Záchody len pre odvážnych. Do týchto toaliet vidí každý, kto prejde okolo
- Sú transparentné, z farebného skla
- Na prvý pohľad sa zdá, že použiť ich môžu asi len odvážlivci, alebo tí, ktorým naozaj treba
- Na otázku súkromia sa architekt rozhodol odpovedať inak a toaletám zobrať to jediné, prečo väčšina ľudí do nich chodí
- Sú transparentné, z farebného skla
- Na prvý pohľad sa zdá, že použiť ich môžu asi len odvážlivci, alebo tí, ktorým naozaj treba
- Na otázku súkromia sa architekt rozhodol odpovedať inak a toaletám zobrať to jediné, prečo väčšina ľudí do nich chodí
Keď si položíš otázku, aký najdôležitejší parameter, ktorý by mali spĺňať toalety, asi sa zhodneme, že súkromie mimo potrebných „technických záležitostí“ je top. V Tokiu pribudli verejné záchody, ktoré sú naozaj výnimočné. Projekt navrhol architekt Shigeru Ban, oceňovaný Pritzkerovou cenou, ktorá je obdobou Nobelovy ceny v oblasti architektúry, informuje český portál Czechcrunch.
Na otázku súkromia sa rozhodol odpovedať inak a toaletám zobrať to jediné, prečo väčšina ľudí do nich chodí. Sú transparentné, z farebného skla. Na prvý pohľad sa zdá, že použiť ich môžu asi len odvážlivci, alebo tí, ktorým naozaj treba.
Architekt sa vo svojom tokijskom projekte verejných toaliet, umiestnených v mestskom parku Yoyogi Fukamachi a parku Haru-no-Ogawa, zameral predovšetkým na možnosť rýchlej optickej kontroly, v akom stave sa záchody nachádzajú, a či sú obsadené.
Aj keď je stavba z ulice transparentná, neznamená to, že by človek vykonával potrebu pred zrakmi ďalších ľudí zvonku. V momente, keď do kabínky vstúpi osoba, ktorá za sebou zamkne dvere, priehľadné sklo sa vďaka špeciálnej technológii zmení. Netransparentné steny zrazu zaručujú dostatočnú mieru súkromia.
„Pri vstupu na verejné toalety, ešte väčšmi na tie, ktoré sa nachádzajú v parku, sa obávame dvoch vecí. Prvá je čistota a druhá, či je niekto vnútri. Pri použití najnovšej technológie sa vnútorné sklo pri uzamknutí zmení na nepriehľadné. To umožňuje návštevníkom zvonka skontrolovať čistotu toalety a to, či ju niekto používa. V noci zariadenie osvetľuje park,“ okomentoval svoje dielo architekt Ban na stránke projektu.
Toalety navrhnuté tak, aby dokonale zapadli do prostredia
Architekt navrhol dve toalety s rozličnými farbami vzhľadom na prostredie, v ktorom sa nachádzajú. V prípade záchodov v parku Haru-no-Ogawa sú ladené do zelenomodrých odtieňov, nakoľko sa nachádzajú v blízkosti zelene.
Krajšia farebná paleta je v parku Yoyogi Fukamachi, kde sú sklenené tabule oranžové, červené a fialové, aby vhodne spolupracovali s prostredím detského ihriska, kde sú situované.
V obidvoch lokalitách sú tri záchody určené pre dámy, pánov a osoby s telesným postihnutím.
Prvá transparentná toaleta bola vo Švajčiarsku
Projekt je súčasťou súťaže s názvom Tokyo Toilet, ktorú organizuje nezisková organizácia Nippon Foundation. Spoločnosť organizuje projekty so sociálnymi inováciami všade po svete. V tokijskej súťaži predstavilo svoje projekty 16 umelcov na 17 rôznych miest po celom centre štvrti Šibuja.
Keďže štvrť patrí k jednej z najrušnejších, kvalitné verejné toalety pre turistov, ale aj domácich sú nevyhnutnosťou.
Transparentné záchody však majú svojho predchodcu. Podobná stavba sa objavila v švajčiarskom Lausanne, ktorú navrhol dizajnér Oliver Rambert.
Táto konkrétna toaleta tiež bola zo skla a ponúkala výhľad na jazero. Taktiež ako u tokijských toaliet disponovala funkciou zmatnenia skiel.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Czechcrunch, Tokyo Toilet