Bájne mesto duchov sa vynorí z dna jazera. Stalo sa to ešte len štyri razy v histórii
- Fabbriche di Careggine je obec, ktorá kvôli vodnému dielu Vagli zanikla z povrchu zemského
- Odvtedy jazero pravidelne udržiavajú a dedinku sprístupnia verejnosti
- Naposledy malo o ňu záujem viac ako milión turistov
- Fabbriche di Careggine je obec, ktorá kvôli vodnému dielu Vagli zanikla z povrchu zemského
- Odvtedy jazero pravidelne udržiavajú a dedinku sprístupnia verejnosti
- Naposledy malo o ňu záujem viac ako milión turistov
Po viac ako 25 rokoch sa malá dedinka v Toskánsku opäť vráti na zemský povrch. Ide o mestečko z 12-storočia, ktoré vošlo do pamäti ľudí ako talianska Atlantída. Podľa slov CNN ju od roku 1994 nikto nevidel.
Stredoveké „mesto duchov“, známe pod názvom Fabbriche di Careggine, bolo zaplavené v roku 1946 kvôli výstavbe priehrady na pitnú vodu a následne jazera Vagli.
V minulosti mala dedina 150 obyvateľov a asi 31 domov. V centre bol kostol, vybudovaný z kameňa.
Zaliata vodou vstáva z popola
Keď sa energetická spoločnosť Enel rozhodla v okolí dediny vybudovať vodnú nádrž, presťahovali obyvateľov Fabbriche di Careggiine do okolitých usadlostí. Presne tak, ako sa to dialo mnohým Slovákom na miestach, kde sa priehrady za bývalých režimov stavali.
Dedina bola zaplavená a novovzniknuté jazero nazvali Vagli.
Priehrady sa však pravidelne, v určitých periódach vypúšťajú. Deje sa tak z dôvodu údržby. To sa už štyri razy stalo aj v tomto prípade, a tak sa bývalí obyvatelia mohli prejsť okolo zvetraných obydlí, po bývalých chodníkoch a cestách. Portál livescience.com informuje, že sa tak stalo v roku 1958, následne v 1974, 1983 a naposledy v 1994. Budúci rok sa takéto vypúšťanie umelo vytvoreného jazera plánuje opäť. Udeje sa tak po 25 rokoch.
Lorenzo Giorgi, dcéra bývalého starostu malej zaplavenej obce, sa podľa slov CNN vyjadrila na sociálnej sieti, že v roku 2021 by sa mala voda z priehrady vypustiť a svet tak opäť bude môcť uvidieť ruiny kamenného kostola a obydlí. Jazero Vagli by sa malo vyčistiť. Komunikácia už prebehla na oboch stranách, energetická spoločnosť informovala, že k sanitárnym prácam dôjde.
„Naposledy bolo jazero vyprázdnené v roku 1994, môj otec bol starostom a vďaka jeho úsiliu a mnohým iniciatívam sa s veľkým úsilím podarilo opätovne zložiť celé mesto a mohli sme privítať viac ako milión ľudí ,“ píše CNN s odvolaním sa na facebookový status Giorgi.
Sprístupnením bájnej talianskej Atlantídy verejnosti by tak mohlo dôjsť aj k obnove cestovného ruchu v regióne a jeho značnej pomoci.
Z minulosti je známe, že prehliadka historického mestečka priťahuje davy turistov. Nielen preto, lebo ide o skutočne hodnotnú obec, ale aj kvôli príbehu. Dedina v Toskánsku, ktorá sa vynorí z vodných hlbín len raz za niekoľko desiatok rokov, fascinuje naprieč generáciami.
Livescience.com informuje, že v roku 1994, keď bola nádrž naposledy vypustená, navštívilo Fabbriche di Careggine viac ako milión turistov z celého sveta.
Na Slovensku sa to neudialo
Na Slovensku sa budovali priehrady na miestach, kde bola potreba veľkých zásob pitnej vody pre región. Zaplavených bolo niekoľko obcí a obyvatelia boli presťahovaní do okolitých dedín. Niektorí takéto sťahovanie neprežili, najmä tí starší. Postupné vymieranie prirodzeného obyvateľstva sa dialo práve kvôli takémuto vykoreneniu.
Vodné dielo Starina na východnom Slovensku malo za následok zbúranie 769 domov a hospodárskych budov. Väčšina obyvateľov bola nútená presťahovať sa do Sniny a Humenného, do štvrtí, ktoré boli pre nich určené. Pre ľudí z vidieka bol takýto prechod do urbánneho prostredia neprirodzený.
Svoje obce už pôvodní obyvatelia nenavštívili, nebolo ktoré. Podobne sa udialo aj v prípade ďalších na strednom a východom Slovensku.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: cnn.com, livescience.com