Biznis s marihuanou prekvitá aj napriek korone. Na Slovensku je legalizácia kanabisu len fikcia
- Americká spoločnosť Curaleaf, ktorá pestuje, spracúva a predáva kanabis, profituje aj napriek pandémii
- Podľa odborníkov by pomohlo, keby bol kanabis v USA legalizovaný na federálnej úrovni
- Právnik a investor v kanabisovom priemysle povedal, že do tohto biznisu sa oplatí investovať peniaze
- Americká spoločnosť Curaleaf, ktorá pestuje, spracúva a predáva kanabis, profituje aj napriek pandémii
- Podľa odborníkov by pomohlo, keby bol kanabis v USA legalizovaný na federálnej úrovni
- Právnik a investor v kanabisovom priemysle povedal, že do tohto biznisu sa oplatí investovať peniaze
O tom, že pandémia koronavírusu negatívne zasiahla aj tie najúspešnejšie spoločnosti, už vieš. Veľa spoločností buď úplne prestalo existovať, alebo boli nútené skresať počty zamestnancov. Existuje však spoločnosť, o ktorej si pravdepodobne nikdy nepočul, no pandémia jej poriadne zdvihla zisky. Reč je o massachusettskej spoločnosť Curaleaf Holdings. Tá pestuje, spracúva a predáva kanabis v pobočkách v 18 amerických štátoch.
Najväčšou kanabisovou spoločnosťou sa Curaleaf sa stal minulý týždeň, keď odkúpila chicagský maloobchod v hodnote 830 miliónov dolárov.
Pandémia poriadne zamiešala karty
Curaleaf sa ako máloktorej spoločnosti podarilo vytvoriť ďalších 15 pobočiek a to v čase pandémie. Treba poznamenať, že poväčšine ide o menšie, operatívne pobočky, v štátoch ako Colorado, Florida a Arizona. Ich hodnota sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 200 do 900 miliónov dolárov.
Iné kanabisové spoločnosti toľko šťastia nemajú. Niektoré dokonca mali problémy so zatvorením, pretože klesli ceny akcií a prístup ku kapitálu bol značne sťažený. Napríklad v marci bola z týchto dôvodov spoločnosťou Canvest Health & Recreation zamietnutá 850-miliónová akvizícia spoločnosti Verano, ktorá sa venuje pestovaniu marihuany.
Spoločnosť Harvest pre CNN tiež skonštatovala, že orgány zodpovedné za kontrolu a schvaľovanie prevodov vlastníctva v dôsledku pandémie odďaľovali proces a kanabisových spoločnostiam tak sťažili situáciu.
Biznis s kanabisom je jednou veľkou stávkou
Väčšina kanabisových spoločností, vrátane Curaleaf, chce v USA, kde dve tretiny štátov legalizovalo kanabis na lekárske účely, vybudovať silnú spoločnosť. Ako uvádza Business Insider, ďalších 11 štátov spolu s Washington, D.C. povoľujú rekreačné používanie kanabisu.
Rast by Curaleafu jednoznačne pomohol lepšie konkurovať iným gigantom, ktorý by sa po legalizácii kanabisu mohli venovať rovnakému biznisu, uviedol Jordan.
Stále však nie je isté, či americká vláda legalizuje kanabis na federálnej úrovni. To do značnej miery závisí od legislatívnych priorít Kongresu a od toho, kto vyhrá nasledujúce prezidentské voľby, tvrdí portál Green Entrepreneur. „Zrejme ide o veľkú stávku,“ pre CNN povedal Jordan. Podotkol, že ak federálna vláda zmení svoj prístup v procese rozhodovania alebo nezmení regulačný postoj, mohol by nastať problém.
Otázne tiež je, či kanabisové spoločnosti nevzrástli príliš rýchlo. Iba Curaleaf zaznamenal zvýšenie základného imania o 400 miliónov dolárov, čo zo spoločnosti urobilo jednu z najväčších kanabisových spoločností. Potvrdil to aj Jesse Pytlak, analytik spoločnosti Cormark Securities, ktorý pôsobí v Curaleaf a iných väčších kanabisových spoločnostiach.
Kanabis je biznisom budúcnosti
Budúcnosť kanabisu na Slovensku je nejasná. Ako nám ale minulý rok povedal Kfir Kachlon, právnik a investor v kanabisovom priemysle, ak bude kanabis legálny v USA, stane sa tak aj u nás.
„Najskôr si myslím, že Spojené štáty to legalizujú na federálnej úrovni. Dnes je to legálne len v niektorých štátoch. Výskum dokazuje, že to chce väčšina Američanov. Bude to mať efekt snehovej gule a postupne sa pridajú viaceré krajiny. Do 20 rokov to bude to úplne normálne takmer v každom štáte,“ povedal Kachlon.
Zatiaľ to však nevyzerá príliš ružovo. Ako sa minulý rok pre denník Pravda vyjadrili lídri politických strán, väčšina akúkoľvek legalizáciu a dekriminalizáciu drog odmieta. Dekriminalizáciu podporil iba Michal Truban, Richard Sulík a Béla Bugár, i keď Bugár jasne odpovedal, že s legalizáciou nesúhlasí.
Podľa Kachlona by však legalizácia marihuany mohla nakopnúť slovenskú ekonomiku a trh. „Ak ju krajina urobí legálnou, firmy začnú platiť dane, začne sa zamestnávať a každý bude z toho profitovať. Či už pre vládu, štát alebo ľudí v biznise,“ vysvetlil Kachlon.
Keď si totiž chceš kúpiť marihuanu dnes, jedinou možnosťou je čierny trh, ktorý slovenskej ekonomike nevynáša nič. V neposlednom rade podotkol, že kanabis je biznisom budúcnosti a určite sa do tohto odvetvia oplatí investovať.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNN, Pravda , Business Insider, Green Entrepreneur