Študenti vytvorili nábytok inšpirovaný slovenskou ľudovou kultúrou
- Mladí dizajnéri sa postarali o to, aby slovenské ľudové umenie a remeslá dostali hmotnú podobu. Stáročia využívané predmety získali vďaka citlivému a inteligentnému zásahu novú formu a pritom nestratili význam a ďalej rozprávajú svoj príbeh.
- Mladí dizajnéri sa postarali o to, aby slovenské ľudové umenie a remeslá dostali hmotnú podobu. Stáročia využívané predmety získali vďaka citlivému a inteligentnému zásahu novú formu a pritom nestratili význam a ďalej rozprávajú svoj príbeh.
Výnimočný projekt, výnimoční študenti alebo ako súčasný dizajn slovenské ľudové povesti rozprával. Na Slovensku vznikol zaujímavý projekt Flowers for Slovakia ako reakcia na proces vzdelávania slovenských dizajnérov u ktorých prevažujú skôr teoretické znalosti, než samotná praktická skúsenosť.
Idea vyrozprávať príbeh slovenskej kultúry pomocou dizajnu vznikla vďaka kreatívnym riaditeľom projektu – Petrovi Oláhovi, Larsovi Kemperovi a Michaele Lipkovej. Profesionálni dizajnéri a konzultanti sa rozhodli “obdarovať” študentov s výnimočným talentom a kvalitami. Poskytli im svoje odborné skúsenosti a ponúkajú im neopakovateľnú príležitosť dostať ich dizajnové koncepty až k výrobcom.
Twist me – Štefan Nosko
Bohaté znalosti, jedinečné nápady založené na tradičných výrobných postupoch ožívajú v dielach mladých návrhárov, ktorí svojou kreativitou obdarúvajú predovšetkým Slovensko. Prostredníctvom platformy Flowers for Slovakia podporujú miestnu dizajnovú produkciu a posilňujú národné povedomie, ktoré ožíva cez príbehy jednotlivých produktov.
Trough Chairs – Terézia Rapčanová
Svedčí o tom aj prvá kolekcia skla Handle with Care z roku 2011. Témou dvanástich sklenených objektov sa stali slovenské povesti a rozprávky. Flowers for Slovakia vo svojej dlhodobej vízii praktického vzdelávania naďalej pokračuje.
Veľký úspech zožal projekt Lost & Found, ktorý založili spoločne so známou švajčiarskou nábytkárskou firmou Vitra. Výsledkom spolupráce je unikátna kolekcia nábytku a interiérových doplnkov, ktorá vznikla počas týždenného workshopu v Banskej Štiavnici.
Broken – Soňa Otiepková
Hlavným cieľom pätnástich vybraných študentov bolo tentokrát prepájanie tradičných typov slovenského ľudového nábytku s nezameniteľnou estetikou produktov Vitra. Autori spolu s lektormi otvorene diskutovali o dôležitosti zachovania výrobných postupov a inšpirácie, ktoré vychádzajú z pôvodných remeselných techník a robia z výsledného diela autentický rýdzo slovenský produkt po ideovej, ale aj formálnej stránke.
McTatra – Martin Žabka
V kolekcii nájdeš prevažne drevený nábytok. Stoličky, lavice, stoly, úložné skrinky, či dokonca detská kolíska prešli dôkladnou rekonštrukciou, aby boli nie len vizuálne atraktívne, ale predovšetkým plne funkčné.
Ak si strávil aspoň jedny prázdniny u tvojej starej mamy, možno ti nebudú cudzie a dokážeš rozpoznať v netradičných spojeniach aj viaceré pracovné nástroje, ktoré boli pôvodne určené hlavne ženám na spracovávanie konope a ľanu, navíjanie priadze, mútenie masla, miesenie cesta alebo zabíjačku
Nest – Natália Hoosová
Každý kus nábytku z tejto kolekcie rozpráva autentický príbeh o krajine, zvykoch, ľuďoch a teda o Slovensku. Cez netradičné média, v tomto prípade moderný dizajn sme schopní zistiť veľa o našom vlastnom pôvode a porozumieť naším hodnotám.
Home Office – Vlasta Kubušová
Naša krajina si zaslúži určite viac projektov tohoto typu. Projekty s pridanou hodnotou, vďaka ktorým môžeme postaviť budúcnosť krajiny na historických hodnotách a tak, aby si Slovensko zachovalo unikátnosť sebe vlastnú. Sme predsa, už aj oficiálne krajinou dobrých nápadov, takže by to nemal byť žiaden problém.
zdroj:f4sk.com zdroj fotografií: f4sk.com
Čítajte viac z kategórie: Kultúra