Červie diery a cestovanie budúcnosti: Vedci prišli so šialenou teóriou, ako by ich ľudia vedeli využiť
- Červie diery by dokázali cestujúceho premiestniť v priebehu sekundy o 10 000 svetelných rokov
- Vedci objavili červie diery, ktoré dokážu zjednodušiť transport
- Červie diery by dokázali cestujúceho premiestniť v priebehu sekundy o 10 000 svetelných rokov
- Vedci objavili červie diery, ktoré dokážu zjednodušiť transport
Tím fyzikov je presvedčený, že sa našiel spôsob, ako oživiť sci-fi. Podľa nového výskumu by malo byť možné vytvoriť červie diery, ktoré sú dostatočne veľké a stabilné na to, aby ich ľudia mohli prekonať, píše Futurism.
Ak by si to urobil, vyžadovalo by to kvantovú fyziku. Bohužiaľ, skutočná výroba jednej z týchto dier by vyžadovala technológiu, ktorá by presahovala naše možnosti, a podľa Universe Today to nie je ani praktické. Po zvážení všetkých vecí je však teoretická možnosť stále vzrušujúca.
Podľa vedcov z Ivy League existujú červie diery, ktoré sú nielen dostatočne veľké na to, aby ich bolo možné prekonať, ale aj úplne bezpečné pre ľudských cestujúcich, ktorí sa chcú dostať z bodu A do bodu B.
Nestabilné a krátkodobé?
Štúdiu s názvom „Ľudsky prechádzateľné červie diery“ uskutočnili Juan Maldacena, profesor teoretickej fyziky Carla P. Feinberga z Inštitútu pre pokročilé štúdium, a Alexey Milekhin, absolvent astrofyzikálneho štúdia na Princetonskej univerzite. Dvojica sa v minulosti venovala téme dier a tomu, ako by mohli byť prostriedkom na bezpečné cestovanie vesmírom.
Teória týkajúca sa červích dier sa objavila na začiatku 20. storočia v reakcii na Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity. Prvý, kto postuloval ich existenciu, bol Karl Schwarzschild, nemecký fyzik a astronóm, ktorého riešenie Einsteinovej poľnej rovnice (Schwarzschildova metrika) vyústilo do prvého teoretického základu existencie červých dier.
Dôsledkom Schwarzschildovej metriky bolo to, čo označoval ako „večné červie diery“, čo boli v podstate spojenia medzi rôznymi bodmi v časopriestore. Tieto červie diery Schwarzschild (tiež známe ako mosty Einstein-Rosen) neboli stabilné, pretože v prípade, že by niečo chcelo prejsť z jedného konca na druhý, zrútili by sa.
Červie diery sú najväčšou horskou dráhou
Červie diery by dokázali cestujúceho premiestniť v priebehu sekundy o 10 000 svetelných rokov. Výhodou je, že prechod cez červie diery by sa dal zrealizovať bez použitia paliva, pretože gravitačná sila červej diery by vesmírnu loď zrýchlila a následne spomalila. V prípade scenára prieskumu vesmíru by pilot musel navigovať prílivové sily červej diery, aby umiestnil svoju kozmickú loď tak, aby bol v bezpečí. O sekundu neskôr by sa objavili na druhej strane galaxie.
Ak sa pýtaš, či sa pomocou červých dier bude dať v budúcnosti cestovať vo vesmíre, tak odpoveď je nie. Pri cestovaní ľuďmi by červie diery museli byť veľké, čo si vyžaduje použitie fyziky nad rámec štandardného modelu.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: futurism.com, universetoday.com