Remišová: Vyjadrenia Kollára sú ako strieľať si do vlastného kolena. Strana Za ľudí nie je fackovacím panákom
Parlamentná strana Za ľudí si bude onedlho voliť nového predsedu strany. Andreja Kisku nahradí vo vedí Veronika Remišová, alebo Miroslav Kollár. Kandidovať bude možno ešte Juraj Šeliga, definitívne by sa mal rozhodnúť najbližšie dni.
„Ja ho vyzývam, aby kandidoval, pretože si myslím, že snem je príležitosťou prezentovať svoju víziu. Ak človek má nejakú víziu a predstavu, akým smerom by sa strana mala uberať, práve snem je príležitosťou za túto víziu zabojovať, lebo kto nezabojuje, nemôže potom kritizovať.,“ odkazuje ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
- Ako ministerka Veronika Remišová vidí budúcnosť strany Za ľudí
- Akým smerom sa bude strana uberať a či začína od bodu nula
- Prečo chce, aby za predsedu strany kandidoval aj Juraj Šeliga
- Či by zahlasovala za návrh zmeny zákona v oblasti interrupcií, ktorý predložila poslankyňa Záborská
- Ako hodnotí počínanie Igora Matoviča ako premiéra
Ako by ste opísali pomery v strane jedným slovom?
Sme mladá strana, v podstate existujeme presne rok, máme silné zastúpenie v regiónoch po celom Slovensku. Strana Za ľudí je najväčšou politickou stranou zo strán súčasnej koalície čo sa týka počtu členov v regiónoch. Teší ma, že členovia sú strane verní a aj v ťažkých chvíľach ostávajú pri nás a pomáhajú strane. Momentálne chodím krížom-krážom po Slovensku a stretávam tam mnoho šikovných, schopných a zapálených ľudí, ktorí chcú priložiť ruku k dielu a meniť Slovensko k lepšiemu. Na našu silnú členskú základňu som veľmi hrdá.
Takže?
Takže cítim silnú podporu a ochotu pomáhať od všetkých členov strany. Jedným slovom: podpora.
Komunikujete s ostatnými členmi strany? Ako vnímajú stranu a jej momentálne počínanie?
Z regiónov si odnášam volanie členov po jednote a súdržnosti. Aj členovia očakávajú, že strana Za ľudí bude vystupovať jednotne a bude silná a vnútorne súdržná. Máme snem a po sneme musíme byť strana, kde budú všetci členovia ťahať za jeden povraz. Politika je kolektívne umenie, jedinec, nech by bol akokoľvek šikovný, sám veľa toho v politike nespraví.
Andrej Kiska venoval zápasu s Robertom Ficom a neskôr zápasu za lepšie Slovensko celú svoju energiu a sily, kritizovať ho za to, že ho zradilo zdravie by bolo veľmi neférové.
Čítal som rozhovor s Miroslavom Kollárom, čo je váš protikandidát a aj s poslancom strany Za ľudí pánom Jánom Benčíkom. Oba vyšli na Denníku N. Okrem iného sa vyjadrili aj na tému, či je strana Za ľudí na jedno použitie. Hovorí sa aj o zániku strany, ak sa v budúcich parlamentných voľbách nedostane do parlamentu?
Keby som si myslela, že je to strana jedno použitie, tak nekandidujem za jej predsedníčku. Ja verím, že strana má práve cez svojich členov veľký potenciál osloviť stredových voličov s rozumnými a racionálnymi riešeniami v oblasti boja proti korupcii, spravodlivosti, podpory rodín, podpory rozvoja regiónov a pracovných miest, ale v neposlednom rade aj témami budúcnosti ako sú ekológia a inovácie, kde máme silný tím.
Urobím všetko preto, aby sme v budúcich voľbách mali lepší výsledok ako teraz a aby strana rástla. Ja presadzujem stredovú líniu, práve tento prvok vyváženosti a zamerania sa na konštruktívne riešenie momentálne na slovenskej politickej scéne chýba. Máme tu dve silno liberálne strany, jednu orientovanú napravo, druhú naľavo a máme tu populistov, či akože sociálnych demokratov. Práve tá zjednocujúca stredová alternatíva na politickej scéne chýba a to je strana Za ľudí. Strana má odborný potenciál a som presvedčená, že po budúcich voľbách dosiahneme dvojciferný výsledok.
