Slováci v petícii žiadajú, aby bolo nosenie rúška len dobrovoľné. Toto sú dôvody, prečo sa mýlia

  • Tisíce ľudí žiadajú v petícii, aby bolo nosenie ochranný rúšok proti COVID-19 len dobrovoľné
  • Ministerstvo zdravorníctva ako aj Úrad verejného zdravotníctva si však myslí niečo iné
koronavirus ruško
TASR/DPA
  • Tisíce ľudí žiadajú v petícii, aby bolo nosenie ochranný rúšok proti COVID-19 len dobrovoľné
  • Ministerstvo zdravorníctva ako aj Úrad verejného zdravotníctva si však myslí niečo iné

Na Slovensku vznikla petícia, ktorej signatári žiadajú, aby bolo nosenie ochranných rúšok proti šíreniu nového koronavírusu len dobrovoľné. Petíciu, ktorej iniciátorkou je B. Hulková, za pár dní podpísalo viac ako 2 700 ľudí.

„My, občania Slovenskej republiky, sme proti noseniu rúška na školách, v obchodoch a v ostatných interiéroch. Žiadame zaviesť dobrovoľné nosenie rúška. Žijeme v demokratickom štáte, máme právo sa rozhodnúť sami. Nechceme, aby nás a naše deti niekto k tomu nútil. A hlavne, žiadame zrušiť pokutu za nenosenie rúška,“ píše sa v petícii.

Žena neverila, že koronavírus existuje, doplatila na to životom. Neurobte tú istú chybu, odkázal jej manžel

Signatári argumentujú, že podľa vyhlásenia lekárov, rúška vlhnú a rýchlo strácajú účinnosť. Vo vlhkom rúšku podľa nich dochádza k množeniu baktérií a plesní, ktoré človek následne vdychuje a tým si spôsobujeme ďalšie zdravotné problémy. 

Odporcov nosenia rúška sú čoraz hlasnejší. Polícia Slovenskej republiky dokonca upozorňuje na hoax, ktorý sa v súvislosti s nosením rúšok začal šíriť na internete. Išlo o koláž fotografií, ktoré zachytávajú ľudí s kožnými problémami v tvárovej oblasti, ktoré mali byť spôsobené práve nosením rúšok.

https://www.facebook.com/hoaxPZ/photos/a.317666309061243/772920033535866/?type=3&theater

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky to však poprel. Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie.“

Odborníci upozorňujú, že tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Jednorazové rúška zasa nie sú určené na opätovné používanie.

„Na nosenie rúšok je potrebné nazerať ako na jeden z dôležitých nástrojov, ktorý nás chráni, a ktorým prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Pandémia ochorenia COVID-19 stále trvá, preto je dôležité správať sa zodpovedne voči sebe a okoliu,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Európska krajina začala testovať vakcínu proti koronavírusu, dobrovoľníci dostanú  až 700 eur

V tejto súvislosti je dobré pripomenúť aj základnú zásadu ROR: Rúško-odstup-ruky/dezinfekcia. Podľa ÚVZ SR ide o základnú a veľmi účinnú prevenciu, ktorou dokážeme seba a svoje okolie efektívne chrániť, a ktorými prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19.

Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk.

Polícia k spomínanému hoaxu dodáva, že k alergickej reakcii vyvolanej nosením rúška môže dôjsť, avšak len veľmi výnimočne. 

„Nie je vylúčené, že sa na svete nachádza človek, ktorý môže byť alergický na materiál, z ktorého je rúško vyrobené a jeho nosenie tak môže spustiť alergickú (napríklad kožnú) reakciu. Ide však o veľmi individuálne prípady, na ktoré šíritelia hoaxov o rúškach v skutočnosti nepoukazujú – šíria nepravdivé informácie vo všeobecnosti a zo zásady sú odporcovia nosenia rúšok,“ dodáva polícia.

Za nenosenie rúška ti momentálne v našej krajine hrozí pokuta 1 000 eur v blokovom konaní a v správnom konaní do 1 650 eur. Len za mesiac júl polícia zaznamenala 1 570 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúška.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: peticie.com, ÚVZSR

Najnovšie videá

Trendové videá