Na Orave môžeš vidieť svetovú krásu. Máme vlastné Rio de Janeiro a nádhernú prírodu
- Orava nepochybne patrí k najkrajším kútom Slovenska
- Málokto si však naplno užije jej krásy nekomerčným spôsobom
- Prinášame ti pár typov, ktoré by ťa pri jej návšteve mohli inšpirovať
- Orava nepochybne patrí k najkrajším kútom Slovenska
- Málokto si však naplno užije jej krásy nekomerčným spôsobom
- Prinášame ti pár typov, ktoré by ťa pri jej návšteve mohli inšpirovať
Oravský hrad
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Toto je jedno z „must see“ Oravy. Každý, kto tu bol bude súhlasiť, že Oravský hrad je jeden z najkrajších, ktoré na Slovensku máme.
Vápencové bralo, na ktorom dnes stojí dominanta Oravy, bolo osídlené už v praveku. Od 13. storočia, kedy tu postavili prvú verziu murovaného hradu, sa v ňom vystriedali viacerí majitelia. V časoch svojej najväčšej slávy patril Turzovcom.
Dnes je pre verejnosť sprístupnený od mája do marca. Sídli tu Oravské múzeum, historická, etnografická aj prírodovedná expozícia.
Veľmi populárne a obľúbené sú nočné prehliadky hradu. Tie dopĺňajú rôzne divadelné predstavenia a strašidelné výjavy.
Oravský hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a jedinečnú atmosféru navyše dopĺňa aj nádherné okolie Oravského Podzámku, ktoré pri svojom výlete sem nesmieš vynechať. Veľkoleposť hradu dokazuje aj legendárny horor Upír Nosferatu, ktorý tu natáčali ešte v roku 1992.
Rio de Klin
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Jednu majú v Rio de Janeiro, druhú v Lisabone a tretiu máme my na Orave. Svetovo známu sochu Ježiša Krista nájdeš aj na Slovensku, na kopci nad dedinkou Klin.
Tento svetový slovenský skvost je vysoký 9,5 metra, rozpätie rúk meria 7 metrov a váži 25 ton. Jej autorom je ľudový rezbár Peter Ganobjak a jej výstavbu financoval Jozef Sroka.
K soche vedie viacero ciest, tá najdlhšia ide priamo cez obec. Veľmi ľahko sa sem dostanú aj cyklisti. Súčasťou Rio de Klin je aj krížová cesta vedúca po chodníku od parkoviska.
Súčasťou tejto sochy je aj krížová cesta, ktorá vedie po prístupovom chodníku od parkoviska. Určite odporúčam, ten výhľad na celú Oravu a Oravskú priehradu je nenormálny
Nie je možno taká majestátna, na kopci Grapa však nájdeš dokonalý pokoj s výhľadom na nádherné oravské okolie a najmä Oravskú priehradu. A práve tento výhľad je nenahraditeľný.
Oravakafe
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Výlet do tohto múzea poteší najmä milovníkov kávy. Dokonalá a nenahraditeľná vôňa, ktorú zacítiš na kilometre sa šíri z útulného oravského domčeka v Krušetnici, ktorý určite nesmieš obísť.
Aj nápad vytvoriť expozíciu Oravakafe sa zrodil v hlave milovníka kávy, ktorý sa rozhodol, že si splní svoj sen. A tak začal rozprávať príbeh kávovníkového zrnka od samotného počiatku až po koniec plný pôžitku.
Interiér domčeka ťa okrem nezameniteľnej vône zaujme svojou výzdobou, ktorú tvorí celosvetovo najväčšia mozaika vytvorená z kávovníkových zŕn. Tento unikátny výtvor ašpiruje na zápis do Guinessovej knihy rekordov.
Múzeum tu vznikalo celé štyri roky a výsledok určite stojí za to.
Obzrieť si tu môžeš staré mlynčeky, kávovary aj hrnčeky a všetko, čo súvisí s touto vzácnou komoditou.
Slanický ostrov umenia
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Oravská priehrada patrí spolu s Liptovskou Marou k slovenským náhradám mora. Užiješ si tu zábavu, oddýchneš si v obkolesení nádhernej prírody a ak je to pre teba stále málo, môžeš sa aj čo – to naučiť aj si vychutnať umelecký zážitok.
Uprostred Oravskej priehrady sa nachádza maličký ostrovček, ako pozostatok zaplavenej obce Slanica, ktorej veľká časť navždy zmizla v roku 1953 pod hladinou vody.
Návršie s barokovým kostolom sv. Kríža a kalváriou sa zachovalo až dodnes a patrí k atrakcii, ktorú radi navštívia nielen Slováci, ale aj zahraniční turisti.
Tých láka najmä stála expozícia ľudového umenia, ktorá sa nenápadne skrýva v kostole. Celý exteriér ostrovčeka je zdobený lapidáriom oravskej kamenárskej tvorby z 18. a 19. storočia.
Pri výprave na tento čarokrásny ostrov natrafíš aj na hrobku, v ktorej sa dnes nachádza expozícia História zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.
V letnej sezóne sa sem dopravíš veľmi ľahko, premáva sem loď z prístavu v Slaníckej Osade. Spojíš teda príjemnú plavbu po priehrade spolu s dobrodružstvom na pamätnom mieste.
Roháčske plesá
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Orava ponúka aj obrovské množstvo príležitostí pre milovníkov prírody. Rozhodne odtiaľto nesmieš odísť bez turistiky po Roháčoch. Tie ponúkajú neopísateľné zážitky v čarokrásnom a unikátnom prostredí, ktoré láka aj turistov zo všetkých kútov sveta.
Najväčším lákadlom Roháčskej doliny, obklopenej scenériou Západných Tatier sú Roháčske vodopády, z ktorých jeden dosahuje výšku až dvadsať metrov a unikátne ľadovcové plesá. Štyri hlavné plesá sa nachádzajú v terasách nad sebou a patria medzi najnižšie položenú sústavu ľadovcových jazierok v Európe.
Výstup k nim patrí k tým menej náročným a preto to zvládnu aj tí, ktorí nie sú zvyknutí na dlhé turistiky. Trasu spestrujú rôzne informačné tabule, ktoré ti priblížia život v okolí aj históriu skvostných ľadovcových plies.
Náučný chodník dlhý približne 4,5 kilometra je z bezpečnostných dôvodov otvorený od 1. januára do 1. novembra, preto máš dostatok času na návštevu.
Roháčska dolina sa navyše nachádza v tesnej blízkosti Zuberca, Múzea oravskej dediny aj Habovky, takže tu vždy budeš mať čo vidieť a nebudeš mať ani problém s ubytovaním.
Článok bol pôvodne vydaný 6. augusta 2020.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: muzeum.sk, kamnavylety.sk, oravakafe.sk, oravskagaleria.sk, dobrodruh.sk