Mimozemský život? Experti zachytili rádiové zhluky z vesmíru, objavujú sa periodicky

  • Ako informuje štúdia z mája 2020, vedci zaznamenali zvláštne rádiové zhluky, ktoré zemské teleskopy zachytávajú pravidelne
  • V najnovšej štúdii sa zamerali na periodicitu a prišli so zaujímavými výsledkami
  • Podľa odborníka je potrebné ďalšie vedecké pozorovanie
teleskop
Unsplash/Donald Giannatti
  • Ako informuje štúdia z mája 2020, vedci zaznamenali zvláštne rádiové zhluky, ktoré zemské teleskopy zachytávajú pravidelne
  • V najnovšej štúdii sa zamerali na periodicitu a prišli so zaujímavými výsledkami
  • Podľa odborníka je potrebné ďalšie vedecké pozorovanie

Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, sa k nám dostávajú rýchle rádiové zhluky. „Rýchle rádiové zhluky sú jasné rádiové impulzy, ktoré trvajú najviac niekoľko milisekúnd,“ píšu experti v správe. Na základe nedávnych udalostí sú presvedčení o tom, že rádiové zhluky majú početné populácie. Jedna z nich je práve FRB 121102. 

Pokiaľ by si si myslel, že išlo o jednorazový úkaz, mýlil by si sa. Experti ich aktivitu totiž evidujú od roku 2014, informujú vo svojej výskumnej správe. Napriek tomu je ale záhadou, prečo sa zhluky známe ako FRB 121102 opakujú v periodickom cykle. Podľa informácií portálu cnet sú tieto zhluky vzdialené 3 miliardy svetelných rokov.

Vedcom sa podarilo odhaliť periodicitu cyklu

Výskumníci v Observatóriu Jodrell Bank zistili, že zemské teleskopy evidujú tieto rádiové zhluky každých 157 dní. Vyskytujú sa 90 dní a ďalších 67 sa odmlčia. V spomínanej správe zaznamenali, že najbližšie bude naše planéta evidovať zhluky medzi 9. júlom a 14. októbrom. Ukázalo sa, že mali pravdu, čo dokazuje ďalšia výskumná správa z polovice augusta 2020. Teleskopy totiž zaznamenali ďalšie zhluky. 

„Je to vzrušujúci výsledok, pretože sa domnievame, že ide o druhú populáciu (rádiových zhlukov, pozn. red.), kde evidujeme takúto moduláciu v zhlukovej aktivite,“ pre portál Manchester 1824 povedal astronóm Kaustubh Rajwade z Manchesterskej univerzity. Stránka ďalej informuje o tom, že periodický cyklus FRB 121102 je 10-krát dlhšie než cyklus predtým známej populácie FRB 180916.J10158+56.

Pre bližšie pochopenie je potrebný ďalší výskum 

Vedci prezradili, že nikdy nezaznamenali magnetické vlny s takýmto simultánnym zhlukom rádiových vĺn, informuje Live Science. Podľa Erika Kuulkersa z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa tento fenomenálny úkaz podarilo zachytiť len vďaka tomu, že zhluky zachytilo niekoľko zemských teleskopov.

„Vedci dokázali spojiť svoje pozorovania, od vysokoenergetických častíc až po rádiové vlny, z celého sveta i vesmíru, a tak dokázali objasniť toho dlhotrvajúce astronomické tajomstvo,“ dodal Kuulkers, píše ESA. Ďalej však poznamenal, že na úplné a vyčerpávajúce vysvetlenie tohto javu je potrebná ďalšia vedecká spolupráca. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Oxford Academic, Manchester 1824, Science Alert, cnet, Live Science, ESA

Najnovšie videá

Trendové videá