Trump ide tvrdo po Číne a chce zakázať TikTok. Zuckerberg prekvapuje: Je to absolútne zlý krok
- Do 15. septembra sa má rozhodnúť o budúcnosti čínskeho TikToku v Amerike
- Mark Zuckerberg v tom vidí problém, do budúcnosti to môže priniesť problémy aj Facebooku
- Do 15. septembra sa má rozhodnúť o budúcnosti čínskeho TikToku v Amerike
- Mark Zuckerberg v tom vidí problém, do budúcnosti to môže priniesť problémy aj Facebooku
O 45 dní začne platiť oficiálne nariadenie, v ktorom je Američanom zakázané obchodovať s čínskymi vlastníkmi platforiem TikTok a WeChat. Prezident USA to nariadil dnes v noci. V rámci tohto postupu chce ochrániť národnú bezpečnosť a zabrániť tak šíreniu hoaxov a dezinformácií v prospech Číny.
Zákazy a obmedzenia od prezidenta
Donald Trump chcel prednedávnom TikTok v Amerike úplne zakázať, ak sa spoločnosť vlastniaca sociálnu sieť do 15. septembra nedohodne na predaji svojich aktivít v Spojených štátoch s americkou spoločnosťou Microsoft. Ak by sa tak stalo, TikTok mu prekážať nebude. Dáta amerických používateľov by zostali v USA a nehrozilo by, že sa k nim dostane čínska vláda.
K problematike sa vyjadril aj Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku, informuje Business Insider. Ten je s Trumpom v dlhodobom názorovom spore. Zákaz TikToku totiž považuje za veľmi zlý precedens, s presahom do budúcnosti.
Zamestnanci Facebooku sa dlhodobo pýtali, či aj ich sociálna sieť mala záujem o kúpu TikToku, ktorý Zuckerberg vopred označil ako vysoko konkurenčný. Podľa jeho slov sa tak nikdy nestalo.
Tvrdí, že zo spojenia týchto dvoch spoločností má skôr obavy. Mohlo by to podľa jeho slov dokonca viesť k dlhodobým negatívnym následkom v mnohých krajinách sveta.
Dohoda sa musí uzavrieť do 15. septembra. Či už k podpísaniu zmluvy dôjde, alebo nie, polovica septembra je záväzným deadlinom. Ten je totiž zároveň aj dňom, kedy prezident navrhol už spomínaný zákaz sociálnej siete zameranej na video obsah v celej Amerike.
Zuckerberg vysvetľuje, že presne to, čo sa má teraz stať TikToku v USA a čo sa v polovici júna stalo aj v Indii, sa neskôr môže zvrtnúť aj smerom k Facebooku. Akákoľvek iná krajina by mohla mať so sociálnou sieťou Marka Zuckerberga problém a z rôznych príčin ju zakázať.
„Myslím si, že existuje spôsob, akým v rámci krajiny zabezpečiť aplikáciu tak, aby neunikali ľuďom dáta, ktoré pri úvodných registráciách alebo ďalšom jej používaní poskytnú. Vláda je stále viac považovaná za konkurenta,“ reagoval na vzniknutú situáciu CEO spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg.
Prečo sa Zuckerberg bojí?
To sa stalo potom, čo Zuckerberg úplne stratil nádej expandovať s Facebookom do Číny. Siahodlhé debaty s generálnym tajomníkom Ústredného výboru čínskej komunistickej strany Xi Jinpingom skončili mnohokrát neúspechom a sociálnu sieť sa medzi najľudnatejší národ sveta dostať nepodarilo.
Snahy Zuckerberga boli napokon regulované čínskym zákonom.
Hoci je TikTok najrýchlejšie rastúcou sociálnou sieťou na svete, Zuckerberg tvrdí, že sa jej neobáva. Najpopulárnejšou komunikačnou platformou v Amerike naďalej ostáva iMessage.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: theguardian.com, ČTK, businessinsider.com