Slovenka prestala fajčiť a piť alkohol, s frajerom našetrili 18 000 eur. Dali výpoveď a precestovali celý svet
- Jej život vojde do jedného 36-litrového vaku
- Pred 7 rokmi s partnerom odišla do Bangkoku
- Dnes je úspešná travelblogerka, poznáva nové kultúry, krajiny, ľudí a nikdy jej nenapadlo vrátiť sa k starému životu
- Jej život vojde do jedného 36-litrového vaku
- Pred 7 rokmi s partnerom odišla do Bangkoku
- Dnes je úspešná travelblogerka, poznáva nové kultúry, krajiny, ľudí a nikdy jej nenapadlo vrátiť sa k starému životu
Dlhé roky žije spolu s partnerom v zahraničí. Písala o filmoch, ukrajinskej kultúre a pracovala v medzinárodnej škôlke. Spolu s partnerom sa rozhodli dať výpoveď v práci, odísť z Frankfurtu a odleteli do Ázie.
Dnes Ivana Grešliková pracuje ako digitálna nomádka. Nemá stálu adresu, píše travel blogy v slovenskom a anglickom jazyku, cestuje z krajiny do krajiny a nikde sa nezdrží dlhšie ako pár mesiacov. Jej príbeh je inšpiratívny, zaujímavý a plný skvelých rád pre milovníkov cestovania.
Všetko začalo jednoduchou dohodou
Keď sa s priateľom chystali na dovolenku do Ázie, v práci im nedali viac ako dva týždne voľna. Uzatvorili teda dohodu. Ak vydržia rok nefajčiť, dajú výpoveď a odídu na rok preč.
Symbolicky si spolu zapálili poslednú cigaretu a denne odkladali všetky peniaze, ktoré by inak minuli na svoju závislosť. Prestali piť alkohol, chodiť von a zrušili predplatné všetkých časopisov.
Našetrili 18 000 €. Všetkým svojim známym a rodine povedali, že odchádzajú na rok. Vo svojom vnútri však vedeli, že sa už asi nevrátia.
Aj keď to nie je vždy prechádzka ružovou záhradou a za ohromnými fotkami, ktoré zdieľa so svetom, je aj veľa ťažkých rozhodnutí a chvíľ, neľutujú. „ Sú momenty, kedy si človek hryzie nechty a nevie, čo ďalej. Ale nenapadlo mi vrátiť sa,“ povedala nám v rozhovore.
Oslobodzujúce pocity
Takmer dva roky žili z toho, čo ušetrili z výplat vo Frankfurte. Ich prvá cesta viedla do Bangkoku. Po štyroch dňoch sa vydali na sever a po štyroch mesiacoch odišli z Taiwanu do Laosu na lodi.
„Dve noci sme strávili mimo lode. Spali sme v bývalom väzení. Boli to bungalovy, ktoré prefarbili na ružovo, ale mreže na oknách, dverách a aj otvory na dverách, kadiaľ sa posúvalo jedlo, zostali. Spali sme aj v ópiovom kráľovstve. Domáci nám stále núkali ópium,“ spomína na začiatky nového života.
Neskôr sa vrátili do Thajska, kde sa prihlásili do dobrovoľníckeho programu v záchrannom centre pre slonov. Pomáhali im s fotkami a spolu s deťmi pracovali v lese.
Blogovaniu o svojich cestách sa venovali od prvého dňa. Peniaze však dostali až po roku a pol a dodnes zarábajú najmä na reklamách.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Komplikácie kvôli korone
Ešte koncom februára boli s priateľom v Taliansku. Kvôli medzinárodnej konferencii travel blogerov. Tá sa nakoniec kvôli vypuknutiu pandémie zrušila.
Podľa jej slov ešte prvý marcový týždeň nikto nehovoril o korone alebo karanténe. Keď sa začalo skloňovať zatváranie hraníc, ich predošlý plán odísť do Gruzínska stroskotal. Rozhodovali sa, či pôjdu do Bulharska alebo do Grécka. Kvôli nepokojom Grécka s Tureckom napokon odleteli do Sofie.
Po otvorení hraníc sa však stále nikam neponáhľajú. V krajine sú obaja prvýkrát a preto si ju chcú užiť. „Momentálne dopisujem knihu a píšem články o Ukrajine. Pandémia ma neovplyvnila, teraz je čas, keď spracovávame všetko ešte z jesene. Najbližšie možno pôjdeme na Balkán, no prvoradá je kniha,“ hovorí.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zvláštne obľúbená India
India je podľa nej krajina, kam by sa vždy rada vrátila, no miesta, ktoré by navštívila, by vyberala opatrnejšie. Vyhla by sa najmä menším mestám, kde celkovo nie je vidieť veľa žien na ulici.
Nepríjemné zážitky z krajiny sa jej spájajú najmä s mužmi. Po tom, ako ju o sex ju požiadal aj 15-ročný chlapec, stretla mužov, ktorí na nej videli, že je cudzinka a preto boli odvážnejší. Prenasledovali ju cestou na ubytovanie. „Zatneš zuby a ideš ďalej. Nič v tom momente nevymyslíš, len musíš dôjsť tam, kam potrebuješ,“ spomína na nepríjemnú skúsenosť z roku 2017.
Neodporúča piť vodu z vodovodu. Aj pri flaškovej vode je treba byť opatrný, často sa totižto stane, že fľaša, ktorú zatavili zvrchu, bola zospodu napustená vodou z vodovodu.
Pozor si treba dávať aj na otravu jedlom, vôbec neodporúča jesť mäso. „Ľudia sa mýlia, ak si myslia, že streetfoody sú tu horšie ako reštaurácie. Obaja sme sa priotrávali na večeri v 5-hviezdičkovej reštaurácii,“ varuje.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Okrem toho však na krajinu spomína v dobrom. Ivana s Giannim tu stretli množstvo dobrých a pohostinných ľudí. Raz večer sa ocitli na svadbe cudzích ľudí, ktorí ich stiahli z ulice cestou z večere. „Stále nám niekto niečo núkal a keď nevesta so ženíchom zistili, že sme cudzí, pozvali nás na pódium a chceli sa s nami fotiť,“ hovorí s úsmevom.
Okrem toho mali šťastie na domácich. Naučili ich variť, vodili ich po trhoviskách, pozývali na čaj alebo k modlitbe.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Odkaz pre nádejných cestovateľov
Spolu s Giannim za sedem rokov prešli obrovský kus sveta. Okrem Ázie, Mexika a európskych krajín spomína aj Taiwan, kam by sa vrátila najradšej. Taiwan je podľa nej plný nápomocných a milých ľudí, s ktorými sa dá aj ľahko dohovoriť. Je bezpečný, cenovo rovnaký ako Thajsko. Nájdeš tu more aj hory a skvelé jedlo.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dobrodruhom, ktorí premýšľajú nad podobným životom, by odporučila začať práve tu. „Človek sa musí so strachom popasovať tak, že do toho skočí. Začala by som Taiwanom alebo Thajskom. Dá sa tam ľahko dohovoriť.“
Každý, kto sa rozhodne pre cestovanie, podľa nej musí skúsiť život medzi miestnymi ľuďmi. Byť s cestovateľmi je fajn, ale informácie od nich sú skreslené a najlepšie je vyskúšať všetko na vlastnej koži. Prihlásiť sa na kurzy varenia, food tour, nebáť sa skúšať nové veci a poznávať ľudí.
Článok bol pôvodne vydaný 7. júla 2020.
Zdroj: youtube.com