel spoločnosti Saneca Trade za 8,5 milióna eur. Gréci sa museli zaviazať, že výroba Indulony zostane naďalej v Hlohovci. Spoločnosť vlastní aj českú značku Astrid, ktorú kúpili v roku 2014. Značka Astrid je tiež známa svojou bohatou históriou, jej príbeh sa začal písať už v roku 1847.
Astrid a Indulona patria dnes vďaka svojej kvalite k najpredávanejším značkám krémov na ruky na slovenskom a českom trhu aj napriek veľkej konkurencii zahraničných spoločností, ktoré často ponúkajú lacnejšie varianty.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Indulona , Vtedy.sk, Indulona , Finanční a ekonomické informace, Hospodárske noviny, TASR