Skvelé správy, počas leta pribudnú sezónne vlaky. Môžeš tak bez problémov spoznávať krásy Slovenska
- Železničná spoločnosť Slovenskej republiky (ZSSK) zavádza 44 sezónnych vlakov na 10 linkách
- Cieľom je podporiť domáci cestovný ruch
- Sezónne vlaky by mali premávať od zajtra až do septembra
- Železničná spoločnosť Slovenskej republiky (ZSSK) zavádza 44 sezónnych vlakov na 10 linkách
- Cieľom je podporiť domáci cestovný ruch
- Sezónne vlaky by mali premávať od zajtra až do septembra
Slovenská železničná spoločnosť (ZSSK) podporí všetkých, ktorí sa necítia na dovolenku v zahraničí a túžia spoznávať krásy Slovenska. Zavádza až 44 sezónnych vlakov na 10 linkách. Národný dopravca spúšťa sezónne vlaky na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy a výstavby SR.
„Zavedenie nových sezónnych vlakov je jednoznačne skvelé rozhodnutie, veď naša malebná krajina poskytuje toľko možností na jej spoznávanie, že často nemáme šancu ani za celý život navštíviť každú pamiatku a kochať sa všetkými prírodnými krásami,“ vysvetlil Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK v tlačovej správe.
Posilnenia vlakových spojov sa dočkajú aj Tatry
Rovnako, ako medzinárodné spoje spoločnosti RegioJet, tak aj vlaky národného dopravcu budú premávať počas celej letnej sezóny. ZSSK túto novinku spustí už zajtra, 4. júla a slovenské zákutia môžeš objavovať až do 15. septembra. Vo vlakoch platí štandardný cenník spoločnosti vrátane zliav aj bezplatnej prepravy. Celková kapacita jedného vlaku je 177 miest na sedenie.
Vlakom sa od soboty dostaneš napríklad do Starej Ľubovne, na Muráň, do Dobšinej či Banskej Štiavnice. Národný dopravca okrem toho posilní aj vlakové spojenie na trase Poprad-Tatry – Štrbské Pleso a tiež medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou.
Celkovo teda pribudnú tieto letné spoje:
- Spišská Nová Ves – Spišské Vlachy – Spišské Podhradie
- Prešov – Plaveč – Stará Ľubovňa
- Košice – Plešivec – Muráň
- Košice – Plešivec – Slavošovce
- Košice – Rožňava – Dobšiná
- Prešov – Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica
- Košice – Margecany – Červená Skala – Banská Bystrica
- Banská Bystrica – Červená Skala – Mlynky
- Banská Štiavnica – Hronská Dúbrava – Zvolen
- Bratislava – Zohor – Plavecké Podhradie
„Chceme, aby ľudia mali možnosť spoznávať naše regióny a práve tieto sezónne vlaky považujem za spojenie príjemného s užitočným. Zároveň všetkých vyzývam, aby túto možnosť využili a vyskúšali, pretože som presvedčený, že dovolenka na Slovenku je dobrý nápad,“ povedal minister dopravy Andrej Doležel.
Národný dopravca ponúka jednu z najkrajších železničných tratí
Zaujímavosťou je najmä takzvaný Ľadový vláčik, ktorý bude premávať od 4. do 25. júla. Národný doprava informuje, že tento vlak nadväzuje na niekoľkoročnú tradíciu.
„Štyri júlové soboty bude Ľadový expres brázdiť najkrajšiu železničnú trať od Košíc až po Telgárt a po ceste ponúkať celý rad možností – člnkovanie v Palcmanskej Maši, jazdu na koni v panenskej prírode Slovenského raja, či schladenie sa v Dobšinskej ľadovej jaskyni,“ priblížila spoločnosť ZSSK v tlačovej správe.
Milovníci turistiky sa môžu vydať na výlet na Kráľovu hoľu alebo Havraniu skalu a spoznávať krásy slovenskej prírody.
Slováci uprednostňujú rodnú zem viac ako v minulosti
Štatistiky Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky za rok 2019 ukazujú, že pre Slovákov nie je zvláštnosťou tráviť leto doma. Celková návštevnosť Slovenska v minulom roku stúpla o 14,9 percent, pričom podiel domácich sa zvýšil o 18,5 percent.
Pri bližšom pohľade na minuloročné grafy a štatistiky je evidentné, že Slovensko spoznávali najmä Slováci. Zahraniční hostia v minulom roku tvorili 6,2-miliónovú časť, kým Slováci až 11,5-miliónový podiel.
Priaznivý vývoj domáceho cestovného ruchu potvrdil aj graf návštevnosti Slovenska. Ukázalo sa, že Slováci po krajine cestujú najmä počas júna, júla a augusta. V roku 2012 trávilo leto na Slovensku priemerne 232 360 Slovákov. Minulý rok to bolo v priemere až 416 346 Slovákov. Ide teda o takmer 184-tisícový rozdiel, ktorý nastal za osem rokov.
Zahraničných hostí láka Bratislava, domácich zase stredné Slovensko
Ďalší graf napovedá, že medzi Slovákmi je mimoriadne populárny Žilinský kraj, zatiaľ čo zahraničných hostí skôr očaril Bratislavský kraj. Slováci ďalej hojne cestovali do Prešovského a Banskobystrického kraja. Naopak, najmenší záujem mali o Nitriansky kraj, kým turistov neoslovil Banskobystrický a ani Trenčiansky kraj.
Nie je žiadnym prekvapením, že na čele rebríčku „TOP 10 slovenských lokalít“ je hlavné mesto krajiny Bratislava. O asi polovicu menej atraktívny je Poprad a na treťom mieste skončil Liptovský Mikuláš. Napriek tomu, že Košice sa ako druhé najväčšie mesto v rebríčku TOP 10 neumiestnili, mesto zaznamenalo najvyšší nárast ubytovaných Slovákov aj zahraničných hostí, ktorí využívali hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia.
Atraktívne sú aj rekreačné poukazy
Podpore domáceho cestovného ruchu pravdepodobne dopomohli aj rekreačné poukazy, ktoré sú v platnosti od 1. januára minulého roku.
„Zamestnanec prispeje 45 percent z hodnoty poukazu, pričom najvyšší príspevok, ktorým môže prispieť, je 225 eur. Z tejto sumy zamestnanec neplatí daň z príjmov a ani sociálne a zdravotné poistenie. Spolu aj s príspevkom zamestnávateľa môže dostať rekreačný poukaz najviac 500 eur za rok,“ vysvetlili redaktori portálu Rekreačný poukaz.
Pokiaľ teda nemáš plán na leto a nerád by si opustil hranice, spoznávaj Slovensko a podpor domáci cestovný ruch.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: ZSSK, MINDOP