GRAFY: Najvyššie platy pýtajú absolventi z bratislavských škôl. Čerství magistri očakávajú 1 061 eur

  • Na druhom mieste sú absolventi Žilinskej univerzity a Košickej TUKE
  • Informatici začínajú na platovej požiadavke vyše 1 300 eur
  • Pozri si aj ďalšie grafy, ktoré sa týkajú absolventských pracovných postupov a prvých krokov na pracovnom trhu
absolventi
TASR/František Iván
  • Na druhom mieste sú absolventi Žilinskej univerzity a Košickej TUKE
  • Informatici začínajú na platovej požiadavke vyše 1 300 eur
  • Pozri si aj ďalšie grafy, ktoré sa týkajú absolventských pracovných postupov a prvých krokov na pracovnom trhu

Analýza portálu Profesia.sk rozoberá, ktoré školy a ktoré konkrétne fakulty majú „najdrahších“ absolventov na Slovensku. Platové požiadavky však veľmi ovplyvňuje pozícia, na ktorej chcú uchádzači pracovať. Údaje prezrádzajú, že nie každý reaguje na prácu vo svojom odbore. 

Najviac si pýtame v Bratislave

Absolventov s najvyššími mzdovými očakávaniami vidieť v Bratislave.  Na prvých troch priečkach skončili podľa analýzy bratislavské školy Slovenská technická univerzita, Ekonomická univerzita a Univerzita Komenského.

Päticu univerzít s „najdrahšími“ absolventmi uzatvárajú dve technické školy Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach.

zdroj: Profesia.sk

Nadpriemerné očakávania na 15 fakultách

Podľa portálu Platy.sk bol vlani priemerný základný plat absolventa vysokej školy vo veku od 24 do 25 rokov 1 061 eur v hrubom. Pracovný portál Profesia.sk pritom zaznamenal vyššie mzdové očakávania rovno na 15 verejných fakultách.

Najvyššie platy očakávajú Slováci z odborov, ktoré súvisia s informatikou.

zdroj: Profesia.sk

„Najdrahších“ absolventov zaznamenali na Fakulte elektrotechniky a informatiky na Slovenskej technickej univerzite a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského. V oboch prípadoch boli očakávané platy vyššie ako 1 300 eur v hrubom.

Reagujú na ponuky s nižšími požiadavkami

Platové očakávania sa odvíjajú od toho, na aké ponuky práce absolventi reagujú. Náročnú situáciu majú najmä tí, ktorí si hľadajú prácu v inom odbore, ako vyštudovali. Profesia sleduje, že uchádzači, ktorí reagujú na ponuky mimo svojho odboru, vyhľadávajú najmä univerzálne povolania bez špecifických požiadaviek. Medzi nimi sú najčastejšie ponuky práce na administratívnych pracovníkov, asistentov či predavačov.

zdroj: Profesia.sk

Vlani sa táto situácia týkala najmä absolventov pedagogiky, prírodných vied, športu, filozofie a spoločenských vied. Pre príklad, absolventi prírodných vied reagovali najčastejšie na pozíciu administratívneho pracovníka. Prvá pozícia, ktorá súvisí s tým, čo vyštudovali, bola v rebríčku až na 13. mieste a išlo o zdravotníckeho laboranta.

Ešte horšia je situácia pri absolventoch pedagogiky, ktorí si na pracovných portáloch hľadali prácu najčastejšie taktiež na pozícií administratívneho pracovníka.

Bolťáci nechcú povedať, koľko kolobežiek ľudia zničili a pokradli. Pracujú na novom systéme parkovania

Prvá pozícia, ktorá súvisí s ich odborom, bola v rebríčku paradoxne až na 36. mieste a išlo o učiteľa materskej školy. Zložitú situáciu sledujú pracovné portály aj pri absolventoch zdravotníctva. Tí reagovali najčastejšie taktiež na pozíciu administratívneho pracovníka.

Z pozícií z ich odboru bola najvyššie zdravotná sestra, ktorá skončila na siedmom mieste.

Keď hľadáme vo vlastnom

Analýza mapuje tiež prvé kroky na trhu práce absolventov, ktorí sa zaujímajú o ponuky práce vo svojom odbore.

zdroj: Profesia.sk

Podľa Profesie ide najmä o absolventov stavebníctva, strojárstva, informatiky, techniky a ekonomiky.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Trendové videá