Čo znamená odchod Andreja Kisku z politiky pre stranu?
Andrej Kiska je náš zakladateľ, ktorý dal strane Za ľudí dušu a zakladajúcu víziu, s ktorou sme sa všetci stotožnili. Ja sama by som v strane asi nebola, keby tam Andrej Kiska nebol a keby strana nemala takú víziu, akú sme zadefinovali v našom programe. Andrej Kiska bol veľmi dôležitým spájajúcim prvkom, ktorý pritiahol aj ľudí v regiónoch, aj nových ľudí do strany.
Teraz sme na križovatke, je veľmi ťažké, keď otec zakladateľ so stranou nie je, čo sa odráža aj na našich preferenciách. Andrej Kiska sa musel stiahnuť kvôli zdravotným dôvodom, o pár dní máme snem, kde si budeme voliť nového predsedu. Moja výzva ku všetkým členom je výzvou k jednote a súdržnosti, čo je predpokladom našej sily.
Možno sa dá povedať, že Andrej Kiska bol pre stranu brand, niečo, čo ľudí pritiahlo. To, že odchádza, je možno aj trochu úderom pod pás.
Zdravie si človek nevyberá. Andrej Kiska venoval zápasu s Robertom Ficom a neskôr zápasu za lepšie Slovensko celú svoju energiu a sily, kritizovať ho za to, že ho zradilo zdravie by bolo veľmi neférové. Jeho odchod je oslabenie, no to už prežívame štyri mesiace, keďže jeho zdravotné problémy sa tiahnu dlhšie.
Kiska vás otvorene podporil čo sa týka kandidatúry na predsedkyňu strany. Vedeli ste o tom, že sa niečo takéto chystá, že vás verejne podporí?
Andrej Kiska to otvorene komunikoval všetkých členom predsedníctva dlhší čas predtým, ako to povedal aj verejne, takže to nebolo žiadne prekvapenie ani pre mňa, ani pre ostatných členov predsedníctva.
Ako ste povedali, Andrej Kiska sa snažil o čo najširšie spektrum názorovosti a hodnôt, bol to mix ľudí. Ak by vás zvolili za predsedkyňu strany, na akého voliča sa budete zameriavať?
Momentálne je pol milióna voličov, ktorí nemajú stranu, ktorú volili v parlamente. Škála voličov je veľmi široká, od voličov PS až po voličov KDH alebo Dobrej voľby. My práve tým, že sme stredová strana, kde by sa mali cítiť dobre aj konzervatívnejšie, aj liberálnejšie cítiaci ľudia, môžeme osloviť široké spektrum voličov vrátane sklamaných voličov iných strán vládnej koalície.
Môžeme osloviť aj konzervatívnejších liberálov či liberálnejších konzervatívcov, čo je príležitosť rozšíriť si voličskú základňu. Máme zodpovednosť za dve silné oblasti, kde chceme dosahovať výsledky. Spravodlivosť a boj proti korupcii – štyri roky som bojovala proti korupcii, navrhovala som mnohé protikorupčné opatrenia. Dnes máme zodpovednosť za ministerstvo spravodlivosti, čo je pre nás veľmi dôležité a chceme tieto protikorupčné opatrenia uviesť do praxe, ministerka Mária Kolíková pripravuje aj veľkú reformu v oblasti justície.
Druhou silnou oblasťou sú lepšie služby štátu, tu máme zodpovednosť za upratanie eurofondov, očistu informatizácie od korupcie, zlepšenie služieb štátu, regionálny rozvoj a inovačnú politiku, čo sú oblasti budúcnosti. Ak chce byť Slovensko krajinou 21. storočia, je nevyhnutné investovať do inovácií a digitalizácie. Od montážnej dielne prejsť k tomu, že budeme predávať a vyvážať do sveta nápady a inovácie.
