Mečiar bol boxer, jeden z ministrov zas kaderník. Bizarné príbehy politikov ťa pobavia aj prekvapia

  • Mnohí českí aj slovenskí politici vykonávali pred politikou nezvyčajné povolania
  • Prinášame ti najbizarnejšie príbehy vrcholových politikov, o ktorých si možno ani netušil
mečiar, babiš
TASR/Jakub Kotian, TASR/Jaroslav Novák
  • Mnohí českí aj slovenskí politici vykonávali pred politikou nezvyčajné povolania
  • Prinášame ti najbizarnejšie príbehy vrcholových politikov, o ktorých si možno ani netušil

Slovenskou a českou politickou scénou skoro za 103 rokov od rozpadu Rakúsko-Uhorska prešlo mnoho osobností. Na niektorých dodnes spomíname s úctou ako na hrdinov a vzory demokracie, s ďalšími sa spája hanba a kontroverzia. 

Dnes aj v minulosti patrili k najčastejším pôvodným povolaniam poslancov zamestnania ako právnici, riaditelia, podnikatelia, umelci, lekári i novinári. V minulosti boli aktívnymi politikmi aj niektorí duchovní, no dopadli neslávne. Pár politikov, pred tým, než sa stali vrcholovými politikmi, vykonávali diametrálne odlišné povolania a možno sa im vtedy ani nesnívalo, že raz skončia ako premiéri alebo ministri.

Jan Masaryk (minister zahraničia ČSR) – poslíček a pracovník v továrni

Jan Masaryk, syn profesora a neskôr prezidenta Československa, ospevovaného „otca národa“ Tomáša Garrigue Masaryka, celý život prežil v tiesni svojho slávneho otca. Po otcovi nezdedil jeho priebojnú a cieľavedomú povahu, Jan sa skôr povahovo podobal na svoju matku Charlotte.

Mladý Masaryk sa chcel stať v mladosti umelcom – klaviristom, no nezvládol ani maturitu na druhý pokus. Po neúspešnej maturite odišiel do USA, kde mal početné príbuzenstvo z matkinej strany. Jan v USA vystriedal početné povolania, napríklad pracoval ako poslíček alebo v administratíve.

zdroj: Encyklopedie Prahy 2

Nikde nevydržal dlho, a aj to čo zarobil pomíňal. Nahnevané tety si s ním nevedeli dať rady, tak sa ho ujal otcov známy Charles R. Crane, ktorý ho zamestnal vo svojej továrni v Bridgeporte.

V továrni vyskúšal všetky pracovné miesta, ale nikde sa dlho neohrial. Jeho americký sen sa skončil ročným pobytom v liečebni vo Vinelande (New Jersey). Odtiaľ ho vzala matka naspäť do Prahy, no dlho si to tam neužil, pretože sa začala prvá svetová vojna a Jan musel narukovať k vojsku.

Po vojne vstúpil mladý Masaryk do československej diplomacie, k jeho úspešnému prijatiu dopomohol otcov vplyv a skutočnosť, že dobre ovládal angličtinu. Ako diplomat pôsobil v USA a vo Veľkej Británii.

Po mníchovskej dohode rezignoval z diplomatického postu v Británii a odišiel do USA. Neskôr sa opäť vrátil do Anglicka a pôsobil ako minister zahraničia v londýnskej exilovej vláde. Pracoval aj na exilovom vysielaní BBC „Volá Londýn“. Po vojne a  návrate do Československa zastával funkciu ministra zahraničia až do svojej záhadnej smrti v roku 1948.

Vladimír Mečiar (premiér Slovenska) – boxer

Vladimír Mečiar bol v 90. rokoch idol slovenských dôchodkýň, ktoré ho doslova zbožňovali. Plakali, odpadávali a dokonca aj skandovali fašistické heslá, keď hrozilo, že jeho súper Mikuláš Dzurinda vyhrá voľby.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Český rozhlas, Život , Novinky.cz, SME

Najnovšie videá

Trendové videá