Česko zaviedlo vnútroštátny koronavírusový semafor. Žene, čo v Prahe zavliekla nákazu na párty, sa vyhrážajú smrťou

  • Avizovaný koronavírusový semafor českých okresov už od pondelka funguje, deväť okresov je označených prvým stupňom
  • Semafor je len informačný, nie sú naň naviazané celoplošné epidemiologické opatrenia
  • Mladej žene z pražskej párty sa vyhrážajú fyzickým násilím, o svojej nákaze údajne nevedela
Praha hrad
TASR/Erika Ďurčová
  • Avizovaný koronavírusový semafor českých okresov už od pondelka funguje, deväť okresov je označených prvým stupňom
  • Semafor je len informačný, nie sú naň naviazané celoplošné epidemiologické opatrenia
  • Mladej žene z pražskej párty sa vyhrážajú fyzickým násilím, o svojej nákaze údajne nevedela

Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky spustilo v pondelok avizovaný koronavírusový semafor českých okresov, o ktorom sme ťa už informovali.

Semafor rozdeľuje okresy podľa rizika nákazy do stupňov pohotovosti, ktoré sú označené farbami semaforu, pričom zelená farba znamená najnižšie, žltá stredné a červená vysoké riziko nákazy v rámci jednotlivých oblastí. Biela znamená nulové alebo zanedbateľné riziko.

Biela farba označuje nulový stupeň pohotovosti, zelená prvý stupeň, žltá druhý stupeň a červená tretí stupeň. Deväť okresov je označených zelenou farbou, teda prvým stupňom pohotovosti. Medzi zelené okresy patria Praha, Praha – západ, Praha – východ, Ostrava – mesto, Karviná, Brno – mesto, Jihlavsko, Prachaticko a Frýdek-Místek.

Najväčšie ohniska sú podľa hlavnej hygieničky ČR Jarmily Rážovej naďalej v Prahe a v Moravskosliezskom kraji.

https://twitter.com/adamvojtechano/status/1290292217576189955

Pôvodná mapa s koronavírusovým semaforom, ktorú predstavil minister zdravotníctva ČR Adam Vojtěch (za ANO), označila Prahu žltou farbou. Hlavná hygienička Rážová označila Prahu za hraničnú, podľa nej sa pohybuje na hranici medzi prvým a druhým stupňom. Dôvodom je prenos ochorenia, ktorý hraničí s komunitným šírením, pričom 18 % potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 má nezistený pôvod.

„Epidemiologická situácie v Moravskosliezskom kraji sa upokojuje. Výsledky trasovania poukazujú na miznúce riziko nekontrolovaného komunitného šírenia. Naopak, Praha dlhodobo kolíše na hrane rizika komunitného šírenia, situácia je kontrolovaná,“ napísal Vojtěch v príspevku na Twitteri.

Porovnanie Prahy a ostatných okresov dlhodobo kritizuje riaditeľka Hygienickej stanice hlavného mesta Praha Zdeňka Jágrová, podľa ktorej bude v českej metropole vždy väčší počet nakazených, pretože hustota obyvateľstva je väčšia, rovnako ako pohyb obyvateľov.

Mapa sa bude aktualizovať každý pondelok podľa epidemiologickej situácie za predchádzajúci týždeň. „Hodnotí sa 25 parametrov. Sú výsledkom týždenného súhrnu z denných sledovaní. Konečné rozhodnutie o danom stupni je výstupom odbornej expertízy epidemiológov a hygienikov,“ vysvetlila hlavná hygienička Jarmila Rážová podľa ČT24.

zdroj: TASR/AP, Petr David Josek

Semafor je len informačný 

Semafor funguje ako pomôcka pre ľudí a má len informačný charakter, nie sú naň nadviazané žiadne povinné opatrenia. Jednotlivé opatrenia prijímajú okresné hygienické stanice. Niekde sú povinné rúška v MHD alebo vo verejných budovách, inde zas nie.

Primátor zasiahnutého mesta Frýdek-Místek  Michal Pobucký (ČSSD) v relácii Udalosti a komentáre na ČT24 kritizoval chýbajúce plošné opatrenia. Podľa neho by mapa mala zjednocovať opatrenia, ktoré by sa podľa neho mali zaviesť v označených regiónoch.

„Pravidlá by mali platiť naprieč ČR pre všetkých úplne rovnako. To znamená, že keď budem chcieť ísť na dovolenku napríklad na južnú Moravu alebo do južných Čiech, pozrieme sa na ten semafor, uvidíme, že je tam zelená a rúško nosiť nemusím. Je tam oranžová, musím ho nosiť. Aby som vedel, do čoho idem,“ vysvetlil Pobudický.

