Moslimky nenosia iba burku a hidžáb. Poznáš všetky typy pokrývky vlasov?

  • Zahaľovali sa už naše babičky, dnes však máme pokrývku hlavy spojenú zväčša s islamom
  • Moslimské ženy skrývanie svojich vlasov a tváre považujú za prejav skromnosti a nábožnosti
  • Slováci zväčša poznajú hidžáb a burku, avšak existuje omnoho viac typov zahaľovani
Moslimské ženy
  • Zahaľovali sa už naše babičky, dnes však máme pokrývku hlavy spojenú zväčša s islamom
  • Moslimské ženy skrývanie svojich vlasov a tváre považujú za prejav skromnosti a nábožnosti
  • Slováci zväčša poznajú hidžáb a burku, avšak existuje omnoho viac typov zahaľovani

Skrývanie vlasov sa tiahne so ženami už od počiatku vekov. Zahaľujú sa moslimky, židovky, hindky ale aj kresťanky. Okrem mníšok na celom svete, ku ktorým neodmysliteľne patrí prekrytie vlasov, bývali zahalené aj naše babičky či prababičky. Čepcom alebo šatkou na hlave dávali najavo nie len, že sú vydaté, ale aj majetkové postavenie či vierovyznanie. 

Symbol cnosti

Vo všetkých kultúrach sa však ženy zahaľujú s rovnakým cieľom – ochrana ženy a morálka.

Pokrývka hlavy sa nám však v dnešných dňoch najviac spája s islamom. Šatky a závoje považujú ženy, ktoré ich nosia, za prejav skromnosti a náboženskej viery, ale zároveň slúžia ich nositeľkám ako prevencia pred sexuálnym obťažovaním.

Zahalené moslimské ženy však už v dnešnej globalizovanej spoločnosti nie sú súčasťou iba arabských krajín. Stretnúť tak ženu s pokrývkou hlavy už ani na Slovensku nie je výnimka. A rovnako nemusíme ani cestovať ďaleko za hranice krajiny aby sme si všimli, že nie všetky moslimky sa zahaľujú rovnako. Niektoré majú prekryté iba vlasy, iné celé telo a nájdu sa aj také, ktorým vidieť iba oči, či dokonca ani to nie.

Znalosť cudzích kultúrnych zvykov by sme nemali podceniť, a preto je dobré vedieť, že moslimské ženy nenosia iba hijab a burku. Takto ich možno rozoznať.

Hidžáb

Slovo hidžáb v arabčine znamená pokrývku všeobecne. Pokiaľ ale hovoríme o type zakrývania vlasov, hidžáb predstavuje štvorcovú šatku, ktorá pokrýva iba vlasy a krk. Dievčatá ho musia nosiť od puberty a dole si ho môžu dať iba v spoločnosti rodinných príslušníkov. Táto šatka môže byť rôznej farby a materiálu. Nosí sa v moslimských krajinách s menej benevolentnejšími zákonmi a zároveň je najpopulárnejšia medzi moslimkami na západe. Zahalovať sa ňou mali podľa Koránu už manželky proroka Mohameda.

Hijab
zdroj: unsplash.com

Al-Amira

Ide o dvojdielne prekrytie. Pod šatkou ženy ešte nosia tesne priliehajúcu čiapku. Tá má za úlohu lepšie držať vlasy pod šálom, takže Al-Amira lepšie napĺňa požiadavky skrytých vlasov ako hidžáb. Rozšírené sú približne rovnako a niekedy môže byť dokonca ťažko identifikovateľné o aký typ ide, keďže čiapka pod šatkou nemusí byť viditeľná.

Al-Amira
zdroj: unsplash.com

Shayla

Závoj z oblasti Perzského zálivu tvorí obdĺžnikový šál. Omotáva sa okolo hlavy a býva voľne pripnutý na pleciach. Ženy ho nosia v krajinách s najmenšími požiadavkami na prekrývanie vlasov a často plní iba úlohu módneho doplnku a ochranu hlavy pred slnkom. Zvyknú ho nosiť aj turistky, ktoré navštívia moslimské krajiny, aby sa vyhli nepríjemnostiam a pohoršeniu z nerešpektovania miestnych kultúrnych zvykov. 

Shayla
zdroj: unsplash.com

Khimar

Dlhá šatka podobá závoju, ktorá zahaľuje celé vlasy, krk a aj plecia. Tvár ale tiež ostáva odhalená. Najdôležitejšiu úlohu plní khimar pri zakrývaní hrudi. Historicky sa takto označuje akýkoľvek odev ktorý zakrýva vrchnú polovicu tela ženy. Niktoré ženy ho nosia až po kolená, ako je obľúbené napríklad v Egypte.

Khimar
zdroj: unsplash.com

Čádor

Zakrýva celé telo ženy s výnimkou tváre. Tento plášť nosia zväčša v Iráne, odkiaľ pochádza aj jeho názov, ale ženy v ňom môžeš stretnúť naprieč celým blízkym východom, čiže v krajinách s veľkým počtom šítskeho obyvateľstva.  Najčastejšie býva v čiernej farbe, avšak doma alebo v mešite nosia ženy aj farebné variatny. 

Chador
zdroj: unsplash.com

Nikáb

Závoj pokrýva celú tvár, oblasť očí ale necháva otvorenú. Nosí sa spolu s pokrývkou vlasov. Môžeme ho vidieť  naprieč všetkými moslimskými krajinami, avšak najrozšírenejší je v krajinách Perzského zálivu ako napríklad v Spojených Arabských Emirátoch, Jemene, Ománe a Saudskej Arábii, kde ho nosí väčšina žien. Moslimky ho tam nosia všade, kde by ich mohli vidieť muži, ktorí nie sú ich príbuzní. Aj keď prekrývanie tváre bolo na východe bežné už za čias Byzantskej ríše, najviac ho rozšírilo salfaisticke hnutie z 18. storočia v Saudskej Arábii, ktoré sa radí k fundamentalistickým a hlása čistú formu islamu. 

Niqab
zdroj: unsplash.com

Burka

Burka je najkonzervatívnejší odev moslimiek, pretože zahaľuje najviac zo všetkých typov pokrývok. Je to jednodielny závoj, ktorý zakrýva telo, vlasy, tvár a cez oči je sieťka. Burka pochádza z Afganistanu, kde za vlády Talibanu (1994-2001) bola povinnosť nosiť ju daná zákonom. Odmietaním zahalenia sa dokonca ženy riskujú vlastný život, ako napríklad zlynčovanie na ulici ukameňovaním. Farby burky sa líšia od regiónu, v hlavnom meste Afganistanu, Kábule, ich ženy nosia modré, v iných častiach Afganistanu alebo Pakistanu môžu byť zelené, hnedé, biele alebo čierne. 

Burka
zdroj: unsplash.com

Kým v niektorých arabských krajinách sú ženy potrestané, ak sa na verejnosti ukážu s odkrytými vlasmi, naopak v niektorých európskych ich postihne finančná pokuta, ak sa zahalia. Prekrytie tváre, čiže burku a nikáb, je zakázané nosiť napríklad v Rakúsku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku či Dánsku.      

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: BBC,The Sun, headcovers.com, unsplash.com

Najnovšie videá

Trendové videá