Jedny z najznámejších bratislavských podnikov sa zaviazali prestať používať vajcia z klietkového chovu

  • Päť slovenských reštaurácií a kaviareň prijali záväzok ukončiť používanie klietkových vajec
  • Stali sa tak na Slovensku prvými, ktoré sa rozhodli oficiálne chrániť sliepky vo svojej dodávateľskej sieti pred krutosťou klietkového chovu
Viac neznesiem, TASR/Oliver Ondráš
  • Päť slovenských reštaurácií a kaviareň prijali záväzok ukončiť používanie klietkových vajec
  • Stali sa tak na Slovensku prvými, ktoré sa rozhodli oficiálne chrániť sliepky vo svojej dodávateľskej sieti pred krutosťou klietkového chovu

Donedávna sme mohli na Slovensku záväzok nepoužívať klietkové vajcia vidieť len pri potravinárskych reťazcoch a hoteloch, vďaka piatim prevádzkam však majú zastúpenie už aj medzi reštauráciami a kaviarňami.

Pre bezklietkovú politiku sa rozhodli jedny z najznámejších a zároveň najväčších bratislavských podnikov 1. Slovak pub, Kláštorný pivovar, Bratislavská reštaurácia Flagship a Kaviareň F. X. Messerschmidta ako aj stupavská reštaurácia spojená s farmou – Biofarma Príroda.

Klietkové vajcia úplne prestanú používať už od augusta tohto roka. Stanú sa tak priekopníkmi bezklietkových štandardov v slovenskom reštauračnom sektore a prispejú k ukončeniu klietkového chovu, v ktorom žijú na Slovensku stále takmer tri milióny sliepok.

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

„Sami prevádzkujeme farmu a hospodársky dvor v Stupave. Snažíme sa predávať pokrmy s príbehom a z poctivých surovín. Roky sme predávali na Biofarme v našom obchodíku Vajcia z vinice a aj sme ich používali v kuchyni na prípravu jedál, robili osvetu a vieme, že ľuďom na tom záleží. Myslím, že každý, kto by videl život zvierat v klietkovom chove na vlastné oči, by usúdil, že niečo také nechce podporovať,“ hovorí Martina Hlinová, manažérka spomínaných prevádzok.

Kým medzi slovenskými reštauráciami sú bezklietkové záväzky novinkou, pri potravinárskych reťazcoch ide už o bežnú súčasť politiky spoločenskej zodpovednosti. 

zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Záväzok nepoužívať klietkové vajcia najneskôr od roku 2025 majú takmer všetky veľké reťazce, medzi nimi Billa, Terno, Tesco, Kaufland, Lidl či Metro. Skutočnosť, že éra klietkových chovov končí potvrdzuje aj tohtoročný záväzok Únie hydinárov prerobiť všetky svoje chovy na bezklietkové najneskôr do roku 2030.

Postoj verejnosti je totiž jasný –  zákaz klietkového chovu si podľa prieskumu agentúry Focus z konca minulého roka na Slovensku želá vyše 60% ľudí.

Ďalšie dva veľké reťazce končia na Slovensku s predajom vajec z klietkového chovu

„Ľudia si čoraz väčšmi uvedomujú, aký dopad majú ich voľby na životy sliepok, a zodpovednosť v tomto smere chcú vidieť aj od firiem. Sme preto veľmi radi, že prvé záväzky chrániť sliepky prichádzajú už aj od popredných reštaurácií. Ich rozhodnutie prijať bezklietkový záväzok je výborným krokom a nastavuje nové štandardy gastro služieb na Slovensku, ktoré budú čoskoro nasledovať aj ďalšie reštaurácie,“ vyjadril sa Martin Smrek, predseda zvieracoprávneho združenia Humánny pokrok a koordinátor kampane za ukončenie klietkového chovu sliepok na Slovensku Viac neznesiem!, ktorú v pridruženej petícii podporilo už vyše 21 000 ľudí.

Situácia na Slovensku je súčasťou globálneho posunu v ochrane sliepok. Každý rok sa pridávajú ďalšie spoločnosti, ktoré odmietajú používanie klietkových vajec, a to od malých reštaurácií až po gigantov ako je Unilever, Sodexo, Hilton, Subway, McDonald’s alebo Starbucks. Reagujú tak na povedomie svojich zákazníkov o krutosti, ktorú klietky predstavujú, a pomáhajú pred ňou chrániť milióny nosníc po celom svete.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Viac neznesiem, Humánny pokrok, Sloboda zvierat

Najnovšie videá

Trendové videá