Takisto máme silný ekonomický program, sociálny program, máme silný program v oblasti zdravotníctva, ktorý chceme presadzovať aj cez poslanecké návrhy. Budeme tvrdo pracovať na tom, aby na konci štyroch rokov sme presadili čo najviac z opatrení, ktoré sme ľuďom sľúbili pred voľbami. Aby som to zhrnula, sme strana zameraná na výsledky.
Juraj Šeliga ešte neoznámil, či bude kandidovať za predsedu strany. Zhovárali ste sa s ním o tom?
Juraj Šeliga oznámi svoje rozhodnutie v najbližších dňoch…
…to ale povedal pred vyše týždňom…
…áno, je to otázka na neho. Ja ho vyzývam, aby kandidoval, pretože si myslím, že snem je príležitosťou prezentovať svoju víziu. Ak človek má nejakú víziu a predstavu, akým smerom by sa strana mala uberať, práve snem je príležitosťou za túto víziu zabojovať, lebo kto nezabojuje, nemôže potom kritizovať. Teraz je ten čas a to platí aj pre ostatných súperov, treba sa k tomu postaviť chlapsky, vojsť do toho ringu a zabojovať za svoju víziu.
Neplánujeme byť populistickou stranou, ktorá klame ľudí a sľubuje im to, čo nemôže splniť.
Ako som spomínal, prečítal som si oba rozhovory, aj s pánom Benčíkom, aj s pánom Kollárom. Boli často dosť konkrétni, aj čo sa týka Juraja Šeligu, aj čo sa týka vás a vašich hodnôt. V čom sa najviac líšite vy v porovnaní s Kollárom?
Miro Kollár presadzuje skôr silno liberálnu víziu, no ako som už povedala, tento priestor je plne obsadený dvoma stranami. Zároveň si nemyslím, že teraz je priestor na to, aby sme prudko otáčali kormidlom doprava alebo doľava. Ja si na rozdiel od neho nemyslím, že sme v bode nula, my sme ľuďom niečo sľúbili pred voľbami.
Máme program, kde je viac ako 800 konkrétnych opatrení a ľudia právom očakávajú, že tieto opatrenia budeme teraz plniť. Ja chcem robiť poctivú a férovú politiku voči ľuďom. Pred štyrmi mesiacmi boli voľby a pred štyrmi mesiacmi sme sľúbili ľuďom, že keď sa dostaneme do vlády, tieto opatrenia naplníme. Nie vymýšľať si nejaké nové smerovanie a zameranie strany, našou povinnosťou je plniť, čo sme ľuďom sľúbili.
Takisto počúvam hlasy za vystúpenie z koalície. No ja osobne som do politiky išla preto, aby som menila Slovensko k lepšiemu, aby som očistila Slovensko od korupcie, presadzovala opatrenia, ktoré Slovensku pomôžu zbaviť sa záťaží, ktoré ho tlačia dolu ako balvan na nohe. Bola som aj v opozícii, kde som upozorňovala na mnohé kauzy, no zároveň som videla, že v opozícii nedokážete nič presadiť. Môžete navrhovať najlepšie riešenia na svete, ale okolo seba máte sklenenú stenu a nedokážete nič zmeniť. Myslím si, že my ako strana Za ľudí musíme dosahovať výsledky, nestačí kritizovať na sociálnych sieťach a nič nerobiť. Našou povinnosťou je slúžiť ľuďom a tvrdo pracovať, nie kritizovať na Facebooku. To nechajme opozícii, my musíme makať.
Iróniou je, že práve pán Kollár tvrdí, že Za ľudí začína od bodu nula, čiže v podstate hovorí presný opak, čo vy.
Pre politikov je pohodlné, že prejdú voľby a zabudne sa na všetko, čo sľúbili pred voľbami. Takúto politiku sme videli za Roberta Fica, za Petra Pellegriniho. Ja nechcem robiť takýto typ politiky, pre mňa poctivá a férová politika je, že keď ľuďom niečo sľúbim a žiadam ich, aby volili našu stranu, štyri roky budeme zo všetkých síl pracovať na tom, aby sme tieto sľuby naplnili. A musím povedať, že sa nám za štyri mesiace mnoho vecí podarilo. Mária Kolíková začala veľkú reformu justície, u nás v rezorte sme začali s očistou informatizácie, kde môžeme ušetriť až 150 miliónov eur, zjednodušujeme eurofondy, prijali sme nové a transparentné pravidlá podpory regiónov.
