Tomáš Baťa bol človek, ktorý nám ponúkol recept na šťastný život, nielen biznis. Toto sú jeho overené rady

  • Tomáš Baťa nerozdeľoval život na pracovný a súkromný, na čom pracoval, tým žil
  • V každej činnosti uplatňoval prísne pravidlá, ktoré ho viedli k zaručenému úspechu, toto sú oni
  • Tomáš Baťa nerozdeľoval život na pracovný a súkromný, na čom pracoval, tým žil
  • V každej činnosti uplatňoval prísne pravidlá, ktoré ho viedli k zaručenému úspechu, toto sú oni

Ak neležali topánky Baťa aspoň raz v tvojom byte, asi si nevyrastal na Slovensku či v Česku. Známa značka, pri ktorej platí pravidlo „zlaté české ručičky“ šije topánky ručne dodnes. Napriek tomu, že firma vznikla ako rodinný podnik, za všetkým stojí Tomáš Baťa a jeho impozantné výmysly. Syn ševca začínal s predajom topánok pre bábiky, no vypracoval sa na podnikateľa s najväčším obuvníckym podnikom na svete.

V čase tragickej leteckej nehody, pri ktorej Tomáš Baťa zomrel, v jeho firme pracovalo cez 31-tisíc zamestnancov, ročne sa v nej vyrábalo 36 miliónov párov topánok a do obchodnej siete spoločnosti patrilo 2500 predajní po celom svete. Úspech sa mu podarilo vybudovať vďaka svojmu charakteru, ktorému dodnes vďačíme za mnoho životných a pracovných rád.

Na prvom mieste maj vždy seba

Tomáš Baťa chcel od svojich ľudí vždy 100 % výkon. Veľmi rýchlo však pochopil, že človek, ktorý športuje, má kvalitný spánok, pravidelnú stravu, svoje koníčky, záujmy a kvalitné medziľudské vzťahy, podáva úplne iný pracovný výkon ako človek, ktorý je v strese a pod neustálym tlakom, informuje Forbes.

Slúžiť ľuďom môže človek skutočne iba vtedy, ak má na prvom mieste seba. Neustála snaha vyhovieť požiadavkám okolia vedie k neuspokojeniu vlastných potrieb. Celá táto filozofia je postavená na slove „služba“ a schopnosti poslúžiť. Prvou Baťovou radou je teda „poslúž sám sebe“, pretože nemôžeš dávať to, čo sám nemáš. Táto filozofia je postavená na princípoch, ktoré vedú človeka k tomu, aby sám prijal zodpovednosť za seba, vlastný životný štýl a budúcnosť.

Tomáš Baťa
zdroj: Youtube/Julius Balajty ml. reprofoto

Uč sa spolupracovať

Nauč sa spolupracovať, no zároveň uč spolupracovať všetkých ľudí okolo teba. Spolupracuj so spolupracovníkmi a ušetríš tak mnoho času, nepríjemných omylov, nedorozumení a nezhôd. Okrem toho je potrebné, aby si nezávidel, ale podporoval ľudí, ktorí sú v niečom dobrí. Táto Baťova rada súvisí s hľadaním svojich nástupcov. Najhoršia vec, ktorú môžeš spraviť, je, fixovať sa na vlastnú pozíciu.

Takých ľudí Baťa nazýva najhoršími vodcami. Zámerom by malo byť pracovať na sebe, vzdelávať sa, a preto mať vyššie požiadavky a ciele, ako ostať na jednej pozícii a nedožičiť ju z čírej závisti a strachu inému človeku, ktorý na to má dispozície, uvádza portál Podnikajme.

Zdieľaj svoje skúsenosti

Iba také skúsenosti majú podľa tohto úspešného človeka cenu. Tento krok spadá do širšej skupiny princípov úspechu, a síce, racionalizácie práce. Iba racionálna a systematická práca má cenu. O svojich každodenných činnostiach musíš premýšľať, nevykonávať ich iba mechanicky, pretože to často zapríčiňuje časové aj osobnostné poľavenie.

