Hrozí nám scenár ako Česku? Majú už 106 lokálnych ohnísk, z jednej párty mali 250 nakazených

  • V Čechách tím múdrej karantény zaznamenal 106 lokálnych ohnísk vírusu COVID-19
  • Najviac sa ľudia nakazia od príbuzných na rodinných oslavách a svadbách, rizikové sú aj párty a detské tábory
  • Politická vôla na sprísnenie opatrení v Čechách chýba, ľudia rúška nosiť nechcú
Praha Karlov most
TASR/Jaroslav Novák
  • V Čechách tím múdrej karantény zaznamenal 106 lokálnych ohnísk vírusu COVID-19
  • Najviac sa ľudia nakazia od príbuzných na rodinných oslavách a svadbách, rizikové sú aj párty a detské tábory
  • Politická vôla na sprísnenie opatrení v Čechách chýba, ľudia rúška nosiť nechcú

Epidemiologická situácia v celej Európe nie je ideálna, neustále pribúdajú pozitívne prípady ochorenia COVID -19 vo väčších počtoch. Výnimkou nie je ani Česká republika a Slovensko. Najviac nakazených hlásia obe krajiny vo svojich hlavných mestách. V Bratislave bolo potvrdených dohromady 637 pozitívne testovaných ľudí v Prahe 4538. Aj keď sa situácia na Slovensku zhoršuje, od Čiech máme ešte ďaleko.

Česko potvrdilo k polnoci z pondelka na utorok 260 nových prípadov. Aktívnych prípadov je najviac od začiatku pandémie, 5 390. Ochoreniu podľahlo 415 ľudí.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Tím múdrej karantény v Čechách zaznamenal 106 ohnísk koronavírusu. Väčšina ohnísk je spojená s nákazou v rodine. Príbuzní sa nakazia na oslavách alebo svadbách. Ďalšie rizikové aktivity, kde sa nákaza objavila, sú detské tábory, chmeľové brigády, dovolenky alebo diskotéky. Ohniská sa vyskytli aj v domovoch pre seniorov.

Jedno ohnisko je spojené s pražským klubom Techtle Mechtle, kde sa podľa tímu múdrej karantény rozšírila nákaza až na 250 ľudí, z toho 192 z Prahy.  Podľa mapy, ktorú tím zverejnil na Twitteri, sa nákaza z Techtle Mechte rozniesla okrem Prahy do ďalších 13 krajov.  Koronavírus mala do pražského klubu zavliecť nakazená dievčina, ktorá o svojej chorobe nevedela. Nakazená mala piť z jedného džbánu a aj z jednej slamky s viacerými účastníkmi party.

Ďalších 150 prípadov tím spojil so zájazdmi na párty v Chorvátsku, kde malo dochádzať k rovnakému správaniu ako v prípade Techtle Mechtle. Českí dovolenkári tam mali piť z jedného džbánu.

Politická vôľa na sprísnenie opatrení chýba

Česi musia nosiť povinne rúško len pri organizovaných zhromaždeniach v interiéri nad 100 osôb, pričom politické zhromaždenia majú výnimku. Jednotlivé kraje podľa epidemiologickej situácie prijímajú rozhodnutia. V Prahe sa musia nosiť rúška aj v metre a v zdravotníckych zariadeniach.

Od prvého septembra budú rúška povinné v MHD, na úradoch, v zdravotných a sociálnych zariadeniach.

„Ľudia sa začnú oveľa viac stretávať. Vrátia sa z dovoleniek, začne nový školský rok, verejné miesta sa znovu zaplnia. V hromadnej doprave sa budú stretávať mladí i starí, chorí i zdraví. Do toho všetkého chrípka a iné respiračné ochorenia,“ napísal na Twitteri Minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO) dôvody, prečo by ľudia mali nosiť od septembra rúška.

https://twitter.com/adamvojtechano/status/1296161144537862147

Vojtěch pôvodne avizoval tvrdšie opatrenia, povinnosť nosiť rúška chcel zaviesť v obchodoch, reštauráciách aj na chodbách škôl. Po kritike opozície a aj premiéra Andreja Babiša (ANO) napokon ustúpil. Babišova nevôľa zaviesť neobľúbené opatrenia sa pripisuje blížiacim sa krajským voľbám a rovnako aj voľbám do senátu. Rúška sú u ľudí neobľúbené.

O účinnosti rúška sa v Čechách tiež vedie debata. Niektorí odborníci ho považujú za kontraproduktívne, keďže ľudia ho nenosia správne a ani zo správnych materiálov.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: ČTK, TASR, ČT24, Ministerstvo zdravotníctva ČR, Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Trendové videá