Nezaočkuješ sa, prídeš  o prácu. V tejto krajine chcú od zamestnancov vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19

  • Zamestnanci, ktorí odmietnu vakcínu COVID-19, môžu byť prepustení, išlo by pritom len o „obchodné rozhodnutie“
  • Zamestnávatelia v Austrálii zvrejnili svoje požiadavky na ochranu ich podnikania
koronavirus
Pixabay
  • Zamestnanci, ktorí odmietnu vakcínu COVID-19, môžu byť prepustení, išlo by pritom len o „obchodné rozhodnutie“
  • Zamestnávatelia v Austrálii zvrejnili svoje požiadavky na ochranu ich podnikania

Očkovanie pre 25 miliónov obyvateľov Austrálie proti novému druhu koronavírusu by malo byť povinné, vláda však zabezpečí, aby bolo bezplatné. Austrálsky premiér Scott Morrison to povedal v stredu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu 3AW.

Výnimky by sa mali týkať len ľudí, ktorým očkovanie neodporúčajú lekári zo zdravotných dôvodov. Morrison ďalej uviedol, že riziko je príliš vysoké na to, aby táto choroba nebola pod kontrolou: Hovoríme tu o pandémii, ktorá ničí globálnu ekonomiku a zabila stovky tisíc ľudí.

Zdravotníčka zažila koronavírus v prvej línii: Opatrenia nemajú logiku. Všetko je hore nohami

Kritici povinného očkovania v tomto návrhu vidia zásah do osobnej slobody ľudí. Odporcovia očkovania navyše na internete šíria falošné informácie o možných rizikách očkovania.

Povinné očkovanie pre zamestnancov?

Rada malých podnikových organizácií (Council of Small Business Organisations Australia) dokonca požaduje právo na prepustenie zamestnancov, ktorí odmietnu očkovanie proti COVID-19. Rada vydala návrh, ktorý zahŕňa zmenu zákona s cieľom chrániť zamestnávateľov pred súdnym konaním.

Ak jeden z mojich zamestnancov povie: Nie, som proti tomu, potom musím povedať, že je mi to ľúto, ale ste hrozbou pre moje podnikanie, uviedol generálny riaditeľ Rady Peter Strong pre portál 7NEWS.

zdroj: Unsplash/CDC

Odmietavý postoj zamestnancov k vakcíne by podľa Stronga mohol znamenať veľké riziko najmä v podnikoch, v ktorých je veľká koncentrácia ľudí, ktorí sú v blízkom kontakte. Nejde podľa neho o diskrimináciu ale skôr o obchodné rozhodnutie.

Austrália uzavrela v stredu dohodu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, na základe ktorej bude môcť vyrábať vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Spoločnosť ju vyvíja spolu s Oxfordskou univerzitou, informuje televízna stanica ABC. V prípade úspešných testov bude Austrália môcť vakcínu vyrábať a následne ju bezplatne poskytne každému Austrálčanovi.

Premiér Scott Morrison dúfa, že vakcínu bude možné ľuďom poskytnúť začiatkom roka 2021, informoval o tom na Channel 7. Ak budeme schopní uskutočniť to skôr, urobíme to, povedal. Vakcínu vyvíjanú Oxfordskou univerzitou označil za jednu z najpokročilejších a najsľubnejších na svete. V súčasnosti prebieha tretia fáza testovania tejto vakcíny na tisíckach dobrovoľníkov.

Na celom svete sa aktuálne testuje takmer 30 potenciálnych vakcín na nový koronavírus, ktorému podľahlo viac než 775 000 ľudí a nakazilo sa ním takmer 22 miliónov osôb. V Austrálii zaznamenali doteraz viac než 400 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali byť ľudia vo vysoko rizikových oblastiach zaočkovaní súčasne, inak nebude možné obnoviť globálnu ekonomiku.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že na základe plánu vypracovaného WHO bude v každej krajine najprv zaočkovaných 20 % ľudí, ktorí sú vírusom najviac ohrození vrátane zdravotníckych pracovníkov v prvej línii, ľudí nad 65 rokov a osoby s inými vážnymi ochoreniami.

Najrýchlejším spôsobom, ako ukončiť túto pandémiu a otvoriť ekonomiku, je začať s ochranou najviac rizikových skupín obyvateľstva na celom svete, nielen s ochranou celej populácie len v niektorých krajinách, konštatoval Ghebreyesus.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: 7News, ABC, AFP, 3AW

Najnovšie videá

Trendové videá