Československá 100-ročná fabrika nabrala druhý dych. Je nominovaná na významnú cenu, pozri sa, ako vyzerá
- Premena industriálnych priestorov na komerčné účely je čoraz viac populárna
- Do starých opustených budov sa tak vdychuje nový život
- Premena industriálnych priestorov na komerčné účely je čoraz viac populárna
- Do starých opustených budov sa tak vdychuje nový život
Asi si si už mohol všimnúť stúpajúci trend industrializmu a využívania opustených továrenských priestorov. Ak sa takéto budovy dostanú do rúk skúsenému architektonickému štúdiu, v konečnom výsledku sú na nepoznanie.
Väčšina takýchto komplexov je neskôr využívaná na komerčné účely. Práve podobný príbeh má aj bývalá továreň v českom Varnsdorfe.
Fabrika dostala nový šat po tom, čo ju pred dvoma rokmi začal rekonštruovať architektonický ateliér DOMYJINAK.
100-ročná fabrika v novom šate
Vyše 100-ročný objekt v českom meste, ktorý kedysi slúžil ako továreň na výrobu stavebných materiálov, dostal nový život. Po 2 rokoch rekonštrukcií mu ateliér DOMYJINAK zmenil funkciu. Priemyselný komplex prešiel značnou premenou, priestor sa zo strohého fabrikového prostredia zmenil na spoločenské miesto.
Stal sa sídlom českého pivovaru Kocour, kde návštevníci nielenže ochutnajú čerstvo načapované, ale môžu navštíviť útulnú reštauráciu, ktorá po prerábke vznikla.
Pivovar s dušou
Súčasťou areálu nieje len výčap a príjemné reštauračné zariadenie. V pivovari je aj vkusná spoločenská sála s niekoľkými izbami určenými na ubytovanie.
Industrializmus & moderné prvky
Rekonštrukcia a celková premena objektu vyžadovala rozsiahle zmeny, nakoľko pivovar disponuje obytnou časťou a reštauračným priestorom, bolo potrebné dodržať náležité podmienky a pravidlá, aby pobyt v 100-ročnej budove bol komfortný.
Napriek rozsiahlym zmenám, ktoré dosiahlo architektonické štúdio, rozhodlo sa spolu s majiteľmi zachovať špecifický ráz budovy a charakter historického objektu ponechať ako v interiéri, tak aj v samotnej štruktúre stavby.
Priestory však pôsobia veľmi nadčasovo. Nakoľko industrializmus ide ruku v ruke aj s moderným nábytkom a dnešnými trendmi v designe, architekti sa rozhodli pre správnu kombináciu. Dbali aj na detaily ako tehlové obklady či industriálne osvetlenie, ktoré dodali priestoru ešte väčší šmrnc.
Výsledkom kombinácie plechov, železa a betónu v spojení so sklom a drevenou podlahou je nadčasový vzhľad, ktorý ponúka útulný priestor na organizovanie spoločenských akcií aj napriek ťažšiemu priemyselnému nádychu.
Česká cena za architektúru
Potenciál projektu z ateliéru DOMYJINAK si všimla ako verejnosť, tak aj ďalší architekti. Objekt vzbudzuje u ostatných odvahu pustiť sa do prestavby starších priestorov, či už bývalých fabrík, tovární, opustených budov. Pretože každá z nich má svoje čaro a pri správnom zakomponovaní moderných prvkov sa dá vykúzliť niečo podobné.
Stavba má potenciál vyhrať viaceré dizajnérske a architektonické ceny. Prednedávnom bola nominovaná na prestížnu českú architektonickú súťaž Česká cena za architektúru 2020.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: reality.sk