Pravá ukážka nezodpovednosti: Pili z jedného džbánu, výsledkom českej párty je 68 nakazených

Počet pozitívne testovaných prípadov v Česku sa stále pohybuje nad hranicou 200 prípadov za deň, výnimkou sú len víkendy, keď počet prípadov klesá kvôli menšiemu počtu vykonaných testov na detekciu ochorenia. Pondelok pribudlo 210 nových prípadov pozitívne testovaných na koronavírus. Zvýšil sa aj počet úmrtí na vírus na 386. Aktívnych prípadov je 4 915. Celkovo bolo potvrdené ochorenie u 17 008 testovaných osôb.

Počet pozitívne testovaných denných prípadov v Prahe sa pohybuje na hranici 40 prípadov.

Mladej žene z Techtle Mechtle sa vyhrážajú aj smrťou

Najväčšie ohnisko v Prahe súvisí s párty v klube Techtle Mechte, o ktorom sme už písali. Účastníci večierku mali piť z jedného džbánu a dokonca jednou slamkou s osobou nakazenou koronavírusom. Hygienici v súvislosti s večierkom evidujú už 165 prípadov nakazených.

Večierku sa zúčastnili futbalisti z troch futbalových klubov a florbalisti z jedného klubu. Teórií o tom, kto je dievčina z pražského klubu, bolo už viacero, podľa niektorých zúčastnených to mala byť barmanka, klub Techtle Mechtle túto informáciu vyvrátil.

Rovnako viac verzií existuje aj o rozšírení nákazy, bulvárne plátky aj niektoré seriózne média šírili informáciu, že nakazená o svojej chorobe vedela, no aj napriek tomu sa párty zúčastnila. Niektoré médiá dokonca tvrdili, že žena mala byť luxusná spoločníčka, ktorá robila spoločnosť futbalistom.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Reportérovi  iRozhlasu sa nakazenú podarilo vypátrať a pod zárukou anonymity s ňou urobiť rozhovor, v ktorom poprela všetky obvinenia. Nákazy si vraj nebola vedomá a ten večer sa cítila dobre.

„Keby som o ochorení vedela a niekto mi povedal, že budem za pár dní pozitívne testovaná na COVID-19, ležala by som doma a rozhodne by som nikam nešla. Keď sledujem počet nakazených z tejto kauzy, pripadá mi divné, že by som bola prenášačom nákazy len ja. Rozhodne  som sa nestretla s každým človekom, ktorý tam v ten večer bol,“ uviedla veci na pravú mieru.

Prvotné medializované informácie hovorili o narodeninovej párty, nakazená ale popiera, že by šlo o oslavu narodenín, rovnako ako teóriu o luxusnej spoločníčke. „Len sme boli s pár priateľmi dohovorení, že sa večer v klube stretneme. Niektorí tiež písali, že som bola najatá spoločníčka a s chlapcami robila rôzne techtle mechtle. To tiež nie je pravda. Asi veľa ľudí sklamem, ale nič takého sa nedialo,“ povedala nakazená.

Virologička: Vírus COVID-19 pochádza z čínskych laboratórií. Prirodzene určite nevznikol

Prvé príznaky ochorenia začala pociťovať na druhý deň, a tak sa dala otestovať ako samoplatca. Po pozitívnom výsledku sa spojila s hygienickou stanicou a začala vyhľadávať ľudí, s ktorými prišla v klube do kontaktu.

Na dievčinu sa spustila vlna kritiky na sociálnych sieťach. Samotná dievčina si uvedomuje strach z ochorenia u ľudí a chápe aj pocit hnevu voči nej, ale myslí si, že „keď sa niekto nakazí, stále má právo na to, aby sa s ním jednalo ako s plnohodnotným človekom“ a zároveň sa rozhovorila o vyhrážkach na sociálnej sieti.

„Ľudia mi ironicky gratulovali k napísaným článkom a „sláve“, vytvorili meme, diskutovali o mne nepekne v komentároch, vyhrážali sa mi, že ma pobodajú, rozbijú mi hlavu. Hanlivo sa o mne vyjadrovali, pokúšali sa mi dovolať a písali správy cez sociálne siete, každý deň mi prichádzalo X žiadostí o sledovanie.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva ČR, ČT24, ČT24, Udalosti a komentáre, Ministerstvo zdravotníctva ČR/Koronaweb, Hygienická stanica hlavného mesta Prahy, iRozhlas

Najnovšie videá

Trendové videá