Bývanie v oáze pokoja? Drevostavba neďaleko Prahy ponúka presne to

  • V Tehově neďaleko Prahy sa na okraji lesíka na mierne svahovitom pozemku nachádza pasívna drevostavba. Jednopodlažný rodinný dom je realizáciou ateliéru Hipposdesign a jeho architektúru príjemne dopĺňajú exteriérové úpravy pozemku.
collage dom
  • V Tehově neďaleko Prahy sa na okraji lesíka na mierne svahovitom pozemku nachádza pasívna drevostavba. Jednopodlažný rodinný dom je realizáciou ateliéru Hipposdesign a jeho architektúru príjemne dopĺňajú exteriérové úpravy pozemku.

Zrodenie „dobrého domu“ ovplyvňuje celý rad faktorov a súvislostí. O tom, či bude majiteľom skutočne robiť radosť rozhodujú nielen schopnosti architekta, atraktivita parcely alebo know-how remeselníkov, ale napríklad aj dôvera či čisto ľudský rozmer vzťahu klient-architekt.

V prípade aktuálnej realizácie ateliéru HipposDesign sa na prospech veci stretlo všetko na jednom mieste. Pozemok ponúkal ideálnu orientáciu voči svetovým stranám, mal mierny sklon a za jeho hranicou sa ponúkal nerušený výhľad do rozliehajúcej sa krajiny. Architekti a klienti sú navyše dlhoroční priatelia a rovnako tak skúsenosti realizačnej firmy už na začiatku sľubovali podarený výsledok. Od prvej skice po namontovanie poslednej kľučky do dverí tak ubehli len dva roky. Napriek tomu bola cesta k úspechu dlhá.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

Koncepcia, na ktorej architekti Radim Babák s Ondrejom Tobolom celý návrh postavili, si kládla za cieľ vytvoriť priestor, ktorý by žil a starol spoločne s jeho obyvateľmi a poskytoval im maximálny úžitkový komfort. Dom mal byť rodinným hniezdom s priateľskou atmosférou a schopnosťou prispôsobiť sa rôznym situáciám. Kľúčové nebolo slovo luxus, ale kvalita. Podstatnú úlohu pritom všetkom hralo spojenie so záhradou, okolitou prírodou a vodnou plochou priľahlého bazéna. Interiér preto voľne prechádza v exteriér a platí to aj naopak.

Majitelia vďaka tomu môžu deň začať osviežujúcim skokom do vody zo spálne a vynoriť sa v blízkosti pracovne. Prirodzene možno túto „cestu do práce“ praktizovať len pokiaľ to počasie dovoľuje. Inak to treba vziať okľukou cez obytnú časť s otvorenou kuchyňa.

Možnosti pozemku architektov navyše nenútili dom ťahať v poschodiach do výšky. Je to výhoda, ktorú človek ocení zvlášť s príchodom staroby, keď je každý schod o niečo vyššia ako predtým. Samotné dispozičné rozvrhnutie a charakter konštrukcie vyvoláva isté asociácie tradičnej japonskej architektúry, čo možno čiastočne pripísať na účet vášni majiteľa pre tamojšie kultúru.

Hoci prvá vízia architektov mala o niečo skromnejšie parametre, nadšenie investora a jeho osobný záujem dodal projektu trochu veľkorysejší charakter. V žiadnom prípade však nešlo o nejakú bezmyšlienkové okázalosť – v hlavnej úlohe tohto projektu totiž neboli drahé materiály, ale poctivo a čisto spracované detaily. „Neuvažovali sme nad tým, že by v kúpeľni mohol byť prírodný kameň, pretože to nie je lacná záležitosť. Navrhovali sme dom pre dvoch mladých ľudí, ktorí sa chystajú založiť rodinu. Investor ale sám prišiel s tým, že by niečo také chcel a že má možnosť zohnať pekný kameň za dobrú cenu a tiež sa tak stalo,“ vysvetľujú architekti.

O severských národoch, kde majú drevostavby silné korene, sa tvrdí, že majú pre prácu s drevom prirodzený cit. Architekti zo štúdia Hipposdesign v sebe tento cit ešte len museli nájsť. Hoci realizácií majú za sebou celý rad – dom v Tehově  bol ich prvý drevostavbou.

Samozrejme to vyžadovalo úplne iný prístup a to nielen z konštrukčného hľadiska. Výsledok síce vyzerá harmonicky, ale zladiť všetky detaily v závislosti od štruktúry a odtieňa použitého dreva nebolo vôbec ľahké. Trámy aj fošne mali iné povrchové úpravy, takže zladiť to, aby sa to vo výsledku opticky postretlo bola trochu „bojovka“. To drevo nám v tom ale nakoniec samo pomohlo – stačilo jednoducho počkať až to trochu zostarne a chytí jednotnú patinu,“ hovorí Ondřej Tobola.

Borovicový skelet bol pritom koncipovaný tak, aby finálna štruktúra poskytovala priestorovú transparentnosť vyvolávajúcu pocit určitej slobody. Prispieva k tomu množstvo priehľadov aj presklených stien. Signifikantným prvkom sú steny s tabuľkovou výplňou obdĺžnikového formátu, ktorá domu prepožičiava istú hravosť. Pôsobivých detailov sa v interiéri nájde celý rad, ale ako sami architekti hovoria, nie je to o jednom výnimočnom detaile, ale nespočetných detailov, ktoré spoločne tvoria jeden harmonický celok. „Vždy sa domy snažíme navrhovať tak, aby remeselníci nemali šancu nič sami vymýšľať. Naše návrhy pritom nie sú nijako zvlášť rafinované – proste sú vytvorené jednoducho a zmysluplne. Ďalšou vecou je však, či si pripravenú dokumentáciu remeselníci dôkladne prejdú,“ tvrdí architekt Radim Babák.

