Ak prekonáš COVID-19, strácaš imunitu. Zložiť ťa môže znovu, ako obyčajná nádcha

  • Protilátky, ktoré produkuje tvoj organizmus v snahe prekonať ochorenie čím skôr, sa pri COVID-19 vytrácajú u prevažnej vzorky pacientov do troch mesiacov od prepuknutia choroby
  • Zistenia sú dôležité aj pre vývoj vakcíny, jej pôsobnosť môže byť obmedzená
covid (3)
Pixabay.com/Mojpe, Unsplash.com/Vincent Ghilione
  • Protilátky, ktoré produkuje tvoj organizmus v snahe prekonať ochorenie čím skôr, sa pri COVID-19 vytrácajú u prevažnej vzorky pacientov do troch mesiacov od prepuknutia choroby
  • Zistenia sú dôležité aj pre vývoj vakcíny, jej pôsobnosť môže byť obmedzená

Nová štúdia lekárov a virológov z Cambridgeskej King´s College hovorí, že vyliečení pacienti z nákazy novým koronavírusom, prichádzajú o rokmi budovanú imunitu. Na problematiku upozornil britský The Guardian s odvolaním sa na vedecký príspevok.

Tá vysvetľuje, že do jedného roka sa môžu nakaziť opätovne. Presne tak, ako obyčajná nádcha.

90 percent britských pacientov, ktorí sa vyliečili, podstúpili testovanie, na základe ktorého sa zistilo, že protilátky dokážu proti vírusu v tele bojovať maximálne tri týždne od prepuknutia choroby. Neskôr úplne zanikajú.

Protilátky miznú

Prieskum ukázal, že zatiaľ čo až 60 % ľudí oplývalo protilátkami bojujúcimi s ochorením v čase trvania choroby, len 17 % z nich ich malo po troch mesiacoch rovnako silné a účinné. Každý ľudský organizmus produkuje určité množstvo protilátok, ktoré pomáhajú telu prekonať vírus alebo akékoľvek ochorenie. Postupne sa však strácajú v závislosti od toho, akú vysokú úroveň ochorenia človek prekonal. 

Vďaka týmto poznatkom budú môcť vedci pracovať na vývoji očkovacej látky ešte intenzívnejšie a so zreteľom na viacero faktorov. 

Imunitný systém má niekoľko spôsobov, ako bojovať proti novému koronavírusu. Štúdia naznačuje, že ak sú protilátky hlavnou obrannou líniou,  ľudia by sa mohli znovu infikovať sezónnymi vlnami, a vakcíny ich tak nemusia dlho chrániť.

Vakcína na pár mesiacov

Lekári z King´s College sa zhodujú na jednom. Aj napriek tomu, že v priebehu budúceho roka by mala byť vakcína proti COVID-19 dostupná, neexistuje istotu, že bude stopercentne fungovať. 

Organizmus má vďaka infekcii sklon poskytnúť  telu najlepší možný spôsob protilátok. Ak sa však tieto po dvoch až troch mesiacoch prirodzene vytratia, vakcína bude potenciálne robiť to isté,“ hovorí pre The Guardian lekárka Katie Doores a dodáva, že jedna vakcinácia nemusí stačiť, ľudia budú potrebovať opakovanú dávku.

zdroj: Ilustračný obrázok, Unsplash.com/Freestocks

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá monitorovala hladinu protilátok, ktoré proti koronavírusu bojujú a to tak u pacientov ako aj u nemocničných pracovníkov. Dialo sa tak od marca do júna a spolu vytvorili vzorku 102 pacientov. 

Jej skúmaniu však stále nie je koniec. Neskoršie bádania potvrdili, že protilátky pretrvávali dlhšie u tých pacientov, ktorí trpeli inými vážnymi ochoreniami. Ako dôvod sa jednak uvádza, že tí, ktorí majú v tele viac vírusov či chorôb, produkujú viac protilátok. Nemusí to mať teda nevyhnutne súvis s COVID-19.

Vírus okrem iného mutuje. Vedci už dávnejšie potvrdili, že existuje niekoľko jeho mutácií. Okrem nového koronavírusu sú aj iné, tie spôsobujú takisto respiračné ochorenia. Nimi sa môžu ľudia veľmi rýchlo reinfikovať. 

Vyzerá to, že vírus Sars-Cov-2, vírus, ktorý spôsobuje Covid-19, by mohol tiež spadať do tohto modelu,“ uvádza profesor Stuart Neil, ktorý je spoluautorom vedeckej štúdie.

Pred niekoľkými mesiacmi sa hovorilo aj o kolektívnej imunite. Dnes sa už ľudia tomuto slovnému spojeniu vyhýbajú, pretože vedia, aké vedľajšie účinky má nákaza novým koronavírusom. 

Zdroje: theguardian.com, healthline.com, timesofisreal.com, medrxiv.org

Najnovšie videá

Trendové videá