V Rusku vytvorili parkovanie určené len pre ženy, bolo väčšie a celé ružové. Hneď ho aj zrušili
- Pred jedným z obchodných domov v Rusku sa nápad vytvoriť špeciálne parkovacie miesta pre ženy neujal
- Zákony nepovoľujú segregovať priestor na základe rodu
- Do troch dní museli zmiznúť
- Pred jedným z obchodných domov v Rusku sa nápad vytvoriť špeciálne parkovacie miesta pre ženy neujal
- Zákony nepovoľujú segregovať priestor na základe rodu
- Do troch dní museli zmiznúť
Na Slovensku sú v parkovacích domoch a pred supermarketmi vyhradené parkovacie miesta pre rodiny s deťmi a zákazníkov so zdravotným postihnutím. Rusko malo tendenciu vyhradiť parkovacie miesta aj pre ženy. Upozornil na to český automobilový portál autoforum.cz.
Následne ich však z poverenia vyšších pozícií museli zrušiť. Miestne zákony nepovoľujú vytvárať parkovacie miesta, ktoré sú genderovo podmienené.
Portál zároveň dodáva, že vôbec nešlo o výsmech.
Z 2,5 na takmer 5
Prečo sa takéto nápady zrodili v hlavách majiteľov parkoviska pred luxusným obchodným domom Tsum nevedno. Vraj také videli v západných krajinách, na otázku, v ktorých, už médiám neodpovedali. Zo štandardných 2,5 metra tak rozšírili priestory na parkovanie na 4,4 metra. Navyše ich namaľovali ružovou farbou.
Ženy sa v tomto prípade rozdelili na dve skupiny. Tie, ktoré boli absolútne nadšené, pretože nemusia chodiť s ťažkým nákupom ďaleko, hľadať auto v dave, náročne parkovať ani sa v ničom obmedzovať. A potom tu boli také, ktoré sa búrili.
Nepotrebujú na základe rodovej rovnosti uplatňovať absurdné práva, keďže ani mužom sa takéto úľavy nerobia. Chcú, aby sa ku všetkým pristupovalo rovnako. Ženy nie sú tie, ktoré potrebujú na parkovanie väčší priestor, mnohé vedia parkovať lepšie alebo rovnako dobre, ako ktorýkoľvek iný ich mužský kolega.
Navyše, ružová farba na ceste, ktorá označuje priestor pre vodičky, celú situáciu len zvýraznila. Do troch dní takéto parkovisko zrušili. Miestny dopravný inšpektorát nariadil na základe zákona odstrániť takéto parkovisko. Ich vytváranie je podľa ruských pravidiel nezákonné.
Dnes by sa už na pôvodnom mieste nachádzať nemalo.
Prichádza gender do úvahy?
Rovnosť medzi pohlaviami naznačuje, že v prípade, že by boli takéto miesta ponechané, nemohli by sme o nej hovoriť.
V Kazachstane boli takéto miesta síce ružové, ale označené klasickým symbolom ženskej figúrky, akú poznáš z toaliet. V Číne sa pred dvoma rokmi stala iná vec. Takéto parkovacie miesta boli označené za sexistické, navyše označené čiernou lodičkou na ružovom podklade.
V prieskume, do ktorého sa zapojilo 1 700 respondentov, sa až 63 percent zhodlo na tom, že takýto prístup k ženám je pozitívny. Téme sa venoval portál abs.net.au. „Zo žien vodičiek to robí idiotov. Ženy dokážu všetko presne tak isto, ako muži,“ napísal na margo čínskej diskriminačnej parkovacej politiky Nanyabianfu, užívateľ lokálnej sociálnej siete.
Keď sa vyznačia alebo akokoľvek inak špecifikujú parkovacie miesta určené špeciálne pre ženy alebo mužov, explicitne to evokuje slabú alebo žiadnu zručnosť pri parkovaní. V Číne sa voči tomuto počinu ohradili aj muži. „Ak som začínajúci šofér a nebudem môcť parkovať v širšom parkovacom boxe len preto, lebo nie som žena? Nie je to trochu diskriminujúce?“ pýta sa.
Ženy ale aj muži majú v európskych mestách niekoľko výhod, ktoré im umožňujú pohodlnejšie fungovanie napríklad v mestskej hromadnej doprave. V rámci základnej úcty voči tehotnej žene by si jej mal uvoľniť miesto, rovnako ako aj starším ľuďom oboch pohlaví, ak je to potrebné, pomôž matke alebo otcovi s kočíkom.
Čo sa týka prednostných parkovacích miest, tie sa pred takmer každým slovenským obchodným domom alebo potravinami vyčleňujú špeciálne pre rodiny s deťmi alebo zdravotne ťažko postihnutých. Sú o niečo väčšie ako tie pre bežného zákazníka, nachádzajú sa však bližšie ku vchodu do predajne a sú označené špeciálnou, dobre viditeľnou farbou a značkou.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: autoforum.cz, abc.net.au