Na základe čoho si investori vybrali váš ateliér?

Bolo to osudové stretnutie. S majiteľom domu, vrcholovým športovcom, ktorý je náš kamarát, sme občas potrénovali na cyklotrialových kolesách. Raz v lese nás len tak mimochodom oslovil vetou: „Chlapci nechceli by ste pre mňa a moju ženu navrhnúť náš rodinný dom?“ A tak to celé začalo. Nasledovala štúdia, ktorá sa páčila, a to aj veľmi dôležitej osobe – hlavnému investorovi stavby – otcovi kamarátovej ženy.

Vďaka jeho nadšeniu a absolútnej dôvere v našu prácu sa štúdia dotiahla v takmer nezmenenej podobe do hotovej realizácie. Čo ale neznamená, že sme si mohli neobmedzene robiť, čo sme chceli, to určite nie. Každú časť sme samozrejme starostlivo konzultovali vo variantoch, hľadalo sa vždy optimálne a predovšetkým funkčné riešenie.

Aké boli ich požiadavky – mali presnú predstavu o svojom budúcom bývaní? Čo bolo pre nich najdôležitejšie?

Páčila sa im predstava vlastniť drevený dom s výhľadom do krajiny, vychovať v ňom kopu detí, ktoré by sa mohli hrať vnútri aj vonku a aby okolo domu boli aj nejaké tie kamene pre trénovanie na bicykli, ostatné bolo na nás. Samozrejme boli nastavené základné finančné mantinely.

Bývanie okolo vodnej plochy bola požiadavka investorov?

Vzhľadom ku charakteru a orientácií pozemku sme od prvotnej koncepcie domu smerovali k jednopodlažnej budove s plochou strechou. Dispozíciu domu sme rozdelili na dve základné hmoty, ktoré prepája hlavný obytný priestor s kuchyňou a jedálňou. Toto riešenie nám umožnilo dopriať jeho používateľom úplne prirodzený pohyb medzi interiérom a exteriérom domu zo všetkých jeho strán.

Vodná hladina umiestnená v najintímnejšej zóne uzatvoreného átria vyplynula prirodzene počas práce na projekte, hlavne keď sme zistili, že obaja budúci užívatelia, popri veľmi kladnom vzťahu k prírode, vodu zbožňujú. Vodná hladina v hlavnom vnútornom átriu sa vďaka jej orientáciu v letných mesiacoch správa ako prirodzený chladič dodávajúci do domu príjemnú klímu. Zo strany investora prišiel nápad využiť plochú strechu pre umiestnenie fotovoltaickej elektrárne.

Ako veľká rodina v dome žije?

Momentálne dom obývajú dvaja dospelí a dve malé dievčatká. Dom navštevujú často cyklotrialisti z rôznych kútov sveta, ktorí si prídu s majiteľom domu zatrénovať alebo sa tu zúčastňujú rôznych exhibičných pretekov a krátky čas v dome s rodinou bývajú.

Aký aspekt bol pre vás pri návrhu najdôležitejší, či už z objektívnych parametrov pozemku a lokality, alebo požiadaviek stavebníkov?

Tým najzákladnejším aspektom bolo navrhnúť drevený dom pre mladú rodinu, ktorá ho bude milovať a nebude ho chcieť za žiadnu cenu opustiť…

Prečo drevostavba?

Bol to hlavná požiadavka majiteľov a pre nás veľká výzva vyskúšať si pracovať v úplne novom prostredí, s novými detailmi, vzťahmi, technológiami. Mali sme veľké šťastie na realizačnú firmu TFH a ich subdodávateľov. Všetci sa totiž správali veľmi zodpovedne od začiatku projektu až do konca stavby, čo nás milo prekvapilo. Práca sa potom totiž stáva skvelou zábavou, ktorá sa vám z počítačovej vizualizácie bez kompromisov mení v trojrozmernú realitu – krása.

Podieľali ste sa aj na návrhu interiéru?

Áno, dom sme navrhli kompletne celý, vrátane jeho interiéru cez  všetky odporúčané materiály, farebné kombinácie, návrh dizajnu kuchyne, vloženie atypického mobiliáru až po výber designu ovládačov elektra, vrátane okenného a dverového kovania.

Výnimkou bola záhrada, špecifikácia zavlažovacieho systému vrátane technológie vodnej plochy – to je dielom firmy FM – Záhrady. Tomu sme veľmi stručne popísali našu predstavu, akú atmosféru by mala táto časť domu mať a ostatné už bolo úplne na nich. Hovorili sme si, že ak sme dostali absolútnu dôveru v projekte domu my, musíme ju ďalej odovzdávať aj na ostatné remeslá, ktoré sa na dome podieľajú.

Čím bol tento projekt výnimočný (ojedinelý)?

Bola to naša prvá drevostavba, zároveň absolútnou dôverou užívateľov a investora v našej práci.

Foto z výstavby
Foto z výstavby

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Filip Šlapal

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá