Božena Riot: Slovenský stroj po ktorom je dopyt z celého sveta. Demonštrantov najprv uzavrie a následne vystrieka vodným delom
- Posledné mesiace otriasajú svetom správy o policajnom násilí páchanom na demonštrantoch
- Slovenská firma Way Industries v Krupine montuje stroje určené na zneškodnenie protestujúceho davu
- Najväčší záujem bol z krajín z nedemokratických režimov
Najhorúcejšou témou, ktorá dnes zapĺňa média je okrem pandémie koronavírusu aj séria protestov a policajného násilia. Ako prvé k nám prišli správy o vlne demonštrácii v Spojených štátoch amerických, kde policajti neadekvátne zasahovali proti demonštrantom, čo si koniec koncov vyžiadalo ešte väčšie vzbury.
Živnou pôdou pre policajný teror sú ale nedemokratické režimy, a tak najšokujúcejšie správy prišli z Bieloruska po prepustení miestnych demonštrantov. Okrem policajných zásahov, ktoré sa nezaobišli bez vodných diel a gumových projektilov, boli zadržaní ľudia vo väzniciach bití a mučení. Bohužiaľ, tieto činy si vyžiadali aj straty na životoch.
A teraz si predstavte, že by policajti mali stroj, vďaka ktorému by s demonštrantmi ani nemuseli prísť do kontaktu. Bol by riadený diaľkovo, búriacich sa občanov by vedel z každej strany uzavrieť a následne ich vyšpliechal vodným delom, či vypálil pár projektilov. Neozbrojený dav ľudí by tak nemal žiadnu šancu a bol by odkázaný iba na milosť policajtov, respektíve vládnúceho režimu. Ako sme sa ale mohli presvedčiť zo svedectiev z Bieloruska, na to sa pri nedemokratických režimoch spoliehať veľmi nedá.
Nanešťastie, takýto stroj existuje. A dokonca ho vyrábame na Slovensku a distribuujeme do celého sveta.
V krupinskej firme Way Industries sa vyhotovuje zariadenie s názvom Božena Riot. Stroj, ktorého názov pripomína punkovú garážovú kapelu, je podľa informácii na stránke firmy určený na kontrolu nepokojov v uliciach počas politických demonštrácii, či na zakročenie proti futbalovým chuligánom. Vyvinutý bol so spoluprácou Policajného zboru Slovenskej republiky. Zároveň sa tak na jeho zostrojení podieľalo aj Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Bývalým majiteľom firmy, ktorá stroj distribuuje, bol počas jeho zavedenia na trh bývalý minister hospodárstva Ľudovít Černák, ktorý je známy podnikaním v zbrojárskom priemysle.
Od roku 2018 je štatutárom firmy Jozef Marinič. Odkedy zastáva túto pozíciu finančné zisky firmy sa podľa Finstatu pohybujú okolo 300 000 až po 500 000 eur. V minulosti sa ale firma potácala s viacerými finančnými problémami, keďže od roku 2011 do roku 2015 boli jej zisky v mínuse niekoľko miliónov. Zrovna v tomto čase prišla firma na trh so zariadením Božena Riot, ktorej cena sa odvíja od použitých komponentov a konkrétnej výbavy stroja.
Pôvodné stroje, Božena 4 a Božena 5, slúžili ako odmínovacie zariadenia v Kosove či Afganistane a ich cena je 770 000 eur. Riot verzia sa však pýši tým, že dokáže odolať až stovke demonštrantov. Skladá sa z troch hlavných častí: štítu, nosiča a cisterny, ktorá zásobuje vodné delo. Cez otvory na štíte môže ale polícia okrem vody púšťať aj slzný sprej, gumové, či ostré projektily. To všetko bez toho aby s ľuďmi prišla do kontaktu. Stroj je tiež vybavený kamerami a dá sa diaľkovo ovládať.
Božena dokáže rozhnevaný dav rozptýliť a rozohnať do požadovaných smerov. Vďaka štítu zablokuje celú ulicu a demonštrantov uzavrie bez možnosti úniku. Firma sa ale pýši tým, že je poháňaná ,,zeleným“ motorom, a tak produkuje minimálne množstvo emisii.
Manažér spoločnosti Patrik Váňa sa v roku 2013 pre Hospodárske Noviny vyjadril, že najvyšší dopyt po stroji je z krajín Saudská Arábia a Spojené Arabské Emiráty. V týchto krajinách prebehli v rokoch 2010 až 2012 rozsiahle protesty a občianske nepokoje voči autoritárskym a skorumpovaným režimom, známe ako Arabská jar. Štátom sa vďaka podpore Saudskej Arábie režim podarilo udržať, strach z demonštrácii však ostáva naďalej.
Podľa dostupných informácii, Boženou Riot disponuje aj ruská Národná garda.
Väčšina týchto štátov však nie je preslávená dodržiavaním občianskych práv a na demonštráciách dochádza neraz ku krvavým zásahom polície. Slovensko sa tak nepriamo mohlo podieľať na potlačení demokracie v niektorých krajinách.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: bozena.eu, hnonline.sk, youtube.com