V prieskumoch sa strana objavuje pod 5 percentami. Jedna vec je tvrdá práca, druhá vec je marketing a prezentácia.
Neplánujeme byť populistickou stranou, ktorá klame ľudí a sľubuje im to, čo nemôže splniť. V našej DNA je, že chceme byť slušná alternatíva. V tom máme oproti populistom, samozrejme, handicap. No druhá vec je, ak strana nemá viditeľného predsedu, odrazí sa to aj na percentách. Osobu predsedu nikto nemôže nahradiť.
Sme si vedomí, že potrebujeme lepšie komunikovať výsledky, ktoré máme a musíme zlepšiť komunikáciu s voličom. Nemyslím tým teraz len výsledky na celoštátnej úrovni, no máme napríklad aj mnoho schopných primátorov a starostov. Napríklad Marek Hattas, primátor Nitry, zrekonštruoval škôlku v budove bývalých kasární a skutočne by sa za tú škôlku nemuseli hanbiť ani v Škandinávii, je to moderná a ekologická škôlka. Máme ďalších starostov po celom Slovensku, ktorí robia veľmi pekné veci a skvalitňujú život ľuďom v malých obciach. Takisto chceme lepšie komunikovať aj smerom dovnútra, do našej členskej základne.
Spomenuli ste, že nebudete populistická strana, ktorá klame ľudí. Ste s takou stranou v koalícii?
To si asi volič vyhodnotí sám. My máme stanovené mantinely, stanovili sme si veľmi prísne nároky aj na seba a takým spôsobom sa v koalícii chceme aj správať. Ak sa pozriete na naše vystupovanie v rámci koalície, tak vidíte, že nenadávame, nehádame sa, snažíme sa byť konštruktívnym a racionálnym partnerom. Namiesto hádok tvrdo pracujeme v oblastiach, za ktoré máme zodpovednosť.
Nebojíte sa toho, že keď sa o vás nehovorí, tak sa na vás zabudne?
Súčasťou politiky je aj marketing a chceme ho zlepšiť. Keď ale nemáte čo predávať, prázdny marketing nestačí. Ak chcete niečo ľuďom komunikovať, musíte mať za sebou výsledky a toho sa držíme. Výsledky v niektorých oblastiach za prvé štyri mesiace už máme. Marketing bez skutkov nestačí.
Vyznačil som si jednu citáciu z rozhovoru pána Kollára: „Ono je to tak, sme síce v koalícii, ale od prvého dňa po voľbách sme všetci v kampani. Máme v prieskumoch tri percentá, vedia, že nás môžu ‚zožrať‘, tak nás fackujú sprava, zľava. Boris Kollár nás nepotrebuje, Igor Matovič takisto, pre SaS-ku sme reálni konkurenti, preto sa spolupráca nedarí ideálne. Pre Richarda Sulíka by bolo tiež lepšie, keby sme politicky umreli.“
To je veľmi porazenecký a pesimistický prístup, ktorý nezdieľam a nezakladá sa na realite. Podarilo sa nám presadiť naše návrhy do programového vyhlásenia vlády a realizujeme naše opatrenia aj vo vláde. Uvedomme si, že sme mali dvanásť rokov vládu Smeru. Po dvanástich rokoch vlády Smeru je tu konečne ako-tak, nehovorím, že ideálna, ale výrazne lepšia vláda.
V zásadných otázkach spravodlivosti, boja proti korupcii či podpory pracovných miest a investícií do budúcnosti krajiny je nová vláda neporovnateľne lepšia, ako predchádzajúce vlády za niekoľko volebných období. Vládne koalície pred nami mali obrovské kauzy. Nové zistenia o kauzách vlády Petra Pellegriniho sa dozvedáme každý týždeň. Vysoký štátny úradník nominovaný vládou schováva doma zlaté tehly a podpisuje nevýhodné obchody s materiálom na ochranu zdravia a života obyvateľov.
O rozkrádaní eurofondov počas vlády Petra Pellegriniho povie skúsený sudca, že ide o „monštruózny prípad na Slovensku, ktorý v dejinách celej našej samostatnosti, nemá obdoby… megastroj korupcie a prania špinavých peňazí“. My takéto správanie nebudeme nikdy tolerovať a ak sa nám niečo v koalícii nepáči, vždy sa ohradíme. Miro Kollár sa nezúčastňuje na koaličných radách, no môžem povedať, že koaličné rady sú búrlivé aj z dôvodu, že nie sme fackovací panák. Mnohé dobré riešenia sme presadili práve my. Nezhody sa majú vydiskutovať na koaličných radách a nemá zmysel viesť zákopové vojny na Facebooku. Ja vidím u našich členov skôr odhodlanie, silu a nadšenie pracovať pre Slovensko.
Vnímate teda takéto vyjadrenie skôr ako výstrel do vlastných radov?
Je to zbytočné vyplakávanie, ako strieľanie si do vlastného kolena.
Zostanem ešte pri koalícii. Kto je v súčasnosti v parlamente, respektíve v koalícii, najbližším partnerom strany Za ľudí? Podľa vyjadrení p. Kollára sa dá vydedukovať, že taký podľa všetkého neexistuje.
Ja by som nehodnotila, kto je najbližší, najlepší partner. V koalícii nie ste preto, aby ste sa kamarátili alebo chodili na pivo, v koalícii ste preto, lebo tak rozhodli vo voľbách ľudia. Ľudia určili, kto budú vaši partneri v koalícii. Partnerov v koalícii si teda nevyberáte. Našou povinnosťou je s partnermi konštruktívne, racionálne a efektívne spolupracovať na zlepšení Slovenska a presadzovať naše návrhy. To sa nám, myslím, darí.
Členovia si budú voliť svojho predsedu na sneme a každý, kto má pre stranu Za ľudí nejakú víziu, by mal kandidovať.
Už v podstate všetky koaličné strany mali diplomovkovú kauzu. Teda, okrem strany Za ľudí. Prekážajú vašej strane takéto kauzy a to, že sa im to prepieklo rovnako, ako Andrejovi Dankovi v minulej vláde?
My sme náš postoj vyjadrili veľmi jasne, aj pri Borisovi Kollárovi, aj pri ďalších ústavných činiteľoch. Čo je ale zásadný rozdiel medzi predchádzajúcimi vládami a našou vládou je to, že predchádzajúce vlády tento problém mali a nič neurobili.
Spomeňme si na Richtera, Zmajkovičovú, následne Andreja Danka. Nič sa neurobilo. Opozícia ešte v minulom volebnom období predkladala zákon, ktorý by túto situáciu riešil. Ale vtedajšia vládna koalícia Smeru ho zmietla zo stola. Ja verím, že toto bude vláda, ktorá aj napriek zlyhaniam, za ktoré sa ľuďom ospravedlňujeme, s touto situáciou niečo urobí. Už v nasledujúcich týždňoch predložíme zákon na odoberanie titulov, nasledovať bude reforma školstva a skvalitnenie vysokých škôl.
Čo je dnes už jasné je ale to, že diplomovky nie sú dôvod, aby sa rozpadla koalícia alebo aby Za ľudí odišlo z koalície. Teraz vyšla nová kauza s pánom Kyselicom, tiež sa to veľmi rýchlo zamietlo pod koberec. Ani toto nie je problém, ktorý by donútil stranu aspoň pouvažovať o odchode z koalície?
Problém pána Kyselicu je už vyriešený, pán Kyselica už štátnym tajomníkom nie je a promptne bola vyvodená politická zodpovednosť.
Takže to tiež považujete za korektne vyriešený problém?
Pán Kyselica odišiel z postu štátneho tajomníka. No ten hlavný problém je, okrem osoby pána Kyselicu, vo fungovaní samotného Vojenského spravodajstva za bývalej vlády. Z dostupných informácii vyplýva, že samotné Vojenské spravodajstvo o kandidatúre pána Kyselicu celé mesiace vedelo a keďže nič neurobilo, celá akcia sa teda diala s ich súhlasom. Toto je skutočný problém a škandál, lebo nikdy som nepočula, že by v civilizovaných krajinách vojenská tajná služba infiltrovala politické strany pred voľbami.
Ako vám vyhovuje, respektíve nevyhovuje komunikácia Igora Matoviča ako premiéra. Často sú tie reakcie dosť vyhrotené, v podstate aj smerom na vašu stranu. Myslíte si, že jeho komunikácia voči verejnosť a voči koaličným partnerom je správna?
Premiér má byť prirodzeným lídrom všetkých partnerov, pretože ak chceme dosahovať výsledky, všetci partneri v koalícii, menší, väčší, musia družne spolupracovať. To je rola premiéra. Strana Za ľudí v koalícii nie je preto, aby sme sa hádali alebo urážali, my sme tam preto, aby sme tvrdo pracovali a pomáhali ľuďom. Odmietame sa zaoberať nejakými hádkami alebo odkazovaniami cez Facebook.
Ján Benčík sa vyjadril, že Matovič nie je dobrý premiér. Súhlasíte s ním?
Pán Benčík je slobodný človek, ktorý má za sebou mnoho ťažkých zápasov s extrémistami. Sme pluralitná spoločnosť, kde pán Benčík vyjadril svoj názor. A je to v poriadku.
Súhlasíte s ním, že Matovič nie je dobrý premiér?
Nikto sa premiérom nerodí, premiérom sa človek musí stať a rásť s touto funkciou. Je to ťažká úloha, ako všetky úlohy, ktoré nám život zverí.
Benčík sa otvorene postavil na stranu Kollára čo sa týka voľby predsedu strany, na vašu adresu sa vyjadril v podstate dosť kriticky, obáva sa, že zo strany spravíte druhé OĽaNO, len bez percent.
Práve preto je dobré, aby sa členovia rozhodli. Členovia si budú voliť svojho predsedu na sneme a každý, kto má pre stranu Za ľudí nejakú víziu, by mal kandidovať. Ja si myslím, že je dobré, ak bude kandidovať aj Miro Kollár, ak bude kandidovať aj Juraj Šeliga a na sneme sa delegáti rozhodnú.
V každom prípade o tom, kto prináša strane akú popularitu svedčia najlepšie krúžky vo voľbách, pretože voľby sú vysvedčením práce politika. Ale v každom prípade spor nie je o tom, že niekto chce nasledovať alebo sa transformovať na OĽaNO. Spor je o tom, či budeme pokračovať v tej vízii, s ktorou sme stranu zakladali, čo je moja predstava, alebo sa zlúčime s inými stranami a budeme mať úplne iné smerovanie.
Ešte by som raz zacitoval pána Benčíka. Tvrdí, že vyhráte voľby predsedu strany, lebo vás podporí celý východ.
Ja komunikujem s každým okresom, ale hlavne som prešla celé Slovensko. Bola som na snemoch na východe v Košiciach, V Prešovskom kraji, v odľahlých regiónoch, na juhu a verte mi, bol to pre mňa najkrajší zážitok od volieb – sadnúť si s našimi členmi a porozprávať sa. Stretla som tam výnimočné osobnosti, napríklad pani riaditeľku, ktorá je riaditeľkou gymnázia 20 rokov a ešte žiadneho ministra školstva som nepočula hovoriť tak zapálene o školstve, ako túto pani riaditeľku.
Stretla som lekárov, ktorí dlhé roky zápasia s ťažkosťami, ktoré majú v zdravotníctve a presne vedia, kde nás tlačí topánka. Stretla som živnostníkov, ktorí mi hovorili o problémoch, byrokracii, ktorú musíme odstrániť, ak im chceme pomôcť. Pre mňa boli tie stretnutia s členmi mimoriadne obohacujúce a som za ne zo srdca vďačná.
Aké budú vaše prvé kroky, ak sa stanete predsedkyňou strany Za ľudí?
Chceme zlepšiť komunikáciu strany dovnútra k členom a komunikáciu smerom von, to znamená, aby sme vedeli lepšie predať verejnosti výsledky, ktoré dosahujeme.
Je možné, že ak sa vám nepodarí získať kreslo predsedkyne strany, tak zo strany odídete?
Do volieb človek nejde preto, aby rozmýšľal o prehre, ale ide do volieb preto, aby presvedčil o svojej vízii členov strany. A na to sa teraz sústredím.
Každý v našej strane sa ku kultúrno-etickým otázkam môže postaviť tak, ako to cíti vo svojom vnútri. Ale navonok nebudeme vykopávať brázdy a vojnové línie medzi ľuďmi.
Je možné, že odídete?
Nikam neodchádzam.
V parlamente sa začali riešiť témy, ktoré polarizujú Slovensko. Ak by ste sedeli v parlamente, zahlasovali by ste za návrh pani Záborskej, ktorá navrhla zmenu interrupčného zákona?
Nie som v parlamente, tieto otázky musia riešiť poslanci v parlamente, ale naše stanovisko poznáte veľmi dobre, my sme ho presadzovali aj pred voľbami. Navrhujeme, aby sa tieto témy neotvárali. Toto je práve tá stredovosť, o ktorej hovorím. Nechceme riešiť kultúrne vojny, ale sme zameraní na výsledky pre ľudí. Toto je náš prístup a v tom spočíva aj to, že sa u nás cítia komfortne aj liberálnejšie, aj konzervatívnejšie cítiaci ľudia. Tak chceme aj naďalej pokračovať.
Vy osobne by ste ako zahlasovali?
Keď budem v parlamente, budem riešiť túto otázku, momentálne tam nie som, tak riešim úlohy, ktoré mám na pleciach.
Boli nejaké diskusie vo vnútri strany, keď sa rozhodovalo o tom, či hlasovať alebo nehlasovať?
Súžitie našej strany vidíte aj na hlasovaní poslancov. Juraj Šeliga hlasoval za zákon o interrupciách a Miro Kollár hlasoval proti tomuto zákonu. Napriek týmto rozdielom sa aj Juraj Šeliga, aj Miro Kollár vedia veľmi kultivovane rozprávať a diskutovať. V tom si myslím, že je to bohatstvo strany, ktorá spája aj rôzne názory.
Toho roku sa nekonali kvôli korone žiadne koncerty, žiadne pochody, ako napríklad za rodinu alebo za LGBTI práva. Zúčastnili by ste sa na jednom z nich?
Nie. Ale samozrejme, každý náš člen je slobodný na nich participovať. My chceme riešiť tie problémy, ktoré sú pred nami, potrebujeme posunúť Slovensko dopredu v zdravotníctve, školstve, v otázke spravodlivosti, boja proti korupcii. Toto sú naše prvoradé úlohy. Vládny politik má hlavne pomáhať ľuďom cez konkrétne opatrenia.
Vravíte, že niektorí vaši členovia boli aj za, aj proti. Aj vy by ste sa teda mohli prikloniť na jednu stranu, to isté aj čo sa týka interrupcií…
Pre mňa je každý jeden ľudský život nesmierne vzácny. Každý v našej strane sa ku kultúrno-etickým otázkam môže postaviť tak, ako to cíti vo svojom vnútri. Ale navonok nebudeme vykopávať brázdy a vojnové línie medzi ľuďmi.
Môže na Slovensku existovať strana, ktorá bude aj liberálna, aj konzervatívna, teda bude mať aj takých, aj takých členov? Má strana s dvomi tábormi potenciál na rast?
Slovensko nie je jednoliate, je aj liberálnejšie, aj konzervatívnejšie a taká strana je aj strana Za ľudí, takže nielenže si myslím, že môže existovať, ale existuje a má potenciál rásť. Táto strana je odrazom toho, že si k sebe vieme nájsť cestu, budovať súdržnosť, pretože len tak môžeme dosiahnuť spoločné zlepšenie v oblastiach, ktoré nás trápia. A to je našim cieľom služby v politike.