Peniaze z kritizovaného vyhliadkového kola pôjdu na výsadbu stromov v Bratislave
- Bratislavčania dostali novú atrakciu, ktorá u ľudí nevyvolala len pozitívne ohlasy
- Vďaka vyhliadkovému kolesu by v meste malo pribudnúť viac zelene a peniaze majú byť využité aj na skrášlenie verejného priestoru
- Bratislavčania dostali novú atrakciu, ktorá u ľudí nevyvolala len pozitívne ohlasy
- Vďaka vyhliadkovému kolesu by v meste malo pribudnúť viac zelene a peniaze majú byť využité aj na skrášlenie verejného priestoru
Zrejme si už postrehol, že Bratislava dostala novú atrakciu. Na Vajanského nábreží v bratislavskom Starom Meste vyrástlo vyhliadkové kolo, okolo ktorého sa spustila búrlivá spoločenská diskusia. Atrakcia tu pritom zostane len tri mesiace a za vstupné zaplatíš 6,50 eur.
Za trojmesačné užívanie verejného priestranstva poputujú mestskej časti do rozpočtu financie, ktoré plánuje následne investovať do skvalitnenia verejného priestoru a zelene a výsadby nových stromov. Informuje Staré Mesto.
Výnos z dane tak bude pre mestskú časť predstavovať istú pomoc, keďže mimoriadna situácia vyhlásená pre pandémiu COVID-19 značne znížila rozpočet samosprávy.
Mestská časť zároveň zdôrazňuje, že s prevádzkovateľom vyhliadkového kola boli dohodnuté také podmienky, aby bola atrakcia vo verejnom záujme a nerušila obyvateľov, či už hlučnou hudbou, alebo veľmi vysokým vstupným. Nesúhlasí ani s tvrdeniami, že vyhliadkové kolo narúša výhľad na mesto.
„Biela konštrukcia kola pôsobí subtílne, vytvára priezory, kadiaľ je možné dominanty mesta bez problémov sledovať. Navyše ide o fotogenický objekt a čo je najdôležitejšie, o dočasný objekt,“ podotýka Martina Štefániková zo staromestského miestneho úradu.
Po vzore Londýna či Viedne
Aj na sociálnej sieti sa okolo tejto atrakcie strhla ostrá diskusia. Časť obyvateľov nápad chváli poukazujúc na obdobné atrakcie vo Viedni či Londýne, teda bežné na nábrežiach či verejných priestranstvách iných hlavných miest.
„Nerozumiem tomu humbuku. V Londýne a v iných mestách Slováci na takéto kolesá skáču a tlieskajú. Je to atrakcia v čase, keď ľudia budú menej cestovať mimo Slovenska,“ píše Peter.
Obyvateľka Martina poznamenáva, že „podobné kritiky až súdne žaloby boli proti Eiffelovej veži v Paríži pred 130 rokmi a teraz je veža jeho dominantou.“
Časť diskutujúcich označuje vyhliadkové kolo za paškvil a hanbu, ktorá nepatrí na nábrežie zo strany mesta, pretože má primárne slúžiť na prechádzky pri Dunaji, na presun alebo šport a týmto sa zabrzdí prirodzený pohyb. Podľa niektorých patrí takáto atrakcia na petržalský breh Dunaja.
„Kto chce Bratislavu vidieť z vtáčej perspektívy, nech vyšliape na Hrad, na Slavín, alebo sa vyvezie na UFO či televíznu vežu,“ odkazuje obyvateľka Mimi.
Kolo zatienilo dominanty Bratislavy
Keďže ide o dočasné zariadenie, Krajský pamiatkový úrad Bratislava sa na povoľovacom procese nezúčastnil. Práve jemu sa však umiestnenie vyhliadkového kolesa nepozdáva.
„Zasahuje do pohľadov na významné historické dominanty Bratislavy, ako sú objekt Reduty jednej strany a zároveň pri vyústení Korza vzniká vizuálna aj fyzická bariéra smerom na Dunaj a Sad Janka Kráľa,“ zhodnotil pre TASR riaditeľ KPÚ Bratislava Ján Mackovič.
Podľa názoru pamiatkárov má „ľudová technická zábava“ v Bratislave svoje tradičné miesto, a to v Petržalke na Tyršovom nábreží, teda na mieste bývalého Lunaparku.
Mestská časť neoslovila počas príprav umiestnenia vyhliadkového kola na konzultáciu ani hlavné mesto, čo potvrdila hovorkyňa bratislavského magistrátu Katarína Rajčanová.
„Nábrežie je v správe mestskej časti Staré Mesto, jeho vízie či budúce podoby by mali vychádzať z promenádneho charakteru tohto priestoru,“ povedalaRajčanová.
Na názor sa Staré Mesto pýtalo aj obyvateľov – výsledky verejnej ankety boli v prospech inštalácie kola v pomere 63,3 : 36,7 %.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Stare Mesto, TASR