Developeri chcú zbúrať Istropolis, vzniknúť má nová mikroštvrť plná zelene so svetovou koncertnou halou

  • Developerska spoločnosť Immocap predstavila víziu novej vitálnej štvrte plnej kultúry a zelene
  • Nachádzať sa bude na mieste Domova odborov – Istropolis
  • Súčasťou projektu má byť moderné kultúrno-spoločenské centrum svetových rozmerov
Istropolis
Immocap
  • Developerska spoločnosť Immocap predstavila víziu novej vitálnej štvrte plnej kultúry a zelene
  • Nachádzať sa bude na mieste Domova odborov – Istropolis
  • Súčasťou projektu má byť moderné kultúrno-spoločenské centrum svetových rozmerov

Bratislavčania si Dom odborov pamätajú ako miesto, kde za bývalých čias chodili na povinné výchovné koncerty. Skúsenejší si možno ešte matne vybavia, že kedysi na tomto mieste stáli rodinné domy, trhy a celé námestia boli o čosi živšie. 

Nový projekt developerskej spoločnosti Immocap má za cieľ prinavrátiť zašlú slávu Trnavského mýta a zbúraním súčastného komplexu budov Istropolisu vytvoriť miništvrť plnú zelene, kultúry a života. 

zdroj: Immocap

Trnavské mýto čaká v najbližších rokoch zásadná prestavba, ktorá do Bratislavy prinesie svetovú architektúru. Trnavské mýto sa stane domovom najmodernejšieho kultúrno-spoločenského centra, aké hlavnému mestu dlhodobo chýba a desaťročiami zanedbaný priestor sa zmení na modernú a otvorenú štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.

Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a sme hrdí, že môžeme predstaviť projekt, ktorý zlepší kvalitu života Bratislavčanov v mnohých smeroch. Náš zámer mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov,“ povedal Martin Šramko, generálny riaditeľ spoločnosti Immocap.

Pôvodné dominanty budovy sa zachovajú

Developeri po konzultácii s kunsthistoričkou Sabínou Jankovičovou sa dohodli na zachovaní viacerých prvkov, ktoré sú špecifické pre budovu Istropolisu.

Záujem je zakomponovať historické diela ako aj exteriérové stĺpy, fontánu na zadnom nádvorí, vytráž pána Dobeša a dokonca by mal byť využitý aj mramorový obklad, ktorým je pokrytá celá budova. 

zdroj: Immocap

Návrh od Holanďanov a Nemcov

Do medzinárodnej architektonickej súťaže sa zapojili architektonické štúdiá z celého sveta. Vyhrať však mohlo len jedno. Projekt sa napokon zveril do rúk holandskému architektonickému štúdiu KCAP, ktorý spolupracuje s ich partnerským štúdiom Cityförster z Nemecka. 

Okrem architektov si developer prizval do projektu aj svetovú špičku v oblasti komplexného poradenstva a navrhovania koncertných a kongresových sál. Štúdio Charcoalblue sa má stať zárukou toho, že Nový Istropolis ponúkne umelcom tie najlepšie technické podmienky a návštevníkom nevšedné umelecké zážitky.

zdroj: Immocap

Charcoalblue stojí napríklad za Kráľovským Shakespearovým divadlom vo Veľkej Británii, Anglickým národným divadlom v Londýne,  sídlom nadácie bývalého prezidenta USA Obamu v Chicagu alebo novým Centrom umenia v New Yorku, ktoré stojí na mieste bývalého Svetového obchodného centra.

zdroj: Immocap

Bratislava urgentne potrebuje veľkoryso riešený spoločensko-kongresový priestor. Sú tu kluby, ktoré majú svoju atmosféru, imidž, kde sa hráva určitá produkcia, ale chýba tu koncertná sála, nádherný, špičkový priestor, kam už idete slávnostne naladení, čiže to pre vás nie je iba taká obyčajná udalosť, idete na niečo, čo sa vymyká z bežného života, aj v rámci kultúrnych zážitkov,“ vyjadril sa Juraj Čurný, hudobný redaktor a publicista.

Nové kultúrno-spoločenské centrum by malo priniesť  kapacitu  3 000 miest na sedenie a 5 000 miest v kombinácii sedenie a státie. Z pôvodnej veľkosti pre približne 1 200 návštevníkov tak projekt posúva Istropolis do čísel, ktoré odrážajú reálne potreby Bratislavy a naplno využívajú potenciál lokality Trnavského mýta, ako aj potenciál kultúrno-kongresovej turistiky, v ktorej dnes Bratislava zaostáva.

zdroj: Immocap

Bratislava nemá k dispozícii multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor a je to hanba pre toto mesto aj tento štát. Hlavné mesto Slovenska má plniť svoje úlohy vo vzťahu k štátu, ale neplní, lebo keby sme tu chceli robiť kongres, je to iba v improvizovaných výstavných priestoroch alebo umeleckých priestoroch ako Reduta či Národné divadlo, nakoniec vrátane Istropolisu, ale či je to kapacitne dostatočne veľké a funkčné na 21. storočie a či to môže dôstojne z hľadiska medzinárodnej účasti plniť svoj účel?

Ja tvrdím, že nemôže. Preto  je už 5 minút po 12 a treba s tým niečo robiť. Bratislava ešte ten vlak nezmeškala, ale už prechádza posledný vagón. Takýmto projektom skrátka treba držať palce,“ vyjadril sa Milan Kňažko.

zdroj: Immocap

Nová Bratislavská mikroštvrť

 Zámerom projektu je priniesť nový život do významnej mestskej časti, ktorá bola dlhodobo zanedbávaná.

Výskumy ukazujú, že životné prostredie, v tomto prípade mestské prostredie, má veľký vplyv na naše mentálne a fyzické zdravie. Kvalitný verejný priestor má mať preto niekoľko ingrediencií. V prvom rade by mal byť inkluzívny, aby sa v ňom všetci dobre cítili a bol pre všetkých.

Ďalej by mal byť kontinuálny, bezbariérový a programovo pestrý, čiže aktívny. Zároveň by mal byť udržateľný, čiže čo najviac „mäkkučký“, zelený, aby pomohol ochladzovať prostredie vzhľadom na neodvrátiteľnú klimatickú zmenu,“ vysvetlil Igor Marko, architekt a odborník na urbanizmus.

zdroj: Immocap

Na mieste schátraného Istropolisu tak okrem kultúrno-spoločenskej sály svetovej úrovne vyrastie vitálna štvrť plná zelene a verejných priestorov, kde nebudú chýbať park s promenádou, fontány či cyklotrasy. Verejné priestory budú prístupné návštevníkom po celý deň, pričom na námestí budú vytvorené podmienky na  podporu a rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.

Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Immocap Martina Šramka, koľko bude stáť celá investícia, je stále otázne. Všetko závisí na krokoch nasledujúcich pár mesiacov. Predpokladný štart začatia výstavby je naplánovaný na prelom roku 2022 a 2023.

Najnovšie videá

Trendové videá