Mysli na svojich ľudí, svojich zamestnancov, na to, či majú dobré pracovné podmienky, lebo iba šťastný človek v práci vytrvá. Nájdi spôsob na to, ako chváliť, nielen karhať. Taktiež sa zamysli, či by si chcel byť svojím spolupracovníkom a podriadeným.

Vždy buď taktný

Iba slabý človek skĺzne k urážkam a hádke. So svojím okolím si vytvor vzťah založený na dôvere, nikdy neurážaj svojich zamestnancov. Vytvor si k nim vzťah, zaujímaj sa o nich nielen ako o pracovníkov, ale aj ako o ľudí. Žiadny človek nebude pracovať zo všetkých svojich síl pre človeka, ktorého nemá rád. Zaujímaj sa o duševné pomery, ktoré vo firme panujú.

Pokiaľ si vo vedúcej pozícii, uvedom si, že si ty ten, ktorý to má viesť, nielen rozkazovať. Preto študuj a uč sa, ako navodiť správnu pracovnú atmosféru, ktorá bude pre všetkých príjemná, no zároveň najefektívnejšia.

Odvaha je polovica úspechu

Schopnosť realizovať svoje predstavy prichádza ruka v ruke s odvahou. Bez nej by, totižto, nebolo veľa úspešných projektov, do ktorých sa ich autori rozhodli vstúpiť aj s vysokým percentom risku. Ak máš víziu, po ktorej túžiš, treba začať s tým, čo máš a vyťažiť z toho maximum. Odvaha Baťovi nechýbala, čo môžeme vidieť aj pri povojnovom kroku, kedy zaviedol až 50% zľavy, len aby udržal pracovné miesta a prevádzky.

Baťovi bolo jasné, že je potrebné získať aj vojenské zákazky. Stál pred otázkou, či má ako Čech vyrábať topánky nemeckej armáde. Nakoniec sa rozhodol tak spraviť, pretože to znamenalo nielen záchranu továrne, ale aj  životov pracovníkov, ktorých tak nemohli povolať na frontu.

zdroj: Youtube/Julius Balajty ml. reprofoto

„Začiatok môže byť na nič a nakoniec budete robiť úplne niečo iné. No dôležité je začať. Už to vás odlíši od všetkých ostatných,“ vysvetľuje pre portál Podnikajme jedno z hesiel Gabriela Culík Končitíková z Nadácie Tomáša Baťu v Zlíne. „Neúspechy v začiatkoch podnikania kedysi pomenovávali ako detské choroby biznisu. Musíte s nimi počítať, postaviť sa im a vydržať.“

Za dobre odvedenú prácu odmeňuj

Tomáš Baťa mával vysoké nároky nielen na seba, ale aj na svojich zamestnancov. S jeho dielní pochádza aj pravidlo – „náš zákazník, náš pán.“ Okrem toho, že dbal na to, aby sa každý zo zamestnancov vzdelával a staral o seba, nielen o svoju prácu, na žiadnu z pracovných pozícií nebol ochotný prijať človeka, ktorý by chcel pracovať iba manuálne, či, na druhej strane, iba riadiť. Každý zo zamestnancov si musel prejsť manuálnym šitím topánok, až na základe individuálnych pokrokov sa delili vedúce pozície. Hlavným výberových faktorom bol charakter človeka, informuje portál Podnikateľ.

Boťa trval na tom, aby bol každý zamestnanec za svoju prácu a zodpovedný prístup náležite odmenený. Tak vznikla v prevádzkach kolektívna zodpovednosť za rôzne odvetvia, zamestnanci sa stali akcionármi a ich zárobok sa odvíjal od zisku spoločnosti. Okrem odmien boli zamestnanci postihovaní za neúspech. Stačilo pochybenie jedného pracovníka a v peňaženke to pocítili všetci z oddelenia. Takéto sankcie mali napomôcť k budovaniu internej kontroly na oddelení.

 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Podnikajme, Podnikatel, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá