Fajčiť marihuanu v tehotenstve nie je bezpečné, dieťa sa môže narodiť s autizmom
- Žien, ktoré v tehotenstve fajčia marihuanu pribúda
- Počty v USA sa zdvojnásobili
- Účinky však niesú také, ako sa na prvý pohľad zdajú
- Dopady užitia marihuany majú vplyv najmä na plod
- Narodiť sa môže s poruchou motoriky či dokonca s autizmom
- Žien, ktoré v tehotenstve fajčia marihuanu pribúda
- Počty v USA sa zdvojnásobili
- Účinky však niesú také, ako sa na prvý pohľad zdajú
- Dopady užitia marihuany majú vplyv najmä na plod
- Narodiť sa môže s poruchou motoriky či dokonca s autizmom
Podľa viacerých štúdii je zrejmé, že marihuana môže byť zdraviu prospešná a to vo viacerých smeroch. Najmä vďaka účinnej látke CBD, ktorý má preukázané analgetické, antidepresívne a anxiolytické vlastnosti. V súčasnosti je tiež testovaná aj pre svoje neuroprotektívne schopnosti.
Táto látka môže mať zásadný vplyv na budúcnosť medicíny, nakoľko jej význam posledné roky neustále rastie. CBD má taktiež antibakteriálne vlastnosti, je anti-epileptické, anxiolytické, protizápalové a pôsobí ako antioxidant a zmierňuje nevoľnosť.
Avšak, stále sa marihuana zvyčajne fajčí najmä pre tie rekreačné účely. V štátoch, v ktorých je povolená marihuana aj s obsahom THC, ľudia siahnu práve po nej. Marihuanu v zahraničí fajčia aj tehotné ženy. Z vyššie uvedených dôvodov ich môže upokojovať, zahnať predpôrodné stresy či v mnoho ďalších ohľadoch pomôcť telu. Budúce matky však často nedbajú nato, čo môže marihuana spôsobiť ich plodu.
Podľa najnovších zistení by sa jej mali vyvarovať a v období tehotenstva a počas dojčenia nefajčiť marihuanu vôbec. Vedci vychádzajú z troch výskumov, ktoré boli publikované v priebehu posledných dvoch rokoch.
Deti majú problém s motorikou a správaním
Ako prvý o nepriaznivých účinkoch hovorí výskum od Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov. V ňom vedci uvádzajú, aký dopad má marihuana na tehotenstvo. Podľa zistení až 34 až 60% žien, ktoré fajčili pred tehotenstvom, neprestali s ním ani v období nasledujúcich 9 mesiacov. Výskum sa zameral ale aj na ženy, ktoré s marihuanou pred tehotenstvom nemali skúsenosti.
Výsledky ukázali, že dieťa, ktoré bolo v maternici vystavené účinkom marihuany, neskôr malo slabšie výsledky v motorike a priestorovom videní. Deti napríklad nevedeli chytiť loptu, alebo vyriešiť jednoduché puzzle.
Štúdia ďalej hovorí o tom, že v neskoršom veku sa u dieťaťa začali prejavovať zmeny v správaní. Dokonca tie, ktoré boli počas tehotenstva vystavené marihuane, jej v okolo 14. roku života viac inklinujú. „To je však biologicky podmienené, pretože efekt THC dieťa nepodmieňuje k tomu, aby bolo závislé len na marihuane. Podporuje závislosť aj na iných látkach ako je napríklad alkohol,“ vysvetľuje v publikácii Dana Gossett, gynekologička, ktorá výskum viedla.
Nespavosť a nadmerná únava
Ďalší výskum je ešte čerstvejší, publikovaný pred mesiacom vedcami Johnom Hewittom a Evanom Winigerom z University of Colorado Boulder. Dvojica analyzovala dáta o 11 875 deťoch vo veku 9 a 10 rokov až po ranú dospelosť. Ich matiek sa pýtali, či a ako často počas tehotenstva užívali marihuanu. Približne 700 matiek potvrdilo, že v tehotenstve užívali marihuanu. Z nich 184 tak robilo denne a 262 minimálne dvakrát denne. Po zhodnotení ďalších faktorov, akými boli vzdelanie matky, finančný príjem rodiny či rasa, výskumníkom vyšiel jasný výsledok.
„Matky, ktoré uviedli, že v tehotenstve užívali marihuanu, výrazne častejšie hlásili klinické problémy so spánkom ich detí,“ vyjadril sa Winiger. Tie, ktoré často užívali marihuanu, potvrdili, že u ich detí sa častejšie objavili príznaky ospalosti, ako napríklad problém s ranným zobudením a pocit nadmernej únavy počas dňa. Autori priznali, že aj napriek veľkej skúmanej vzorke má ich štúdia určité nedostatky.
„Požiadali sme matky, aby si spomenuli, či fajčili marihuanu pred desiatimi rokmi a aby sa priznali k správaniu, ktoré mnohí neschvaľujú,“ objasnil Winiger, podľa ktorého je skutočná miera užívania oveľa vyššia.
Jedna menšia štúdia od profesorov zasa ukázala, že deti, ktoré boli vystavené v tele matky marihuane, sa v noci budili častejšie a ako trojročné mali nižšiu kvalitu spánku. Ďalší výskum zas preukázal, že užívanie marihuany počas tehotenstva malo vplyv na spánok v detstve. Hewitt, Winiger a ich kolegovia v predchádzajúcej práci zistili, že tínedžeri, ktorí často fajčili marihuanu, mali oveľa vyššie riziko vzniku nespavosti v dospelosti.
Vysoká šanca, že sa dieťa narodí s autizmom
Najnovšia štúdia bola publikovaná pred dvoma dňami a uvádza šokujúce zistenie o účinkoch marihuany. Sám sa menuje za najväčší výskum, aký bol kedy spravený v danej tematike. Autorkou je doktorka Darine El-Chaâr Ottawského zdravotného výskumnického inštitútu v Kanade. Vo svojej publikácii uvádza, že ženy, ktoré fajčia počas tehotenstva marihuanu, majú až 1,5-krát zvyšujú šancu, že sa dieťa narodí s autizmom.
Nedávno vydaná štúdia zbierala informácie o každom narodenom dieťati v rokoch 2007 až 2012, o dosť skôr ako bola droga v krajine legalizovaná. Rekreačná marihuana je totižto v Kanade legálna od 2017.
2 200 z týchto žien uviedlo, že v priebehu ich tehotenstva užili len marihuanu, nefajčili, nedrogovali ani nepili alkohol. Výskum samozrejme nemal ako zistiť, aké množstvo látky ženy v tom čase užili ani ako často.
El-Chaâr uviedla, že najčastejším dôvodom, pretože ženy látku v tehotenstve vyhľadávajú, sú úzkosť a stres. „Pomáha ale aj v ďalších ohľadoch. Budúcim matkám marihuana pomáha v nespavosti, alebo pri ranných nevoľnostiach,“ vysvetľuje vo výskume doktorka.
Marihuana v tehotenstve je v Amerike bežnejšia ako kedykoľvek predtým. Podľa analýzy, čísla v štátoch stúpli od 2002 do 2017 dvojnásobne. Len v minulom roku sa zistilo, že cez 450 000 tehotných amerických žien vo veku 12-44 rokov užilo marihuanu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: CNN, ACOG, TASR, Medicann, Prenatal cannabis exposure and sleep outcomes in children 9–10 years of age in the adolescent brain cognitive development study, OHRI, JAMA Network