Chodník v korunách stromov Bachledka je úžasný v lete aj v zime. Pribudol areál na dokonalý oddych
- Na prvý pohľad 3 menšie objekty skrývajú nový rekreačný areál pre Chodník v korunách stromov Bachledka
- Pribudne reštauračné zariadenie s kapacitou 500 ľudí, bar a 3 apartmány
- Na prvý pohľad 3 menšie objekty skrývajú nový rekreačný areál pre Chodník v korunách stromov Bachledka
- Pribudne reštauračné zariadenie s kapacitou 500 ľudí, bar a 3 apartmány
Je situovaný na úpätí kopca, z ktorého je vidieť na tie najkrajšie dominanty krajiny. Po ruke má vyhliadku, chodník v stromoch, napriek tomu ho pod návalom snehu je sotva vidno.
Reč je o novom areáli pre Chodník korunami stromov a rekreačnom areáli Bachledka Ski&Sun.
O projekt sa postaralo architektonické štúdio Compass Architekti na čele s Jurajom Benetinom, Matejom Grébertom a Romanom Janatom.
Areál je situovaný na vrchole Malej Poľany, ktorý je súčasťou hrebeňa Spišskej Magury.
Prístup do celého areálu je zabezpečený turistickou trasou Bachledova dolina – Malá Poľana, kabínkovou lanovkou z Bachledovej doliny, alebo lanovkami z Malej Frankovej a Jezerska.
Úkryt pod snehom
Zastavať exponovanú a krajinársky hodnotnú oblasť sa stretne vždy s viacero názormi. Achitekti sa snažili pri výstavbe dbať na tento aspekt a predostrieť návrh, ktorý by bol dostatočne intímny, aby neporušil prostredie krajiny a dalo sa z neho komfortne pozerať na krásu Belianských Tatier.
Napriek rozsiahlej stavbe sa podarilo celý objekt skryť pod sneh, prakticky vykukujú len tri menšie objekty, ktorých okná sú situované s výhľadom na Tatry.
Architekti sa vyhrali s terénom, strechy objektov využili k tomu, aby celý objekt nezaberal veľa miesta.
„Snažili sme sa minimalizovať hmotu na vrchole kopca, ponechali sme iba nevyhnutný velín lanovky a výstupný objekt z chodníka korunami stromov. Všetok ostatný objem vybavenosti je osadený v teréne a jediné viditeľné fasády sú tie presklené,“ vysvetľujú zvolený koncept architekti z ateliéru Compass, ktorí využili ideálnu južnú orientáciu svahu s výhľadmi na Belianske Tatry.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
6000 ľudí denne
Úspora miesta značne súvisela s vysokou návštevnosťou ľudí okolitých objektov. V posledných rokoch sem množstvo návštevníkov pritiahla kontroverzná vyhliadková trasa – Chodník korunami stromov, ktorá v letných mesiacoch má návštevnosť až 6 000 ľudí denne.
Cieľom novej výstavby bolo rozšíriť vybavenosť celého areálu, ktorý využívajú počas celého roka lyžiari, turisti a cyklisti.
Priechod, ktorý sa tiahne pomedzi dva južné objekty, disponuje výhľadom na Chodník korunami stromov a zároveň rozdeľuje objekt na reštauračnú a ubytovaciu časť.
Jednotlivé objekty nie sú v jednej rovine, čo zabezpečuje väčšie súkromie apartmánov a zároveň menšie terénne úpravy.
„Jednou z najväčších výziev bolo vyriešiť bezbariérový prístup z horného plató na nižšiu úroveň terasy reštaurácie a následne ďalej, až k vstupu na chodník korunami stromov.
Podarilo sa nám to dosiahnuť prostredníctvom exteriérového schodiska, cez ktoré traverzuje rampa. Zvolené riešenie ušetrilo množstvo miesta na najdôležitejšej južnej fasáde,“ opisujú architekti.
Kapacita 500 ľudí
Reštaurácia na hlavnom, nižšom podlaží je orientovaná s výhľadom na Belianske Tatry. Okrem jedálenskej časti s kapacitou 180 miest je súčasťou reštaurácie aj barový ostrov a samoobslužný výdaj schopný pokryť aj rozsiahlu vonkajšiu terasu s kapacitou pre 350 návštevníkov.
Pri vyšších náporoch vie byť výdaj posilnený prostredníctvom vonkajšieho terasového baru.
Tri drevené apartmány
Na západnej časti areálu sa nachádzajú tri takmer identické apartmány. Každý z nich zahŕňa obývaciu izbu s kuchynským kútom, WC, kúpeľňu a dve dvojlôžkové spálne prepojené spoločným šatníkom.
Nad šatníkom je umiestnené ďalšie miesto na spanie, prístupné prostredníctvom rebríka. Miestnosťami prúdi svetlo zo sklenenej fasády.
Do apartmánov sa vstupuje cez multifunkčnú miestnosť, ktorá slúži ako miesto, kde si návštevníci môžu vychutnať napríklad raňajky.
V prípade potreby sa môže zmeniť na herňu, televíznu miestnosť, enviromentálnu učebňu alebo konferenčnú miestnosť.
V interiéri prevláda zaručená kombinácia betón a drevo. Objavujú sa teplé farby na nábytku ako aj v osvetlení.
Na stenách sa objavuje smrekový obklad. Časť dosiek je použitá na deliacich priečkach a dverách.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra