Na ľahostajnosť už dávno nemáme čas. Tieto slovenské eko-projekty ťa inšpirujú k lepšiemu životu
- Na prírode záleží a všetko sa dá robiť inak, pokiaľ ľudia chcú
- Slováci a Slovenky dokazujú, že je pre nich téma životného prostredia skutočne dôležitá
- Nie tieto úspešné eko-projekty môžeme byť právom hrdí
- Na prírode záleží a všetko sa dá robiť inak, pokiaľ ľudia chcú
- Slováci a Slovenky dokazujú, že je pre nich téma životného prostredia skutočne dôležitá
- Nie tieto úspešné eko-projekty môžeme byť právom hrdí
Klimatické zmeny predstavujú v súčasnosti jednu z najčastejšie diskutovaných tém. Keďže v minulosti nebola pre nás atraktívna, zašli sme príliš ďaleko.
Niektorí z nás si stále neosvojili ani základné návyky recyklácie, menšej spotreby plastov či využívania ekologickejších spôsobov prepravy.
Našťastie sa však nájdu aj takí, ktorí sa odmietajú nečinne prizerať a snažia sa svojim dielom prispieť k lepšiemu, čistejšiemu a zdravšiemu prostrediu. A je ich čoraz viac.
Na Slovensku za posledné roky vyrástli mnohé úspešné eko prevádzky a vznikli kreatívne eko projekty. Tie sú svetlom v tme, ktoré dokazujú, že šťastný život môžeme žiť aj bez zbytočností, sústavného nakupovania a s dôrazom na šetrnosť.
U Dobrožrúta
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Bezobalových obchodov je dnes už mnoho, ten prvý a originálny je iba jeden. Predajňa U Dobrožrúta vznikla v roku 2017. Začalo to blogom, pokračovalo predajňou. Dnes si u nich môžeš objednať aj cez eshop.
Bez skúseností, no s jasnou víziou, snom a odhodlaním začali Dada a Matúš pracovať na rozbehnutí ich prevádzky. Aj keď mnohí neverili, oni vedeli, že robia správnu vec.
Nakúpiš tam iba veci, ktoré reálne potrebuješ k životu. V duchu zero waste. Ekologické, šetrné k prírode a bezobalové produkty.
Okrem atmosféry, ktorá tu doslova dýcha láskou k prírode a životu ťa omámi aj vôňa čerstvého pečiva. U Dobrožrúta pečú kadejaké domáce dobroty. Medzi nimi napríklad aj bezlepkový kváskový chlebík, ktorý je absolútne dokonalý.
Dnes sú po troch rokoch inšpiráciou pre mnohé ďalšie bezobalové obchody. Stále však držia prvenstvo a svojou originalitou si získali stálych zákazníkov.
Hotel Dália
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Hotelierstvo sa dá robiť aj čistejšie. Nie je nutnosťou zanechávať po sebe haldy odpadu. Aj hotel môže byť eco friendly. Všetko závisí iba od toho, ako veľmi ľudia chcú.
Hotel Dália v Košiciach je dôkazom toho, že menej je viac a myslieť na seba znamená vlastne myslieť na stopu, ktorú za sebou zanechávame na prírode.
Jeden z prvých ekologických hotelov je zároveň aj držiteľom prestížnej environmentálnej značky EU Ecolabel. Zapája sa do lokálnych aj medzinárodných eko projektov.
Recyklácia a separácia odpadu sú tu samozrejmosťou, zaviedli tu duálny mód splachovania na toaletách a využívajú solárny ohrev vody.
Nenájdeš tu žiadne jednorazové plasty. Takže zabudni na mydielka a šampóniky, ktoré sú síce rozkošné, no veľmi neekologické. Navyše, v hoteli používajú iba eko kozmetiku.
Kuchyňa je zameraná na lokálnych dodávateľov, ktorých kvalita a čerstvosť produktov je na tej najvyššej úrovni. Okrem toho sa tu nachádza aj nabíjacia stanica pre elektromobily a celý areál je cyklo a pet friendly.
Hotel je ukážkou lásky a rešpektu k prírode a životnému prostrediu. Aj preto sa sem množstvo zákazníkov vracia, využíva možnosti ubytovania alebo priestor na Green Meetings.
Pure Junk
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Veľkou dilemou pre mnohých ľudí sa stáva aj téma zariaďovania svojich domovov. Mnohí chcú ísť udržateľnou cestou, na bazároch však nie vždy nájdu použiteľné veci. Aj preto vznikol Pure Junk.
Tento unikátny, jedinečný a absolútne nadčasový projekt sa zameriava na interiérový a produktový dizajn. Recyklácia, následná výroba úžitkových a dizajnérskych kúskov. A to všetko s jasnou víziou.
Pure Junk vznikol za cieľom znižovať odpad na Slovensku a inšpirovať mnohých ľudí k ekologickejšiemu životnému štýlu.
Firma spolupracuje s najrôznejšími zberňami odpadu a stavebnými firmami. Ktoré disponujú nadmerným množstvom odpadu.
Ide najmä o drevený odpad, ktorý pretvárajú na jedinečné dizajnérske kúsky. Ten charakterizuje nadčasovosť, no zároveň jednoduchosť a špecifickosť.
Každý jeden staronový kúsok nábytku v sebe nesie svoj príbeh ktorému bola daná druhá šanca. Ak teda budeš niekedy riešiť dilemu s nie vždy kvalitným nábytkom veľkých nábytkárskych firiem, spomeň si, že môžeš využiť aj iné riešenia.
Ecoheart
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kefka na zuby, ktorá sa snaží zmeniť svet na lepšie a udržateľnejšie miesto. Aj tak sa dá do jednej vety zhrnúť príbeh Ecoheart.
Za touto značkou stojí Roman, ktorého geniálny nápad prerástol do veľkého projektu s tým najlepším zámerom – pomáhať.
Ecoheart dokazuje, že aj tie najbežnejšie veci, ktoré denne používame, môžu byť ekologické. Tieto kefky sú totižto vyrobené z prírodných, rozložiteľných alebo kompostovateľných materiálov.
Tieto nenápadné predmety, ktoré sú neoddeliteľnou, no často neviditeľnou súčasťou nášho života, vyrábajú v Ecoheart presne tak, aby boli zákazník aj príroda čo najviac spokojní.
Štetinky sú vyrábané z kvalitného nylónového vlákna, telo kefky je ručne opracovávané a vytvárané zo 100 % bambusu. Navyše je dokonale prispôsobené ruke.
Ecoheart predáva aj ústne vody, ktoré sú 100 % prírodné, 100 % biologicky rozložiteľné a navyše handmade.
Nadhodnotou celého projektu je aj fakt, že kúpou ich výrobkov prispeješ neziskovým projektom, ktoré sa snažia robiť z nášho okolia čistejšie a krajšie miesto.
Ecocapsule
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Futuristický projekt Slovákov z Nice & Architects sa stal fenoménom nie len na Slovensku ale aj vo svete. Vďaka zahraničným dizajnovým súťažiam si projekt pre introvertov všimli aj svetové médiá.
Tí, ktorí by radi žili mimo civilizácie, no zároveň udržateľným spôsobom sa môžu právom tešiť. Ecocapsule predstavujú obývateľnú, energeticky sebestačnú jednotku.
Dvojica Tomáš a Soňa vytvorila nízkoenergetický dom, ktorý vďaka solárnym panelom a veterným turbínam dokáže nazbierať potrebnú energiu na svoju prevádzku.
Bonusom tohto sci-fi domčeku je, že si ho môžeš vziať kamkoľvek. Je prenosný a dokáže ubytovať aj dvoch ľudí. Dokonca ho môžeš ovládať pomocou aplikácie.
Nájdeš tu tečúcu vodu, kuchynský kút, teplú a pohodlnú posteľ, splachovacie WC aj sprchu. Predaj sa spustil v apríli 2017 a prvých 50 kusov sa predávalo za 79 990 eur.
Záujem o toto bývanie okamžite prejavili ľudia po celom svete. Dostali sa do Karibiku, Japonska, Kalifornie aj do Austrálie.
Deal with nature
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
To, čo máš vo svojom šatníku ti stačí. Ak nestačí, skús nájsť spôsoby, ktorými by si čo najmenej zaťažil túto planétu, no zároveň si urobil radosť novými kúskami. Skús sa dohodnúť s prírodou.
Presne to robí už niekoľko rokov aj Romi. Jedným zo základných pilierov jej života je umelecká tvorba. S pridanou hodnotou.
Romi do každého kúsku, ktorý vytvorí, pridáva lásku a kus seba. Všetko, čo robí, robí s ohľadom na životné prostredie. Upcykluje, pretvára, snaží sa nekupovať nové, šetriť zdroje, využiť odpad. A to všetko sa snaží naučiť aj svoje okolie.
Projekt Deal with nature má na svedomí už niekoľko desiatok nádherne pomaľovaných, upcyklovaných rifľových búnd. Každá z nich mala svoj príbeh a u nového majiteľa žije ďalej, úplne iný, šťastný život.
Okrem toho vytvorila ďalší projekt s krásnou myšlienkou. Najlepší merch spája pomoc prírode a deťom. Počas maľovania búnd vytvára upcyklované kúsky, ktoré vznikajú jednoduchým utieraním farieb zo štetca.
Všetky kúsky, ktoré takto vzniknú, prejdú dražbou a peniažky, ktoré za toto oblečenie získa, putuje ďalej. Celá suma je prerozdelená rodinám, v ktorých tí najmenší trpia cystickou fibrózou.
Všetko sa dá robiť lepšie. Len v sebe na to treba nájsť odhodlanie, chuť a silu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: udobrozruta.sk, hoteldalia.sk, purejunk.sk, ecoheart.sk, ecocapsule.sk, romielischer.sk