NÁZOR: Aha, takže vy nie ste plagiátori?! Úprimne, odvážne a najmä pre ľudí

plagiatori
TASR/Jakub Kotian, Michal Svítok

Igor Matovič sa ku veľkému plagiátorskému odhaleniu, ktoré sa udialo v jeho najbližších kruhoch, vyjadril včera. Pôsobil suverénne, trochu sa dokonca usmieval. Nedal si ani rúško, vraj ho zväzuje. Navrhol niekoľko riešení. Žiadne radikálne a ani také, ktoré by potvrdzovalo jeho predvolebné sľuby o tom, ako sa posnaží zamiesť špinu a zničiť mafiánsku stopu v našej krajine. 

Teraz stačilo pristúpiť aspoň k tomu prvému. 

Možnosť je vlastne taká, že by sa v rámci zabránenia vydávaniu pochybných akademických titulov mali zrušiť podľa Matoviča „pochybné vysoké školy“.

Asi sme boli všetci naivní, keď sme si mysleli, že spolu s Matovičovým výjazdom na Azúrove pobrežie, Mišelom a poukázaním na iné dôležité kauzy, sa do politiky vráti aspoň štipka obligátnej spravodlivosti, na ktorú majú obyvatelia všetkých, nielen vyspelých krajín, nárok. Najťažšie to teraz majú pravdepodobne voliči Igora Matoviča a jeho poslaneckého klubu, ani tak nie tí Kollárovi. Paradoxne.

Pre pokoj v rodine

Zrušenie vysokých škôl, bohužiaľ, nie je riešenie. Ním však premiér problém plagiátorstva uzavrel. 

Chce odoberať tituly. Vysokoškolské inštitúcie skalického typu pomenoval anarchiou vo vzdelaní tretieho stupňa. 

Slovník slovenského jazyka definuje plagiát ako napodobeninu, kópiu cudzieho diela, pôvodiny, ktorá sa vydáva za vlastnú. Plagiát sa zároveň nepriznáva k predlohe.

NÁZOR: Sulík chce obchody v nedeľu otvorené, Matovič zatvorené. Nie je koniec, no máme porazeného

Za takúto bakalársku prácu dostala titul Petra Krištúfková, dnes už bývalá splnomocnenkyňa za rodinu, pre ktorú bola koaličnými poslancami zo strany Sme rodina vytvorená špeciálna pozícia. O pár dní o pozíciu prišla. Titul bakalár jej však ostal.

Za takúto rigoróznu prácu dostal titul aj Andrej Danko, dnes už bývalý predseda parlamentu. Titul doktor práv mu však ostal.

Za takúto diplomovú prácu dostal titul aj Boris Kollár, súčasný predseda parlamentu. Titul magister mu však ostal. Spolu s vedúcou pozíciou na čele parlamentu.

A myslím si, že sa to meniť nebude. 

Pre pokoj v rodine.

Duševné vlastníctvo nám už nič nehovorí

Igor Matovič bol ten, ktorý sa mal rozhodnúť a rázne postaviť za správnu vec. Úprimne, odvážne a pre ľudí. Neurobil to. Vládu prirovnáva k rodine, kde si treba robiť poriadky. Veľmi po nich túžil v opozícii, no teraz, keď sa mu dostalo potrebnej kompetencie a moci, si nechce svoju rodinu pohnevať.

Na včerajšom brífingu sa vyjadril, že vie, čo sa stalo, stretne sa s Kollárom a ten mu situáciu s plagiátom vysvetlí. Veď sú problémy a na tie sa nezabúda. No kvôli malichernostiam si koalíciu rozbiť nenechá.

NÁZOR: Týždeň po a Andrásy s Kramárom sú výsmechom pre všetkých triezvo zmýšľajúcich. Lebo nevedia, čo činia

V zmysle obľúbeného hesla sa nesie obhajoba všetkých plagiátorov. Okrem Andreja Danka, ktorý bol ešte prednedávnom podľa Matoviča klamárom. 

Na rozdiel medzi zodpovednosťou, ktorú nesie na svojich pleciach minister a koaličný poslanec, poukazuje Matovič pri každej možnej príležitosti. Tým totiž odôvodňuje svoju neschopnosť postaviť sa za spravodlivosť a ukázniť kamaráta. Áno, aj vtedy, keby mal stratiť niekoľko politických bodov.

Kde je miera našej tolerancie?

Miroslav Beblavý na Kollárove plagiátorské dielo poukázal ako prvý. Potom prišli trápne výhovorky. Kollár sa spolu s Matovičom svojho času vŕšili na Dankovom rigoróznom paškvile. Dnes nevedia, ako ďalej, a tak problém zahrabú pod koberček, v súkromí o ňom podebatujú, podajú si ruky a pôjdu riešiť dôležité problémy tohto štátu.

Keď si premiér konečne „upratal“ Sulíka a vzrušujúce odkazovanie cez sociálne siete skončilo, nechce si pohnevať ďalšieho. Veď je to logické.

Keď tituly strácajú zmysel

Nie len tie akademické. Ale aj hodnotové. Čestnosť, úprimnosť, dôvera. Igor Matovič na tlačovke priznal, že moc je dôležitejšia ako čokoľvek iné. 

Najhoršie na celej veci je, že keď sa pozrieme na problém z opačného uhla, neexistuje. Rádoví študenti ktorejkoľvek univerzity si takéto správanie dovoliť nemôžu. Falzifikáty diplomových prác sa trestajú vylúčením z akademickej pôdy. Menej prísne, ale predsa, bývajú postihnutí dokonca aj plagiátori semestrálnych či ročníkových prác. Ako? Nedostatočnou. Väčšinou opakujú ročník. To, že siahli na morálne dno, sa s nimi už poväčšine ťahá celé štúdium. 

Vo veľkej politike neplatí nič. A premiér dáva zelenú.

Úprimne, odvážne, pre ľudí. 

Najnovšie videá

Trendové videá