Detaily o korone na Slovensku: Žiadneho pacienta na pľúcnej ventilácii sa nám nepodarilo zachrániť

  • Chorobnosť na Slovensku je najvyššia u ľudí v mladom a strednom veku
  • Až 80 percent seniorov nad 70 rokov musí s koronavírusom ležať v nemocnici
  • Prinášame prehľad epidemiologickej situácie na Slovensku
Mimo Číny zomrelo na COVID-19 až 26 percent hospitalizovaných pacientov. Ukázala najnovšia štúdia
TASR/AP
  • Chorobnosť na Slovensku je najvyššia u ľudí v mladom a strednom veku
  • Až 80 percent seniorov nad 70 rokov musí s koronavírusom ležať v nemocnici
  • Prinášame prehľad epidemiologickej situácie na Slovensku

Na Slovensku majú koronavírus najmä mladší ľudia. Ak ho však dostane senior nad 70 rokov, takmer určite to skončí hospitalizáciou a často aj smrťou.

Prvá vlna bola ťažká

Väčšina priebehov je ľahkých. Ale toto ochorenie môže mať veľmi ťažký priebeh a končí smrťou. V prvej vlne sme mali pomerne nízky počet úmrtí, najmä kvôli opatrenia. No keď už sa senior do nemocnice dostal, bol priebeh veľmi ťažký. Žiadny pacient, ktorého sme dali na ventilátor, sa nepodarilo zachrániť,“ povedala na tlačovej besede po rokovaní konzília odborníkov infektologička Alena Koščalová z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Podobná situácia sa opakuje aj teraz, v druhej vlne. Našťastie, koronavírus nenapadol veľkú skupinu seniorov. Najviac infikovaných ľudí na Slovensku je vo vekovej kategórii od 25 do 44 rokov a väčšina z nich hospitalizáciu nepotrebuje. Z tohto dôvodu máme síce väčšiu chorobnosť, ale počet hospitalizácií nedosahuje čísla z prvej vlny.

V nemocniciach je menej ľudí

Hospitalizovanosť s ochorením COVID-19 stúpa, ale zaostáva za vývojom chorobnosti. Najvyššiu incidenciu zaznamenávame vo vekových skupinách 25- až 34 -ročných a 35- až 44-ročných.

V prípade nákazy sú uvedené vekové skupiny zväčša bezpríznakové, čo znamená, že ochorenie môžu nevedomky prenášať aj na iné osoby, vrátane rizikových skupín ľudí (napríklad osoby nad 65 rokov, osoby s pridruženými chronickými ochoreniami, osoby s oslabenou imunitou a podobne), pretože ochorenie COVID-19 môže mať u nich ťažší až život ohrozujúci priebeh. Potrebujeme prijať také opatrenia, aby sme ochránili rizikovú populáciu,“ povedala hlavná odborníčka MZ SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.

Čo sa týka rizikovej populácie, teda ľudí nad 65 rokov, výsledky sú alarmujúce.

Veková kategória Podiel hospitalizovaných Podiel pacientov na JIS Podiel pacientov na umelej pľúcnej ventilácii
0 4.7 % 0% 0%
10 2.6% 1.1% 0%
20 3.2% 0.2% 0%
30 3.2% 0.2% 0.2%
40 5.8% 0.4% 0.2%
50 9.2% 0.5% 0%
60 29.4% 4.6% 2.1%
70+ 79.3% 16.3% 2.5%
       

Až takmer 80 percent seniorov nad 70 rokov musí ísť kvôli ochoreniu COVID-19 ležať do nemocnice. V kategórii od 60 do 70 rokov je to takmer 30 percent ľudí. Tieto dve kategórie majú zároveň najvyššiu pravdepodobnosť, že skončia na umelej pľúcnej ventilácii.

Vírus si už nenosíme zo zahraničia

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, ešte minulý mesiac sme mali veľký podiel (až 45 percent) prípadov zo zahraničia. V auguste to však bolo len 25 percent. „A ako sme avizovali, toto číslo ešte nezahŕňa počet importovaných prípadov z Chorvátska, kde je teraz situácia nebezpečná a povedal by som, že nárast prípadov je dramatický,“ povedal Krajčí.

Minister zároveň ukázal mapu rizikových regiónov na Slovensku. Epidémia koronavírusu je totiž iná v každom okrese. Niektoré okresy sú takmer bez prípadov, v iných už platí fáza 2 podľa pandemického plánu. To znamená, že nemocnice budú musieť reprofilizovať niektoré oddelenia a navýšiť testovacie kapacity.

mapa rizikových regiónov na Slovensku
zdroj: MZSR

Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva:

„Výskyt ochorení v Slovenskej republike má charakter lokálne zvýšenej incidencie spôsobenej príchodom osôb zo zahraničia, s nimi súvisiacich prípadov spojených so zavlečením, najmä do niektorých firiem alebo rodín. Vo výskyte pretrvávajú významné topologické rozdiely s vyššou chorobnosťou v kraji Trenčianskom, Bratislavskom a Trnavskom. K prenosu nákazy dochádza najčastejšie pri organizovaní rodinných osláv, firemných podujatí, v ubytovniach pre zahraničných pracovníkov, v rodinách a tiež pri rôznych spoločenských podujatiach.“

Najlepším spôsobom, ako spomaliť či zastaviť šírenie nákazlivých chorôb, vrátane COVID-19 či sezónnej chrípky, je sociálny odstup, zdržiavanie sa mimo uzatvorených skupín ľudí v malom priestore a tiež nosenie rúška.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá